کد خبر: ۵۳۴۵

اعتراض آیت‌الله موسوی اردبیلی به تبعید امام خمینی در سال 1343 به روایت اسناد

شهربانی اردبیل اعتراضات آیت‌الله موسوی اردبیلی را نسبت به تبعید امام خمینی(ره) در سال1343 را گزارش داده است.
يکشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مرحوم آیت‌الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی یکی از روحانیون مبارز در دوران نهضت اسلامی بود. یکی از اسناد مرتبط با مبارزات آیت‌الله موسوی‌ اردبیلی درباره اعتراض او به تبعید امام خمینی در سال 1343 است. شهربانی اردبیل در 17 آبان 1343 از سخنرانی وی در رابطه با تبعید امام خمینی اینچنین گزارش می‌دهند:

«محترما بعرض می‌رساند بفرموده در مسجد میرزا علی‌اکبر حاضر ساعت 45/16 روز جاری آقای سید عبدالکریم موسوی منبر رفته پس از ایراد خطبه از مسائل دینی و فعالیت‌های حضرت محمد[ص] بیانات مبسوطی ایراد نمودند در پایان منبر آیت‌اله خمینی را دعا کردند که هر کجا هست خداوند سلامت نماید اینک مراتب جهت استحضار معروض می‌گردد.»


اعتراض آیت‌الله موسوی اردبیلی به تبعید امام خمینی در سال 1343 به روایت اسناد


پس از سخنرانی آیت‌الله موسوی اردبیلی کمیته اطلاعاتی اردبیل طی جلسه‌ای به تصمیم‌گیری در رابطه با اقدامات روحانیون مبارز اردبیل به خصصو آیت‌الله موسوی اردبیلی می‌پردازد. متن صورت جلسه این نشست بدین شرح است:

« ساعت پنج بعد ازظهر روز 17/8/43 کمیته اطلاعاتی در اطراف گزارش شماره ..... شهربانی اردبیل مبنی بر سخنرانی‌های تحریک‌آمیز سید عبدالکریم موسوی اردبیلی در مورد تبعید آقای خمینی باحضور امضاءکنندگان زیر تشکیل گردید. پس از مطالعه نامه اداره شهربانی و ضمائم آن به شرح زیر تصمیم گرفته شد.

1- بوسیله ساواک اردبیل تذکرات لازمه به نامبردگان داده شود که در حدود وعظ و خطابه و ارشاد مردم و تقوی و دین مذاکرات دیگری در منابر و مساجد ننمایند و از حدود و وظایف دینی خارج نشوند.

2- در صورتیکه نامبردگان بگفتار توهین‌آمیز و تحریک مردم که بالمآل نظم شهر را به‌هم می‌زند ادامه دهند تصمیمات مقتضی و قانونی درباره آنان معمول گردد.»


اعتراض آیت‌الله موسوی اردبیلی به تبعید امام خمینی در سال 1343 به روایت اسناد


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات