کد خبر: ۵۳۵۲
شما بپرسید| پاسخ علی‌محمد بشارتی و مهدی چمران

دلیل مخالفت شهید چمران با اعتبارنامه شهید حسن آیت چه بود؟

بشارتی گفت: من نمی‌توانم بگویم آقای چمران هنگام رای منفی دادن به اعتبارنامه شهید آیت چه ذهنیتی داشت. اما اینطور نبود که شهید چمران به خاطر مسائل حزبی به اعتبارنامه شهید آیت رای منفی بدهند کما اینکه شهید محلاتی هم به اعتبارنامه آقای آیت رای منفی داد. ایشان که دیگر عضو شورای مرکزی نهضت آزادی نبود.
سه‌شنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۸

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ بخش «شما بپرسید» با هدف پاسخگویی به شبهات تاریخی، ایجاد پل ارتباطی بین مخاطبان با پژوهشگران و محققان برجسته تاریخ و واکاوی رخدادهای تاریخ معاصر در پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی راه‌اندازی شد.

از پرسش‌های مطرح شده در بخش «شما بپرسید»، در رابطه با جریان بررسی اعتبارنامه شهید حسن آیت در مجلس اول و علت مخالفت شهید مصطفی چمران با این اعتبارنامه است. یکی از مخاطبان در بخش «شما بپرسید» پرسش خود را اینگونه مطرح کرده است: در جلسه بررسی اعتبارنامه شهید دکتر سید حسن آیت در مجلس شورای اسلامی مورخ ۲ مرداد ۱۳۵۹، شهید دکتر مصطفی چمران تنها انقلابی بود که همراه با جریان لیبرال و ملی‌گرا و طیف بنی‌صدر به اعتبارنامه این شهید بزرگوار رأی مخالف داد. آیا عضویت ایشان در نهضت آزادی دلیلش بود؟

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی طی گفتگویی این سوال را با علی‌محمد بشارتی، از اعضای دور اول مجلس شورای اسلامی و از شاگردان شهید حسن آیت و مهندس مهدی چمران مطرح و پاسخ آنان را دریافت کرد.

علی محمد بشارتی که خود از حاضرین جلسه بررسی اعتبارنامه شهید حسن آیت در مجلس شورای اسلامی بود، در گفتگو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی با اشاره به اختلاف‌نظرهای شهید آیت و شهید چمران در برخی مسائل گفت: من نمی‌توانم بگویم آقای چمران هنگام رای منفی دادن به اعتبارنامه شهید آیت چه ذهنیتی داشت. اما اینطور نبود که شهید چمران به خاطر مسائل حزبی به اعتبارنامه شهید آیت رای منفی بدهند کما اینکه شهید محلاتی هم به اعتبارنامه آقای آیت رای منفی داد. ایشان که دیگر عضو شورای مرکزی نهضت آزادی نبود.

این شاگرد شهید آیت افزود: می‌توان گفت برخی موضع‌گیری‌های شهید آیت موجب مخالفت شهید چمران با اعتبارنامه ایشان بود.

مهندس مهدی چمران هم در گفتگو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی ضمن اشاره به برخی اختلاف‌نظرهای شهید آیت و شهید چمران، در پاسخ به این سوال که آیا دلیل مخالفت چمران با اعتبارنامه آیت، ملاحظات حزبی بود؟ گفت: مسئله، اصلا مسئله حزبی و جناحی نبود. چون شهید چمران اصولا این وابستگی‌های حزبی را نداشت. بلکه مسئله اختلاف نظر مطرح بود. ریشه این اختلاف نظر هم به  مسئله لبنان، سال‌های مبارزات ملی شدن نفت و بعد از کودتای 28 مرداد و نیز ماجرای مظفر بقایی برمی‌گشت.

وی با تاکید بر اینکه شهید چمران وابستگی حزبی نداشت و کاملا به طور مستقل عمل می‌کرد افزود: شهید آیت‌ که ان‌شاالله خدا درجاتشان را عالی کند، سابقا با مظفر بقایی ارتباط هایی داشت که دکتر چمران با آن مخالف بود. شهید چمران نسبت به کارها و فعالیت‌های حزب زحمتکشان خوشبین نبود. لذا اختلاف‌نظرهای این‌چنینی مطرح بود که موجب شد دکتر چمران آن رای منفی را به اعتبارنامه شهید آیت بدهد.


علاقمندان می‌توانند به منظور طرح سوالات خود، اینجا کلیک کرده و فرم مورد نظر را تکمیل کنند.
همچنین مخاطبان به منظور پیگیری پرسش‌ها و دسترسی به صفحه ویژه «شما بپرسید» اینجا کلیک کنند.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات