مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۳۲۸
برادران اهل تسنن ساکن شمال شرق کشور همواره ارادت خود ، به اهل بیت را با برگزاری مراسم‌های سوگواری محرم و صفر اعلام کرده‌اند. برادران ترکمن در دروان جنگ تحمیلی نیز در کنار رزمندگان ایرانی حضوری پررنگ داشتند
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۶ - ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - 2019November 13

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی: برادران اهل تسنن ساکن شمال شرق کشور همواره ارادت خود ، به اهل بیت را با برگزاری مراسم‌های سوگواری محرم و صفر اعلام کرده‌اند. برادران ترکمن در دروان جنگ تحمیلی نیز در کنار رزمندگان ایرانی حضوری پررنگ داشتند. آیت الله سید عبدالهادی حسینی شاهرودی نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان در کتاب خاطرات خود با عنوان «تداوم اندیشه» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده روایتی را از علاقمندی برادران اهل تسنن به اهل‌بیت (ع) و وحدت‌شان با شیعیان را بیان کرده است. آیت‌الله حسینی شاهرودی می‌گوید:

ابتدای سخنرانی را با حدیث پیامبر گرامی اسلام(ص) که درباره‌ امام‌حسین(ع) فرمودند: «حسین منی وأنا من حسین احب الله من احب حسیناً، حسین (ع) سبط من الاسباط» و آیه‌ «قل لا اسئلکم اجراً الا الموده فی القربی» شروع کردم و ضمن ابراز خوشحالی و سرور از حضور خود در روستای نظرکوچک‌خانی در روز تاسوعای حسینی در سال 1433ق و تحت رعایت برادر آخوند تاتاری که امامت مسجد محل را ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برعهده دارند اعلام کردم و نیز از ابراز علاقه‌ متقابل بین ما و برادران ترکمن سخنانی را گفتم و آیه و حدیث را ترجمه و توضیح دادم به اینکه وقتی پیامبر(ص) می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید: حسین از من است و من از حسین. جای یک سؤال پیدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که قبل از آن فرازی از یک جریان تاریخی بدین‌مضمون که چرا برادران ترکمن ما به این آیه علاقه دارند و مردم مسلمان بعد از اینکه این همه خدمات و زحمات را از پیامبر اسلام (ص) دیدند و هیچ اجر و مزدی از ما نخواسته و ما بیایم یک پول و مزدی برای خدمات و زحمات ایشان بدهیم و آیه نازل شد که ای پیامبر و رسول خدا (ص) در جواب مردم بگو من در مقابل این خدماتی که کردم هیچ اجر و مزدی نمی‌خواهم مگر دوستی نزدیکان و خاندان من. برادران ترکمن ما، این مودت فی القربی را به نحو أحسن انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند از علاقه‌ آنها به امام رضا (ع)، به امام‌حسین(ع) و به اهل بیت(ع) و به اولیاء الله که از قدیم زبانزد خاص و عام است و صحبت و مودت ایشان از بعضی جهات نمودارش از برادران فارس بیشتر است. برادران فارس محرم و صفرعلی اسم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارند اما هیچ‌کدام مشهد اسم نمی‌‌‌‌گذارند. خلاف برادران ترکمن ما که مشهد اسم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارند، یعنی اسم شهر امام‌رضا(ع) را بر فرزندانشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارند که جای بسی تشکر و قدردانی است. در ادامه به آنها گفتم که در اجلاسیه‌ مجلس خبرگان درباره‌ آنها گفتم که انسان‌های اصولگرا و علاقه‌مند به اهل بیت(ع) و ملی‌گرایی نداشتن و وامداری به انقلاب اسلامی و غیره این‌طور موارد را در اولین نطق در خبرگان درباره‌ شما صحبت کردم.


روایتی از ارادت برادران ترکمن نسبت به اهل بیت (ع) و وحدت با شیعیان

امام جمعه علی‌آباد کتول در بخش دیگری از خاطرات خود درباره وحدت میان شیعیان و اهل تسنن شمال شرق کشور می‌گوید: آخوند صفری ‌روحانی روستای «تاتار فارس‌خان ببین» به بنده گفت که به مردم گفتیم ما فردا مراسم صدقه داریم و دیدیم صبح زود یکی گوساله برای ذبح آورده و دیگری برنج و شخص دیگر مقداری حبوبات و همین‌طور اهدایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسید و مردم مراسم باشکوهی برگزار کردند و نیز آخوند احمد تاتار در «نظر کوچک‌خان» به بنده گفت که از گفتن برادران فارس و ترکمن شما، ما بیشتر راضی هستیم و خوشحالیم تا گفتن اهل سنت و شیعه و این حرفی که شما در هفته‌ وحدت سال 1387 در آق‌قلا در سخنرانی بیان کردید، به دل علما و اهل ترکمن چسبید.

روایتی از ارادت برادران ترکمن نسبت به اهل بیت (ع) و وحدت با شیعیان

البته جلسات عزاداری برادران تركمن برای حضرت سیدالشهدا(ع) در دیگر نقاط استان گلستان مانند: بندر تركمن ـ مسجد محمد امین ـ با شرکت آخوند محمد امان. با سخنرانی روحانی اهل سنت. قره تپه ـ عصر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ـ آخوند میر آیی افطار. مسجد ابوحنیفه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ـ پسر حیدر آخوند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ـ روستای كوچك نظرخانی علی‌آباد. كلاله در مسجد سلمان فارسی. مسجد امام‌حسین (ع) در روستای كوچك نظرخانی توسط احمد آخوند تاتاری. تاتارسفلی خان ببین توسط احمد آخوند تاتاری مسجد جامع یا مسجد بلال و آق‌قمیش كلاله توسط یحیی قاری و دیگر جاها جلسات عزاداری و مراسمات صدقه برگزار بود.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر