مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۳۰۴
روایت مطبوعات
انتشار اسناد جاسوسی‌های امریکا بعد از تسخیر سفارت این کشور در تهران، اثر قابل توجهی بر فضای بین‌المللی گذاشت؛ چه اینکه فصل مشبعی از این اسناد حاوی اطلاعات مهمی درباره دیگر کشورها بود. متعاقب آن حساسیت‌‌های امریکا و رژیم صهیونیستی در این رابطه منجر به دستگیری ویلیام وورتی خبرنگار سیاهپوست امریکایی شد. در همین رابطه در گزارشی که در مطبوعات آن دوره بازتاب یافت آمده است: «یک خبرنگار آمریکائی بنام وورتی که هنگام بازگشت از ایران به ایالات متحده کتاب‌های منتشره اسناد لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام را به همراه داشته و این کتاب‌ها توسط ماموران امریکایی توقیف شده است، با دو تن از همکارانش علیه سازمان اف‌بی‌آی بخاطر توقیف کتاب‌ها اعلام جرم کرده‌اند و خواستار استرداد آن‌ها شده‌اند.
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۵ - ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - 2019November 05

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ انتشار اسناد جاسوسی‌های امریکا بعد از تسخیر سفارت این کشور در تهران، اثر قابل توجهی بر فضای بین‌المللی گذاشت؛ چه اینکه فصل مشبعی از این اسناد حاوی اطلاعات مهمی درباره دیگر کشورها بود. متعاقب آن حساسیت‌‌های امریکا و رژیم صهیونیستی در این رابطه منجر به دستگیری ویلیام وورتی خبرنگار سیاهپوست امریکایی شد.

در همین رابطه در گزارشی که در مطبوعات آن دوره بازتاب یافت آمده است: «یک خبرنگار آمریکائی بنام وورتی که هنگام بازگشت از ایران به ایالات متحده کتاب‌های منتشره اسناد لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام را به همراه داشته و این کتاب‌ها توسط ماموران امریکایی توقیف شده است، با دو تن از همکارانش علیه سازمان اف‌بی‌آی بخاطر توقیف کتاب‌ها اعلام جرم کرده‌اند و خواستار استرداد آن‌ها شده‌اند.

ويليام وورتی یک روزنامه‌نگار سیاه‌پوست آمریکایی اهل بالتيمور که مدتی نیز برای شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس بعنوان خبرنگار آزاد کار کرده است و جزو اولین خبرنگارانی بود که بعد از آزادی گروگان‌ها به ایران سفر کرده است. یکبار دیگر نیز گذرنامه‌اش توسط ماموران امنیتی بخاطر اینکه وی علیرغم دستور وزارت خارجه آمریکا به چین سفر کرده بود توقیف شده است. در سال ۱۹۶۱ نیز وی بعلت اینکه بعد از اتمام چهارمین سفر خود به کوبا بدون داشتن گذرنامه به آمریکا بازگشته بود محکوم و به زندان فرستاده شد.

وورتی اخیرا در یک کنفرانس مربوط به ارتباطات در دانشگاه هوارد در واشنگتن گفته است؛ که وی نمی‌خواهد در کشوری که آزادی انسان را محدود می‌نماید زندگی کند. وی همچنین از نحوه برخورد وسائل ارتباط جمعی امریکا با انقلاب اسلامی ایران و سایر انقلاب‌ها انتقاد نموده است و سوء استفاده‌هائی که از روزنامه‌نگاران توسط مقامات رسمی و ماموران دولتی و امنیتی می‌شود را برشمرده است.

 بازداشت خبرنگار امریکایی به جرم حمل کتاب اسناد لانه جاسوسی/ صهیونیسم مخالف جدی انتشار اسناد سفارت امریکا

انعکاس اسناد لانه جاسوسی در جهان

این گزارش در ادامه با اشاره به نگرانی آمریکا و صهیونیست از انتشار اسناد لانه جاسوسی نوشت: انتشار اسناد بدست آمده از لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام در آمریکا انعکاس وسیعی داشت و موجی از اظهار نظر مقامات رسمی و مردم عادی و کلیه وسائل ارتباط جمعی را که به همراه داشته نماینده اهمیت این اسناد و انتشار و افشاء آنها می‌باشد. به هرحال مقامات صهیونیستی مانند مراجع دیگر درصدد اثبات نادرست بودن و جعلی بودن این اسناد هستند و به دلائل مختص خودشان می‌خواهند آنها را دروغی جلوه دهند.

اخيرا در هفته نامه ژرونالم‌پست که همانطور که از نامش پیداست یک هفته نامه صددرصد صهیونیستی و نماینده افکار آنها است مصاحبه‌ای در تل آویو با رئیس اطلاعات ارتش رژیم اشغالگر قدس بین سال‌های ۱۹۶۴ و ۱۹۷۲ صورت گرفته که وی در آن درباره این اسناد اظهار نظرهائی بدین قرار نموده است:

هدف از انتشار اسناد فوق (سندهای مربوط به ارتباط سیا با سازمان موساد)، تحریک افکار عمومی جهان و قرار دادن سازمان موساد و بطور کلی دولت یهودی در بدترین موقعیت‌ها است. درباره اعتبار و صحت اسناد نیز وی اظهار نظر نموده که در مرحله اول آوردن کتاب‌های حاوی اسناد توسط یک روزنامه‌نگار از ایران به آمریکا یک دام و تله است. در مرحله دوم انتشار آن در روزنامه واشنگتن‌پست برای بی‌اعتبار نمودن رژیم اشغالگر قدس است و در مرحله سوم تمامی اسناد ممکن است جعلی و ساختگی باشد...


بازداشت خبرنگار امریکایی به جرم حمل کتاب اسناد لانه جاسوسی/ صهیونیسم مخالف جدی انتشار اسناد سفارت امریکا

ویلیام وورتی در کنار حسین شیخ‌الاسلام و معصومه ابتکار در یک کتفرانس خبری در لانه جاسوسی

...وی درباره ارتباط و همکاری بین موساد و سیا گفته است که تمامی جهان در حال حاضر می‌داند که ما با هم همکاری نزدیک، ولی هر یک جهت حمایت از منافع خاص خودمان داریم.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر