کد خبر: ۵۳۶۹

مبارزه دانشجویان سبزوار در سال 57 علیه رژیم پهلوی

سیدابوالفضل حسینی درخصوص فعالیت‌های دانشجویی خود و دوستانش در آن برهه تاریخی چنین می‌‌گوید‌: «‌از فعالیت‌های ما تهیه‌ فیلم هشت میلی‌متری از صحنه‌‌های راه‌پیمایی تهران و شهیدشدن برخی افراد بود كه چون صامت بود با شعارها و صداهای راه‌پیمایی در یك نوار كاست جداگانه متناسب با تصاویر فیلم تنظیم شد. قرار بر این شد كه صبح‌ها برای خانم‌ها و بعدازظهر برای آقایان در حسینیه‌ عطارها نمایش داده شود. استقبال زیاد از این فیلم باعث شكستن شیشه‌های حسینیه شد، لذا مكان نمایش را عوض كردیم. با حاج آقای علوی صحبت كردیم و چون سالن پیشاهنگی، واقع در ضلع غربی فلكه‌ی زند مناسب بود، مدتی فیلم را در این سالن پخش كردیم. در لابه‌لای فیلم اعلامیه پخش می‌‌شد و یا قبل از فیلم برای مدت كوتاهی سخنرانی می‌‌شد.»
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۸

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ دانشجویان سبزواری که از همان سال‌های آغازین نهضت اسلامی و از ماجرای بازداشت شبانه امام خمینی در سال 1342 فعالیت خود را آغاز کردند، بعد از تبعید امام نیز، اجتماع اعتراض‌آمیزی در محکومیت این واقعه تشکیل دادند. این قبیل مبارزات دانشجویان سبزوار با رژیم پهلوی در سال 1357 پررنگ‌تر شد.

در این سال دانشجویان با ارتباط عمیق‌تر با رهبران مذهبی و روحانیون، مبارزات خود را سامان‌دهی کردند. در این زمان مسجدآقابیگ به عنوان مأوای دانشجویان مذهبی و انقلابی محسوب می‌شد و اغلب جلسه‌های سیاسی دانشجویان در این مسجد برگزار می‌‌گردید.

 در کتاب «انقلاب اسلامی در سبزوار» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، درباره مبارزات سیاسی دانشجویان علیه رژیم پهلوی در سال 1357 می‌خوانیم: پاییز سال 1357 را می‌‌توان از ماه‌های پرجنب‌وجوش مبارزات دانشجویان سبزوار دانست. با آغاز اعتصابات سراسری، دانشجویان دانشگاه کار سبزوار با همکاری دانشجویان سبزواری دانشگاه مشهد فعالیت‌های چشمگیری در ماه‌های مهر و آبان شروع کردند. اولین حركت دانشجویی را سیدابوالفضل حسینی، محمد فاضل و حمید احمدی در مهر  1357 کلید زدند. در جلسه‌‌ای كه با برنامه‌ریزی نامبردگان برپا شد، محمد فاضل درخصوص وضعیت سیاسی کشور و اقدام‌های رژیم پهلوی سخنرانی كرد. برپایی نمایشگاه‌های فرهنگی در زمانی كه دانشگاه‌ها تعطیل شد از عمده‌ كارهای این گروه دانشجویی بود.

اولین نمایشگاه كتاب در پاساژ «توكل»، واقع در خیابان شریعتمداری توسط حسن ساده، سیدابوالفضل حسینی، محمدفاضل و برخی از دانشجویان دیگر برپا شد. در این نمایشگاه رساله‌ی امام، كتاب‌هایی از دكتر شریعتی و نوارهای سخنرانی وعاظ معروف با قیمت مناسب در اختیار خوانندگان قرار می‌‌گرفت.

دومین نمایشگاه را دانشجویان پس از گذشت دو هفته در حسینیه‌ «قنادها»، واقع در جنوب مسجد جامع برگزار كردند. برگزاری نمایشگاه‌های عكس و نوار در حسینیه‌ «عطارها» و حسینیه‌ «ابوالفضلی» (در خیابان رضوی) و همچنین نمایشگاهی با موضوع «سیر جنبش اسلامی» در دبیرستان «اسرار» هم ازجمله‌ دیگر فعالیت‌های دانشجویان سبزواری بود.

این عده از دانشجویان با نزدیك‌شدن به روزهای پیروزی انقلاب اسلامی كارهای اساسی‌تری انجام دادند كه می‌‌توان از تهیه‌ فیلم صامت از صحنه‌ راه‌پیمایی‌های تهران و صداگذاری و پخش آن برای مردم نام برد.

سیدابوالفضل حسینی درخصوص فعالیت‌های دانشجویی خود و دوستانش در آن برهه تاریخی چنین می‌‌گوید‌: «‌از فعالیت‌های ما تهیه‌ فیلم هشت میلی‌متری از صحنه‌‌های راه‌پیمایی تهران و شهیدشدن برخی افراد بود كه چون صامت بود با شعارها و صداهای راه‌پیمایی در یك نوار كاست جداگانه متناسب با تصاویر فیلم تنظیم شد. قرار بر این شد كه صبح‌ها برای خانم‌ها و بعدازظهر برای آقایان در حسینیه‌ عطارها نمایش داده شود. استقبال زیاد از این فیلم باعث شكستن شیشه‌های حسینیه شد، لذا مكان نمایش را عوض كردیم. با حاج آقای علوی صحبت كردیم و چون سالن پیشاهنگی، واقع در ضلع غربی فلكه‌ی زند مناسب بود، مدتی فیلم را در این سالن پخش كردیم. در لابه‌لای فیلم اعلامیه پخش می‌‌شد و یا قبل از فیلم برای مدت كوتاهی سخنرانی می‌‌شد.» علاوه بر این، در برخی از اجتماعات دانشجویی، روحانیون از سوی دانشجویان برای ایراد سخنرانی دعوت می‌شدند و همبستگی وثیقی بین جامعه‌ روحانیان و دانشجویان برقرار بود.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات