مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۴۶۹
به مناسبت سالروز شهادت رهبر فدائیان اسلام سید مجتبی نواب صفوی بسته کتاب "شهید نواب صفوی" معرفی شد.
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۸ - ۲۸ دی ۱۳۹۸ - 2020January 18

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ به مناسبت سالروز شهادت رهبر فدائیان اسلام سید مجتبی نواب صفوی در 27 در 1334، بسته کتاب «شهید نواب صفوی» معرفی می‌شود. در این بسته عناوینی همچون «سید مجتبی نواب صفوی اندیشه‌ها، مبارزات و شهادت او»، «جوان‌ترین رهبر»، «رهبری به نام نواب»، «اسطوره‌ مهر»، «مجموعه مقالات همایش بزرگداشت پنجاهمین سالگرد شهادت نواب صفوی و فداییان اسلام» و «یادواره‌ شهید نواب صفوی» در اختیار مخاطبان قرار گرفته است که در ادامه از نظر می‌گذرد.


1. سید مجتبی نواب صفوی اندیشه‌ها، مبارزات و شهادت او

این کتاب که توسط یکی از یاران خوش‌قریحه و خوش‌ذوق شهید نواب صفوی نگاشته شده است، با بررسی اوضاع جهان در آستانه جنگ جهانی دوم آغاز می‌شود و چگونگی شکل‌گیری جمعیت فداییان اسلام و عوامل تشدیدکننده فعالیت‌های آنان را توضیح می‌دهد. زندگانی و اندیشه‌های نواب صفوی، رهبر پر جاذبه‌ فداییان اسلام و نقش‌آفرینی آن‌ها در عرصه‌ سیاست ایران و سرانجام دستگیری و شهادت‌شان به شکلی روشمند و گیرا از زبان یکی از نزدیکان نواب صفوی بیان شده است.

بسته کتاب


2.جوان‌ترین رهبر (زندگی داستانی شهید نواب صفوی)

«جوان‌ترین رهبر» یکی از همان تلاش‌هایی است که سعی کرده تا زندگینامه پایه‌گذار گروه انقلابی فدائیان اسلام را با زبانی ساده و روان بیان کند. نادره عزیزی‌نیک نویسنده این اثر با بررسی و مطالعه منابع مختلف تاریخی منتشرشده در ارتباط با زندگی شهید نواب صفوی و البته با استفاده از قدرت تخیل خود، سعی کرده تا داستانی قابل‌قبول از زندگی کوتاه اما پربار این چهره ماندگار تاریخ کشورمان را روایت کند.

بسته کتاب

3. رهبری به نام نواب

جمعیت فداییان اسلام به رهبری نواب صفوی با دغدغه مذهبی شکل گرفت و تحت رهبری خردمندانه‌ ایشان با مظاهر استبداد و استعمار جنگید. اعدام انقلابی اشخاص وابسته‌ای همانند رزم‌آرا، هژیر و ... که مانع اصلی بر سر راه ملی شدن صنعت نفت بودند، بخشی از کارنامه درخشان فعالیت این گروه است. آنان بدون شک در ملی شدن صنعت نفت سهم عمده‌ای داشتند. این کتاب درصدد است تا یک دهه مبارزه فدائیان اسلام را تحت رهبری نواب برای خواننده بازگو کند.

بسته کتاب

4.نواب؛ اسطوره مهر

این کتاب به طور خلاصه و با زبانی ساده و روان به زندگانی شهید نواب صفوی پرداخته است. این اثر در شناساندن زوایای گوناگون این شخصیت برای مخاطب جوان و نوجوان مثمر ثمر باشد.

بسته کتاب


5. مجموعه مقالات همایش بزرگداشت پنجاهمین سالگرد شهادت نواب صفوی و فداییان اسلام

جلد اول این مجموعه شامل مجموعه مقالاتی است تا از زوایای گوناگون اندیشه، عملکرد و برنامه‌های فداییان اسلام را برای اداره جامعه روشن سازد. جلد دوم دربردارنده مجموعه مقالاتی است که زندگی‌نامه و شخصیت رهبر فداییان، چگونگی شکل‌گیری این جمعیت و نقش، جایگاه و مبارزات این گروه را در عرصه تحولات تاریخ معاصر ایران بررسی و اسناد و اعلامیه‌هایی را درباره‌ فعالیت آنان ارائه کرده است. جلد سوم در مجموعه مقالاتی روابط فداییان اسلام با مراجع، علما، شخصیت‌های مذهبی و دینی، حساسیت آنان نسبت به مسائل جهان اسلام و خاطرات و ناگفته‌هایی از زندگانی و سلوک شهید نواب را مورد بررسی قرار می‌دهد.

بسته کتاب


6. یادواره‌ شهید نواب صفوی

کتاب «یادواره شهید نواب صفوی» مجموعه مقالات حجت‌الاسلام سید هادی خسرو شاهی درباره مسائل ناگفته یا کمترگفته‌شده‌ فداییان اسلام و نواب صفوی است.

بسته کتاب


7. خاطرات نیره‌السادات احتشام رضوی (همسر شهید نواب صفوی)

راوی خاطرات در این کتاب، خانم نیره‌السادات احتشام رضوی همسر شهید نواب است که در اوج فعالیت‌های سیاسی وی در کنارش بوده و در این زمینه خاطرات ارزشمندی نقل کرده است. این کتاب از آن جهت جالب است که نزدیک‌ترین فرد به نواب به تشریح زندگی شخصی و درونی و اخلاق و رفتار فردی وی پرداخته است.

بسته کتاب
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر