کد خبر: ۵۲۷۹

روایتی از تظاهرات مردم کاشان در روز 28 صفر سال 57

28 صفر سال 1357، همزمان با رحلت پیامبر اسلام و امام حسن مجتبی(ع)، مردم ایران بار دیگر در خیزشی بزرگ به پا خاستند تا ضربه دیگری بر پیکر رژیم پهلوی وارد کنند. ميعادگاه مردم كاشان در این روز مسجد رباط در داخل بازار (مسگرهاى) كاشان بود. گزارش حماسه مردم کاشان در 28 صفر57 در کتاب «انقلاب اسلامی در کاشان» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده این چنین بیان شده است:
دوشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ 28 صفر سال 1357، همزمان با رحلت پیامبر اسلام و امام حسن مجتبی(ع)، مردم ایران بار دیگر در خیزشی بزرگ به پا خاستند تا ضربه دیگری بر پیکر رژیم پهلوی وارد کنند. ميعادگاه مردم كاشان در این روز مسجد رباط در داخل بازار (مسگرهاى) كاشان بود. گزارش حماسه مردم کاشان در 28 صفر57 در کتاب «انقلاب اسلامی در کاشان» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده این چنین بیان شده است:

در اين روز، اكثر مردم كاشان، از زن و مرد و كوچك و بزرگ براى تجمع به‌سوى ميعادگاه خود حركت كردند. نيمى از بازار مسگرها و بخشى از خيابان دروازه دولت، ده‌ها هزار نفر از مردم را در خود جاى داده بود. وعاظ به سخنرانى پرداختند و در مورد نهضت اسلامى مطالب ارزشمندى ايراد كردند.


حضور بانوان در تظاهرات 28 صفر

قائميه، ابتداى خيابان امام خمينى مركز تجمع خانم‌ها بود. اكثر خانم‌ها همراه با كودكان خود در اين اجتماع شركت كرده بودند.

مقارن ساعت 11:20 مردان با سردادن اين شعارها، راهپيمايى خود را آغاز كردند :

«فرارى شده شاه خصم بدخواه ما، شكوفا شده نهضت و راه ما»

«خمينى بيا اى ابرمرد دين، كه الحق تويى رهبر مسلمين، درود، درود، درود بر خمينى»

«بيا تا كه اجرا شود دين حق، فراموش گشته فرامين حق»

«شود ديده‌ها روشن از روى تو، بود دست بيعت ز ما سوى تو»

«مرگ بر بختيار، مرگ بر بختيار»


حضور روحانیون کاشان در تظاهرات

روحانيون كه آيات عظام صبورى، مكى و خراسانى هم در ميان صفوف آنان بودند، جلوى رزمندگان در يك صف حركت مى‌كردند. عكس جديدى از رهبر كبير انقلاب را ـ كه براى اولين بار ديده مى‌شد ـ پيشاپيش روحانيون توسط يك دانشجو حمل مى‌كردند. اين نقاشى تقريبآ 2× 3 متر بود. زمينه‌ عكس، آبى كم‌رنگ بود و رهبر كبير انقلاب را در حالت نشسته، نيم‌رخ، با قباى آبى آسمانى، عمامه‌ مشكى و لباس قهوه‌اى نشان مى‌داد.

زير اين عكس به فارسى و انگليسى فقط نوشته شده بود: «امام خمينى» هم‌چنين، دو عكس متوسط ديگر و يك پارچه شعار نوشته‌ مشكى كه با خط سفيد برروى آن نوشته شده بود: «سرنگونى كامل رژيم سلطنتى و برقرارى يك جمهورى عدل اسلامى به خواسته‌ امام خمينى» در جلوى مردم در حال حركت بود. هم‌چنين، ده‌ها پلاكارد و پارچه‌ شعار نوشته هم در بين صفوف و داخل صف رزمندگان حمل مى‌شد.


مسیر تظاهرات

راهپيمايان فرياد مى‌زدند و با مشت‌هاى گره كرده از دروازه‌ دولت به فلكه‌ امام خمينى آمدند. جمعيت از روى آسفالت و پياده‌روها پيوسته حركت مى‌كردند.

هنگامى‌كه روحانيون به فلكه‌ امام خمينى رسيدند، هنوز جمعيت از بازار مسگرها بيرون مى‌آمدند و از فلكه‌ امام خمينى تا فلكه‌ دروازه دولت مملو از جمعيت بود. بهترين منظره‌ اين تظاهرات، منظره‌اى بود كه به هنگام سردادن شعار «مرگ بر بختيار» و «درود بر خمينى» مشت‌ها گره مى‌شد. درواقع، خيابان يكباره به يك مشت گره كرده تبديل مى‌شد.

به سوى ميدان كمال‌الملك جمعيت بيشتر و بيشتر شد. خواهران مسلمان پشت سر برادران در صف‌هاى منظم و با حجاب كامل اسلامى، راهپيمايى خود را با سردادن شعار آغاز كردند: «حزب فقط حزب‌اللّه، رهبر فقط روح‌اللّه».

در جلوى صفوف خانم‌ها، دو كودك تقريبا هشت ساله، يك پارچه شعار نوشته را با اين عبارت حمل مى‌كردند: «در نهضت خمينى، يا مرگ يا پيروزى». رزمندگان، شعارگويان از ميدان كمال‌الملك گذشتند و به سوى خيابان قاضى‌اسداللّه حركت كردند. كنار مقبره‌ قاضى اسداللّه ده‌ها نفر ايستاده بودند و يك عكس قاب شده از رهبر كبير انقلاب روى مقبره نصب شده و در و ديوارهاى مقبره با عكس‌هاى رهبر انقلاب تزيين شده بود.

ساعت 12:30، با آماده شدن بلندگوها، مردم به ميدان قاضى اسداللّه رسيدند و قسمت شمال فلكه و بخشى از خيابان ملامحسن به تصرف مردان درآمد. روحانيون در كنار ديوار فلكه، حضور داشتند و قسمت ديگر ميدان توسط خواهران اشغال شد.

در همین تظاهرات یک قطعنامه قرائت شد که مضمون آن چنین بود: طبق گفته‌ امام خمينى دولت بختيار و شوراى سلطنتى غيرقانونى هستند و بايد جاى خود را به شوراى انقلاب بدهند. مجلس غيرقانونى است و نمايندگان خود فروش و ضد مردمى بايد هر چه زودتر، خانه ملت را ترك كنند. ما خواهان تشريف‌فرمايى رهبرمان به كشور هستيم. دولت غيرقانونى بختيار و دست‌هاى جلادانه آمريكا را كه مانع ورود رهبر كبير انقلاب به كشور خويش شدند، شديدا محكوم مى‌كنيم و تا آخرين قطره‌ خون خود براى برقرارى نظام جمهورى اسلامى مبارزه خواهيم كرد.

بعد از صدور و قرائت قطعنامه، اكثر جمعيت نماز جماعت را به امامت آيت‌اللّه خراسانى، اقامه كردند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات