کد خبر: ۵۴۴
"خاطرات ناب"

"شورای انقلاب" به روایت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

افرادی که من یادم است که از سالهای قبل هم بودیم با هم کار می‌کردیم شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید باهنر ،آقای موسوی اردبیلی بودند، من بودم، آقای مهندس بازرگان، آقای طالقانی و دکتر سحابی افراد دیگری هم بودند بالاخره در همان سطح بودند و در این مدت من و آقای طالقانی هم که در زندان بودیم. رهبری انقلاب هم همین آقای خامنه‌ای با همین جمع ما بودند منتها ایشان مشهد بودند ولی جلسات ما در تهران برگزار می‌شد
سه‌شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت و ضبط شده است درباره ترکیب و وظایف شورای انقلاب در دوران مبارزه می‌گوید: « شورای انقلاب واژه‌ای است که در ادبیات آن روز در بین نیروهای انقلابی تعبیر خوبی بود از ساختار نهایی نیروهای انقلاب بود. من در ماه آذر 57 از زندان آزاد شدم، آذر تا بهمن فاصله چندانی ندارد. وقتی که من آمدم بیرون دیگر اوج مبارزات مردمی بود. دولت‌های شاه‌ساخته دیگر کاری از پیش نمی‌برد. درگیری‌ها خیلی جدی بود ما هم دیگر غرق در کارهای اجرائی مبارزه شدیم. 

پیش از اینکه امام رسماً شورای انقلاب را تصویب کنند و اجرا بکنند ما خودمان به طور خودجوش فرهنگ مبارزه آن زمان تعبیر شورای انقلاب را داشتیم. از آن جریان‌هایی که یک نوع هماهنگی بینمان بود افرادی که یک نوع اعتمادی بینمان بود و به هم اعتماد داشتیم جلساتی داشتیم که آن جلسات را خودمان می‌گفتیم شورای انقلاب. 

افرادی که من یادم است که از سالهای قبل هم بودیم با هم کار می‌کردیم شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید باهنر ،آقای موسوی اردبیلی بودند، من بودم، آقای مهندس بازرگان، آقای طالقانی و دکتر سحابی افراد دیگری هم بودند بالاخره در همان سطح بودند و در این مدت من و آقای طالقانی هم که در زندان بودیم. رهبری انقلاب هم همین آقای خامنه‌ای با همین جمع ما بودند منتها ایشان مشهد بودند ولی جلسات ما در تهران برگزار می‌شد شورای رسمی هم نبود که انتخاب کرده باشیم همین اجتماعی که دور هم می‌نشستیم و برنامه‌ریزی می‌کردیم برای مبارزه، برای تظاهرات، برای هزینه‌ها، برای کمک‌ها همان کارهایی که جاری بود خودمان بعنوان شورای انقلاب می‌شناختیم.»


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات