کد خبر: ۵۳۸۷
روایت حمله به بیمارستان شهدای مشهد

تحصن پزشکان و کارکنان و پرستاران بیمارستان 17شهریور+سند

پزشکان و کارکنان و پرستاران بیمارستان 17 شهریور به منظور اعتراض به عدم وجود امنیت در محیط کار خود و خطری که جان بیماران و مراجعان را تهدید می‌کرد اعلام 3 روز تحصن نمودند. این تصمیم بی‌درنگ مورد حمایت پزشکان وکارکنان مراکز پزشکی دانشگاه مشهد واقع شد و اینان را به پشتیبانی از خواست‌های به حق همکارانشان در سازمان منطقه‌ای بهداری و بهزیستی خراسان واداشت.
يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی: در 23 آذرماه 57 عمّال رژیم پهلوی با یورش به بیمارستان شهداء(شاهرضا سابق)به جنایت بی‌سابقه‌ای علیه بیماران به خصوص کودکان دست زدند. به دنبال این فاجعه غیر انسانی اقشار مختلف مردم به طرق مختلف اعتراض خود را نسبت به این حرکت وحشیانه اعلام نمودند. پزشکان و کارکنان و پرستاران بیمارستان‌های مشهد ضمن اعتراض به مدت 3 روز در بیمارستان 17 شهریور تحصن نمودند. نظام پزشکی مشهد در اعلامیه‌ای ضمن شرح اتفاقات بیمارستان شهدا اعتراض و تحصن جامعه پزشکی مشهد را اعلام کردند. متن اعلامیه اعتراضی پزشکان مشهدی که در کتاب «مشهد از مقاومت تا پیروزی » که توسط مرکزاسناد انقلاب اسلامی منتشر شده بدین شرح می‌باشد:

«پزشکان و کارکنان و پرستاران بیمارستان 17 شهریور به منظور اعتراض به عدم وجود امنیت در محیط کار خود و خطری که جان بیماران و مراجعان را تهدید می‌کرد اعلام 3 روز تحصن نمودند. این تصمیم بی‌درنگ مورد حمایت پزشکان وکارکنان مراکز پزشکی دانشگاه مشهد واقع شد و اینان را به پشتیبانی از خواست‌های به حق همکارانشان در سازمان منطقه‌ای بهداری و بهزیستی خراسان واداشت.

در صبح روز پنجشنبه 23 آذرماه ، عمال نشان‌دار رژیم درحالیکه بوسیله سربازان مسلح پشتیبانی می‌شدند. این بار با نقشه قبلی از درب جنوبی وارد بیمارستان شهداء (شاه‌رضا سابق) شدند و پس از تخریب اتومبیل‌های واقع در محوطه، با سنگ وچوب به بخش‌های اطفال و داخلی بیمارستان مزبور حمله بردند که موجب مصدوم شدن سخت دو کودک بیمار و ایجاد رعب و وحشت بسیار در محیط بیمارستان شد. آثار این حمله ظفرنمون بعنوان سند ننگین محکومیت رژیم هنوز بر درو دیوار این بخش پابرجاست. 

در این هنگام پزشکان، دانشجویان ، پرستاران وکارکنان بیمارستان شجاعانه به دفاع از حریم خانه خود و مقابله با متجاوزان برخواستند ولی سربازان به دستور فرمانده خود به پشتیبانی رجّاله‌های حامی رژیم، بارانی از گلوله و گاز اشک‌آور بر روی مدافعان بیمارستان فروریختند که در همان لحظات اول موجب مجروح شدن 5تن از پزشکان و کارکنان بیمارستان شهداء شدند. 

مردم مجاهد مشهد با پیشقدمی روحانیون بیداردل و مبارز ، به محض وقوف بر فاجعه به یاری برادران مصدوم خود شتافتند ولی مأموران دولت نظامی با بی‌شرمی تمام صحن بیمارستان و مردم بی‌گناه ایران که در آنجا به پناه آمده بودند بمدت بیش از یک‌ساعت به زیررگبار سلاح‌های مرگبار خود گرفتند و موجب مجروح شدن 11نفر دیگر شدند. بدین سان محیط امن یک بیمارستان صحنه نبرد یک حکومت تیمارستانی شدند.


تحصن پزشکان و کارکنان و پرستاران بیمارستان 17شهریور+سند


اعضای سازمان نظام پزشکی مشهد به نشانه اعتراض با این اعمال وحشیانه و جنون‌آمیز که موجب خدشه‌دار شدن شرف و حیثیت انسانی گردیده در تاریخ 24 آذرماه 57 گردهم آمدند و پس از بررسی اوضاع تصمیمات زیر را اتخاذ نمودند:

1- اعضای نظام پزشکی مشهد باردیگر تصمیم مورخ 15 آذرماه خود را مشعر بر عدم پذیرش دفترچه‌های بیمه نیروهای مسلح مورد تأیید قرار دادند و متذکر شدند افراد مورد نظر مانند سایر افراد بیمه‌نشده کماکان معاینه و مداوا خواهند شد.

2- از تاریخ 25آذرماه 57 کلیه مطب‌های شخصی و بیمارستان‌های خصوصی تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهند بود.

3- برای تأمین رفاه بیماران، چند مرکز اورژانس در بیمارستان دکتر مصدق(شهناز سابق)، شهداء (شاه رضا سابق) ، 25 شهریور، منتصریه و 17شهریور و در صورت لزوم در سایر مراکزی که نام آنها متعاقبا اعلام خواهد شد دائما بکار اشتغال خواهند داشت.

4- در مورد داروخانه‌ها، سوای دو داروخانه شبانه‌روزی و ثلث داروخانه‌هایی که کشیک خواهند داشت، کلیه داروخانه‌های دیگر تعطیل خواهند بود.

5- اعضای نظام پزشکی مشهد حمایت کامل خود را از خواست‌های روحانیون آگاه و مجاهدی که هم اکنون در بیمارستان شهداء در حال تحصن به سر می‌برند اعلام می‌دارند. »


تحصن پزشکان و کارکنان و پرستاران بیمارستان 17شهریور+سند

این خبر را به اشتراک بگذارید:
برچسب ها: 23آذر
ارسال نظرات