مرکز اسناد انقلاب اسلامی

در نشست معرفی کتاب "تأثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست‌ خارجی" مطرح شد:
آیین رونمایی و معرفی کتاب «تأثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی ایران» با حضور حجت‌الاسلام والمسلیمن سید محمدعلی آل هاشم، حسین شیخ‌الاسلام، حمیدرضا آصفی، حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان، جواد منصوری و حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی برگزار شد.
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۵ - ۱۸ دی ۱۳۹۸ - 2020January 08

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، آیین رونمایی و معرفی کتاب «تأثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی ایران» با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در محل سالن جلسات کتابخانه پارک شهر برگزار شد.

در این مراسم علاوه بر اهالی رسانه و فرهنگ، حجت‌الاسلام والمسلیمن سید محمدعلی آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، حسین شیخ‌الاسلام مشاور سابق وزیر امور خارجه و کارشناس مسائل بین‌الملل، حمیدرضا آصفی سخنگوی وزارت امورخارجه دولت اصلاحات، حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی، جواد منصوری کارشناس مسائل بین‌الملل، حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی نمایندۀ ادوار مجلس، رحمت مهدوی و محمد افروزی نویسندگان کتاب و معاونین مرکز اسناد انقلاب اسلامی حضور داشتند.


*حاج قاسم سلیمانی یکی از درس آموختگانِ مکتب حضرتِ امام بود

در ابتدای این مراسم، حسین شیخ‌الاسلام ضمن تسلیتِ شهادت سردار مقاومت، سپهبد سلیمانی گفت: حاج قاسم سلیمانی یکی از درس آموختگانِ مکتب حضرتِ امام بود. این عزیز غیر از ابعاد مقاومتی‌اش که نمی‌توان دیپلماسی را از آن جدا کرد با همان ‌خلوص و با همان فهم دقیق، خط امام را پیش گرفت.

وی اضافه کرد: حاج قاسم با همین خلوص نیت در بسیاری از صحنه‌ها که امکان موفقیت در آن صفر بود، عالی عمل کرد که از این دست می‌توان به آوردن پوتین و نیروهای نظامی روسیه به صحنه سوریه یا همچنین مجاب کردن اردوغان به حضور سیاسی در سوریه اشاره کرد.

حسینیان: دفاع از مستضعفان جهان یک دستور قرآنی است/ شیخ‌الاسلام: حاج قاسم از درس آموختگانِ مکتب امام بود/ آل‌هاشم: مسلمانان ظرفیت‌های خود را برای مقابله با دشمن به کار گیرند

شیخ‌الاسلام درباره کتاب «تأثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی ایران» نیز گفت: به نظرم نویسندگان کتاب زاویه درستی را برای روایت انتخاب کرده‌اند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: زاویه دیدی که حضرت امام با پیروزی انقلاب به خاطر نیاز به اندیشه ورزی در اصول اسلامی ایجاد کردند و چیزی که ما در چهل سال تمرین کردیم و مقام معظم رهبری در این سه مفهوم خلاصه کردند؛ عزت، حکمت و مصلحت. باید بگویم این کتاب فرصت خوبی برای اندیشه ورزی است. من خودم وقتی کتاب را تورق کردم واقعا از آن استفاده کردم.


* مسلمانان باید ظرفیت‌های خود را برای مقابله با دشمن مشترک به کار گیرند

در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام آل‌هاشم به سخنرانی پرداخت. وی ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی و جانباختگان مراسم تشییع ایشان در کرمان، گفت: برنامه معرفی کتاب «تأثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی ایران» در ایام شهادت سردار رشید اسلام برگزار می‌شود، که یکی از خط مشی‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران سیاست دفاع از مسلمانان در قالب سپاه قدس است و این نیروی جان بر کف در اصل برای تحقق آرمان‌های امام راحل شکل گرفت.

وی افزود: اندیشه‌های امام راحل در پایه گذاری انقلاب اسلامی و تجلی شکوه صلابت انقلاب وجود دارد. امروز در راهبری حکیمانه مقام معظم رهبری نیز تعامل با ملت‌های آزاده مبنی بر اتحاد مسلمانان جهان، بویژه اتحاد جهانی اسلام به چشم می‌خورد و این ضرورتی است که امروز به آن نیاز داریم و بر اساس تفکر رهبری، مسلمانان باید ظرفیت‌های خود را برای مقابله با دشمن مشترک به کار بگیرند. این هم‌افزایی جهان اسلام اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

حسینیان: دفاع از مستضعفان جهان یک دستور قرآنی است/ شیخ‌الاسلام: حاج قاسم از درس آموختگانِ مکتب امام بود/ آل‌هاشم: مسلمانان ظرفیت‌های خود را برای مقابله با دشمن به کار گیرند

* ضرورت تبیین ابعاد مختلف اندیشه‌های امام و اهداف مقام معظم رهبری

حجت‌الاسلام آل‌هاشم ادامه داد: با تداوم و پیگیری سیاست‌های استکباری سلطه گرایان در حالی که جهان اسلام همچنان از بی‌عدالتی و ضعف عقیدتی و ایدئولوژیک رنج می‌برد رجوع به عقاید و گفته‌های امام راحل و مقام معظم رهبری یک ضرورت مهم است. به همین دلیل تبیین ابعاد مختلف اندیشه‌های امام و اهداف مقدس مقام معظم رهبری در وضعیت فعلی اهمیت دارد.


*اصول و اهداف سیاست خارجی از دید امام خمینی

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به اینکه تبیین اندیشه‌های امام خمینی در حوزه سیاست خارجی در این کتاب به خوبی انجام شده است گفت: از نظر من این کتاب برای اهالی فرهنگ و علم بسیار سودمند است. اصول سیاست گذاری از دید امام راحل مشخص است و در این برنامه‌ها خلاصه می‌شود: اصل صدور انقلاب، نفی سلطه پذیری، دفاع از کیان اسلام و مسلمانان، اصل احترام متقابل و عدم دخالت، اصل نفی ظلم و حمایت از مظلوم و اصل نه شرقی و نه غربی. اهداف سیاسی خارجی از دیدگاه امام راحل نیز استقلال، وحدت امت اسلامی، کمک به نهضت‌های آزادی بخش، روابط حسنه و روابط بر پایه مبانی انسانی و اسلامی است.


*سردار شهید سلیمانی یک چهره ملی است

حجت‌الاسلام آل هاشم در بخش دیگری از سخنان خود درباره شخصیت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و پیگیری اندیشه‌ها و آرمان‌های امام خمینی در سیاست خارجی توسط این شهید والامقام گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی یک شخصیت انقلابی و ملی است و باید به عنوان یک چهره ملی مورد تحلیل قرار گیرد. ما وظیفه داریم که سیمای ایشان را به عنوان یک شخصیت ملی ترویج کنیم. میزان تاثیر شهادت ایشان بر قشرهای مختلف مردم فارغ از هر عقاید فکری‌شان غیرقابل انکار است.

امام جمعه تبریز اضافه کرد: باید شخصیت سردار شهید را به عنوان یک چهره ملی تقویت کرد. پرهیز کنید از هرگونه مسائلی پیرامون ایشان که به دعواهای جناحی دامن می‌زند. سردار سلیمانی یک انقلابی تمام عیار بود و آنچه را که داشت در مکتب امام به آن دست یافته بود و خود را سرباز ولایت می‌دانست. او چهره بین‌المللی مقاومت و سیدالشهدای مقاومت اسلامی است که سربازان بسیاری را تربیت کرد و امروزه هرجایی که نیروی مجاهدی در منطقه مشاهده می‌شود تحت تاثیر او هستند.

حسینیان: دفاع از مستضعفان جهان یک دستور قرآنی است/ شیخ‌الاسلام: حاج قاسم از درس آموختگانِ مکتب امام بود/ آل‌هاشم: مسلمانان ظرفیت‌های خود را برای مقابله با دشمن به کار گیرند

حجت‌الاسلام آل هاشم همچنین با بیان این نکته که نباید فقط بعد نظامی شخصیت سردار شهید سلیمانی را دید، گفت: او یک مربی بزرگ و دلسوز برای مدافعان حرم بود و به امور فرزندان شهیدان مدافع حرم با دلسوزی تمام رسیدگی می‌کرد. سردار عزیز ما یک شخصیت فرهنگی و اجتماعی بود و در خدمت‌رسانی به محرومان از هیچ فعالیتی مضایقه نمی‌کرد.

وی تصریح کرد: راه اندازی و توسعه مواکب در اربعین حسینی محصول تدابیر او و یارانش است.


*کمک سردار سلیمانی به سیل زدگان فراموش نمی‌شود

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود به حضور جدی سردار شهید سلیمانی و نیروهایش در کمک به سیل زدگان نوروز ۱۳۹۸ اشاره کرد و گفت: با دستور مستقیم سردار شهید مواکب اربعینی خودشان را برای کمک به سیل زدگان به ایران رساندند و این هیچگاه از یاد ما نمی‌رود.

وی افزود: سردار شهید سلیمانی عظمتی داشت حیرت انگیز و به همین دلیل نیز حیف بود که به دست منافقین و تروریست‌های تکفیری به شهادت برسد. آنها حقیرتر از آن بودند که دست‌شان به او برسد. این افتخار باید به او می‌رسید که به دست شیطان بزرگ شهادتش رقم بخورد. امیدوارم که خواست عمومی مردم ایران در انتقام خون او به زودی عملی شود.


*دفاع از مستضعفان جهان، یک دستور قرآنی است

حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی، دیگر سخنران این آیین رونمایی بود که با اشاره به شهادت سردار سلیمانی ارتباط میان اندیشه‌های امام خمینی و شهادت سردار سلیمانی و یارانش را تبیین کرد.

وی در بخشی از سخنان خود گفت: گاهی از ما می‌پرسند که شما چه کاره هستید که می‌خواهید از مستضعفان جهان حمایت کنید؟ چه کسی به شما این ماموریت را داده است؟

سپس با اشاره به آیه قرآنی «كنتم خیر امّة اخرجت للنّاس تأمرون بالمعروف و تنهون عن المنكر و تؤمنون بالله و لو آمن اهل الكتاب لكان خیراً لهم منهم المؤمنون و أكثرهم الفاسقون» گفت، پاسخ این طیف روشن است که این ماموریت و این وظیفه را خداوند در قرآن به ما محول کرده است. حتی خداوند کسانی را که به دفاع از مستضعفان برنمی‌خیزند، را مواخذه کرده است.

حسینیان: دفاع از مستضعفان جهان یک دستور قرآنی است/ شیخ‌الاسلام: حاج قاسم از درس آموختگانِ مکتب امام بود/ آل‌هاشم: مسلمانان ظرفیت‌های خود را برای مقابله با دشمن به کار گیرند

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ادامه افزود: امام راحل این استراتژی قرآنی را در یک مفهوم خلاصه کرد و آن تشکیل حکومت جهانی حضرت حجت(عج) است. امام صادقانه فرمودند: من مشکلات اقتصادی مردم را می‌دانم ولی مسئولان جمهوری اسلامی نباید از این انقلاب که بی شک مقدمه طلوع حرکت جهانی حضرت حجت بن الحسن(عج) است، غفلت کنند و برای رسیدن به این هدف عالی باید برنامه ریزی کنند.


* سردار سلیمانی آرمان زمین مانده‌ی امام خمینی را عملی کرد

حجت‌الاسلام حسینیان ادامه داد: امام خمینی راهبرد رسیدن به این هدف بزرگ را تشکیل بسیج جهانی مستضعفان قرار داد؛ اما از تشکیل نشدن این بسیج جهانی گله داشت. این وظیفه‌ای بوده که امام خمینی برای مسئولین ترسیم کرده است. ما باید در جنگ اعتقادی‌مان بسیج بزرگ سربازان اسلام را به راه اندازیم و ضرورت این وظیفه را نیز امام برای ما تبیین کرده بود.

وی تصریح کرد: بسیج نباید منحصر به ایران اسلامی باشد و باید هسته‌های مقاومت را در سراسر جهان به وجود آورد.

حجت‌الاسلام حسینیان تلاش سردار سلیمانی را احیای این آرمان امام خمینی دانست و گفت: شهید بزرگوار سردار سلیمانی توانست این آرمان زمین مانده امام را عملی کند. با حضور او مقاومت جهانی در برابر استکبار شکل گرفته و تقویت شد. ایشان ابتدا نیروهای مقاومت در لبنان را تقویت کردند و سپس در سوریه از فروپاشی یکی از هسته‌های مقاومت جلوگیری کرده و در عراق نیز بسیج را تشکیل دادند.

حسینیان: دفاع از مستضعفان جهان یک دستور قرآنی است/ شیخ‌الاسلام: حاج قاسم از درس آموختگانِ مکتب امام بود/ آل‌هاشم: مسلمانان ظرفیت‌های خود را برای مقابله با دشمن به کار گیرند

رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی همچنین به اصرار آمریکا و دیگر نیروهای مستکبر غربی بر انحلال حشدالشعبی اشاره کرد و گفت: آمریکا خوب می‌داند اگر این بسیج که لشکر مقاومت اسلامی در مقابل استکبار جهانی است باقی بماند و توسعه پیدا کند، دیگر جایی برای آنها و دیگر ابرقدرت‌ها نخواهد بود. به خاطر همین بدون دلیل به آن‌ها حمله می‌کردند.

وی تاکید کرد: مطمئن باشید هیچ ابرقدرتی نمی‌تواند سد راه این حرکتی که امام پایه ریزی کرد، باشد.

حجت‌الاسلام حسینیان تشییع باشکوه پیکر سردار سلیمانی را رأی مثبت مردم و رفراندمی بزرگ در تأیید جریان مقاومت و حمایت از مستضعفین جهانی دانست و گفت: امروز جهان اسلام در حمایت از مقاومت، رفراندوم برگزار می‌کند. این شهادت خورشید تابان اسلام را در سراسر جهان اسلامی از انسانیت منور خواهد کرد و تاثیر استراتژی امام و جانفشانی و زحمات فرزندانی که به مکتب امام راه یافته بودند، به زودی تجلی پیدا خواهد کرد. ما باید همین روزها شاهد عملیات‌هایی باشیم که به نام این شهدا در سراسر جهان اسلام به وقوع می‌پیوندد.


*شهادت سردار سلیمانی دنیا را لرزاند

در ادامه مراسم، حمیدرضا آصفی به سخنرانی پرداخت و ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی و ایام فاطمیه، درباره کتاب گفت: موضوع این کتاب بسیار جالب است و تیترهای بسیار خوبی دارد. مقدمه‌ای که آقای حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم بر این کتاب نوشته، کامل و گویا است و مولفان هم به خوبی توانسته‌اند به رابطه اندیشه‌های امام و سیاست‌های خارجی جمهوری اسلامی ایران بپردازند.

حسینیان: دفاع از مستضعفان جهان یک دستور قرآنی است/ شیخ‌الاسلام: حاج قاسم از درس آموختگانِ مکتب امام بود/ آل‌هاشم: مسلمانان ظرفیت‌های خود را برای مقابله با دشمن به کار گیرند

وی ضمن روایت خاطره‌ای از ساده‌زیستی شهید سلیمانی افزود: در سال ۱۹۷۹ در ایران انقلاب شد. در سال ۱۹۸۰ مجله تایم عکسی از امام که یک کره در دستانشان بود روی جلد چاپ کرد و نوشت: «دستانی که دنیا را لرزاند.» ما ابتدا مفهوم این تیتر را متوجه نشدیم، اما هرچه زمان گذشت فهمیدیم که منظور از این تیتر چیست؟ این روزها نیز شهادتی که دنیا را لرزاند، رخ داده است.

آصفی ادامه داد: معاون وزیر خارجه آمریکا در دهه ۸۰ میلادی گفت امام خمینی اسلام را در سیاست خارجی ایران نهادینه کرده و به همین دلیل نمی‌توان با این انقلاب درگیر شد و بهتر است «راه سازش» را در پیش بگیریم و می‌گوید امام برای نهادینه کردن اسلام در ایران، نهاد ائمه جمعه، نهاد بسیج، نهاد شورای نگهبان و نهاد مساجد و تکایا را منسجم کرده است. به نظر من امام اسلام را در سیاست خارجی نهادینه کرده است.


* پشتوانه‌ی سیاست خارجی امام، مردم سالاری بود

سخنگوی وزارت امورخارجه دولت اصلاحات تصریح کرد: امام در سیاست خارجی با قاطعیت بحث استکبار ستیزی را مطرح کردند. اما چیزی که امام پشتوانه سیاست خارجی قرار داد مردم سالاری بود. یعنی حکومت‌ها یا متکی به داخل هستند و یا متکی به خارج، حالت سوم هم وجود ندارد و کشورهای منطقه متکی به مردم نیستند و همه نوکر امریکا هستند. امام تاکید کردند که سیاست خارجی قوی و با عزت یک پیشتوانه می‌خواهد و آن هم حمایت مردم است. اگر به مردم خود کرنش نکنیم باید سرمان جلوی دشمن خارجی خم شود. به همین خاطر نیز امام خمینی همه چیز در ایران را بر پایه آرای مردمی گذاشتند. زمانی که انقلاب پیروز شد نیازی به رفراندوم نبود اما، امام رفراندوم گذاشتند و این تا امروز ادامه داشته است.

حسینیان: دفاع از مستضعفان جهان یک دستور قرآنی است/ شیخ‌الاسلام: حاج قاسم از درس آموختگانِ مکتب امام بود/ آل‌هاشم: مسلمانان ظرفیت‌های خود را برای مقابله با دشمن به کار گیرند

این دیپلمات سابق در بخش دیگری از سخنان خود به غیرت دینی امام خمینی اشاره کرد و گفت: امام غیرت دینی داشت؛ چیزی که امام راحل برنمی‌تابید این بود که آمریکا و منافقین بر اسلام و ایران حاکم شوند. صحبتی که امام در سال 1343 راجع به کاپیتولاسیون کرد از سر درد و غیرت دینی وی بود یعنی امام بر نمی‌تابید که کفار و امریکا بر مسلمانان حکومت کند.


*رفراندومی که در تشییع شهید سلیمانی صورت گرفت، شاهکاری حیرت انگیز است

وی یادآور شد: انقلاب ما با غیرت دینی امام خمینی به اینجا رسید و مقام معظم رهبری نیز عزت، حکمت و مصلحت را به ما آموختند. حاج قاسم سلیمانی هم شاگرد همین مکتب هستند. حاج‌قاسم اخلاص داشت و سرباز و شاگرد ولایت بود. آخرین رفراندوم ایرانیان نیز همین دو سه روز اخیر برگزار شد. این رفراندوم که در تشییع و بزرگداشت شهید سلیمانی صورت گرفت، شاهکاری حیرت انگیز است.

در بخش دیگری از این مراسم نیز رحمت مهدوی، نویسنده کتاب «تأثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی ایران» در معرفی این اثر گفت: بعد از مقدمه، کتاب را به دو بخش کلی تقسیم نمودیم که هر بخش از دو فصل تشکیل شده است. در بخش اول تحت عنوان چارچوب نظری به کلیات و مفاهیم مورد استفاده در کتاب اشاره شده و در بخش دوم رویکرد عملی امام خمینی در حوزه سیاست خارجی مورد بررسی قرار گرفته است.

حسینیان:دفاع از مستضعفان دستور قرآنی‌است/شیخ‌الاسلام:حاج قاسم از درس‌آموختگانِ مکتب امام بود/آل‌هاشم:مسلمانان ظرفیت‌ها را برای مقابله با دشمن بکار گیرند

این نویسنده افزود: در واقع اگر در فصل قبلی به اصول نظری سیاست خارجی در اندیشه امام خمینی پرداخته شده است در بخش دوم آن اصول با وقایع عینی و رویدادهای تاریخی سیاست خارجی تطبیق داده شده است. به همین خاطر در فصل اول این بخش مواضع امام پیرامون وقایع مهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی در دولت موقت مورد بررسی قرار گرفته است که می توان به وقایعی همچون خروج از سازمان پیمان مرکزی، عضویت در جنبش عدم تعهد لغو قرارداد کاپیتولاسیون، تسخیر لانه جاسوسی و ... اشاره کرد.

مهدوی ادامه داد: هدف و امتیاز این کتاب نسبت به سایر پژوهش‌های انجام گرفته این بوده که نشان دهد امام خمینی در حوزه سیاست خارجی صرفا به اندیشه‌ورزی اکتفا ننموده بلکه در حوزه عمل نیز این اصول را مورد تاکید قرار دادند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر