کد خبر: ۵۳۱
خاطرات ناب/ برشی از خاطرات شهید محلاتی

ماجرای مخالفت امام با لغو ملاقات بانوان

یک روز به امام عرض کردم بختیار امروز خیلی مزخرف گفته، فرمود که ما یک جنگ دیگر با اینها داریم، بدون جنگ نمی‌شود. اینها می‌خواهند با مذاکره تمام کنند، من از اول هم به اینها گفتم که مذاکره نتیجه ندارد، ما یک جنگ دیگر با اینها داریم و بعد تمام می‌شود.
سه‌شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید شیخ فضل‌الله محلاتی در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره سازش‌ناپذیری امام می‌گوید:« آقای مهندس بازرگان را مأمور کردند برای تشکیل کابینه . کابینه که تشکیل شد بختیار باز صحبت کرده بود که یک وقت شوخی می خواهند بکنند یا که جدی می‌گویند، دو دولت که نمیشود، دو تا حکومت که نمی‌شود. من یادم هست که یک روز به امام عرض کردم بختیار امروز خیلی مزخرف گفته، فرمود که ما یک جنگ دیگر با اینها داریم، بدون جنگ نمی‌شود. اینها می‌خواهند با مذاکره تمام کنند، من از اول هم به اینها گفتم که مذاکره نتیجه ندارد، ما یک جنگ دیگر با اینها داریم و بعد تمام می‌شود.»

 

*** من با این‌ زن‌ها شاه را بیرون کردم ***

« هنوز جریان ۲۲ بهمن پیش نیامده بود. این سیل جمعیت می‌آمد، من هم آنجا توی آن اتاقی که امام ملاقات داشتند میکروفون دستم بود و معمولا مسئول بودم که انتظامات را در اتاقی که امام بود برقرار کنم . بعضی روزها پنجاه - شصت نفر غش می‌کردند زیر دست و پا از کثرت جمعیت ، الحمدلله تلفات نداشتیم ولیکن سیل جمعیت می‌آمد و می‌رفت و امام هم خیلی صدمه خوردند، مرتب روزی چندین ساعت بلند می‌شدند و می‌نشستند. بالاخره مدتی صبحها مردها می‌آمدند دیدن امام و زنها بعدازظهر می‌آمدند. یک روز مرحوم شهید مطهری به امام عرض کرد، که آقا اگر اجازه بدهید زنها که می‌آیند، اینجا حالشان به هم میخورد دیگر برنامه زن‌ها را تعطیل کنیم. فرمود: نخیر من با این زنها شاه را بیرون کردم، اینها بیایند مانعی ندارد. به هر حال این برنامه مرتب ادامه داشت و تظاهرات و اعتصابات بود تا اینکه جریان ۲۲ بهمن پیش آمد.»


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات