کد خبر: ۵۴۹۱
شما بپرسید

معرفی کتابی به منظور شناخت بهتر «هولوکاست»

کتاب «جایگاه هولوکاست در پروژه صهیونیسم» در سه بخش و فصول متعدد، موضوعات مختلف پیرامون هولوکاست را مورد بررسی قرار می‌دهد. در این کتاب تلاش شده با نگرشی علمی - تحقیقی و بر اساس منابع موجود، زوایا و ابعاد گوناگون این موضوع مورد بررسی موشکافانه قرار گیرد.
شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ یکی از مخاطبان در بخش «شما بپرسید»، درباره «هولوکاست» سوال کرده و برای کسب اطلاعات اولیه در این زمینه خواستار معرفی کتابی شده است. در همین رابطه مرکز اسناد انقلاب اسلامی کتابی با عنوان «جایگاه هولوکاست در پروژه صهیونیسم» منتشر کرده است که اطلاعات مفیدی درباره هولوکاست ارائه می‌دهد.

درباره هولوکاست می‌توان گفت: پس از شروع جنگ جهانی دوم، مسأله‌ای تحت عنوان كوره‌های جسدسوزی یا اتاق‌های گاز هیتلری كه به كشتارگاه میلیون‌ها یا صدها هزار یهودی معروف گردیده، ادعایی بود كه برای اولین بار در برخی محافل صهیونیستی در آمریكا در سال 1942 میلادی مطرح شد و این در شرایطی بود كه هیچ فرد و یا محفل علمی، تاریخی و یا مطالعاتی و تحقیقاتی بدان اعتنایی نكرد. اما وقتی در اواخر جنگ جهانی دوم صحنه‌های دلخراش بعضی از اردوگاه‌های اسرا و اجساد روی هم انباشته اسرایی كه از بیماری تیفوس جان داده بودند را دیدند، زمزمه‌ای تحت عنوان قتل عام یهود توسط نازی‌ها با اسلحه‌ای مخصوص به نام اتاق گاز شكل گرفت و سوژه و مسلك جدیدی در جهان به نام «هولوكاست» یا قتل عام یهود ساخته و پرداخته شد. از آن به بعد، صهیونیسم با تبلیغات وسیع بر روی این موضوع شروع به کار کرد.

کتابی برای شناخت بهتر «هولوکاست»

در بخشی از مقدمه کتاب «جایگاه هولوکاست در پروژه صهیونیسم» می‌خوانیم: «یکی از موضوعاتی که مشروعیت رژیم صهیونیستی را در منطقه توجيه و مظلوم‌نمایی آنان را تأمین می‌کند، "هولوکاست" است. این اصطلاح پس از بروز جنگ جهانی دوم توسط صهیونیست‌ها جعل شد. این محافل مدعی بودند که پس از به قدرت رسیدن حزب نازی در آلمان به سال ۱۹۳۳، به دستور هیتلر و سران نازی 6 میلیون یهودی در کوره‌های آدم سوزی و اتاق‌های گاز سوزانده و کشته شده‌اند. آنان با توسل به زور، محققان و دانشمندان آزاداندیش را که در پی نقد و بازکاوی این موضوع بودند، تحت فشار قرار می‌دهند و افسانه هولوکاست را حقیقتی می‌دانند که نباید درباره‌ی چگونگی و میزان تلفات یهودیان سؤال شود. محافل صهیونیستی برای مستند نشان دادن ادعاهای خود ادبيات هولوکاست را نیز به وجود آوردند. اما در مقابل، اخیرا مکتب رویزیونیستی در اروپا و سایر محققان آزاد درباره‌ی میزان ارقام ارائه شده و یا حتی درباره‌ی اتفاق افتادن چنین حادثه‌ای کاملا تردید کرده‌اند.»

هولوکاست تا زمان شکل‌گیری دولت اسرائیل در 1948، از طریق ابزارهای رسانه‌ای و فعالیت سازمان‌های یهودی در حد بهره برداری‌های سیاسی مطرح بوده و تا پیش از سال 1967، کمتر از آن در قالب اسطوره‌ای یاد می‌شده است، اما پس از قدرت‌یابی اسرائیل در جنگ با اعراب از سال 1967، جایگاه اسطوره‌ای یافت و از این جایگاه توانست به تقویت نظام سیاسی اسرائیل کمک نماید.

در واقع می‌توان گفت، هولوکاست در جایگاه یک رویداد تاریخی تحریف شده، به تحقق اصلی‌ترین ایدئولوژی صهیونیسم (بازگشت به فلسطین) کمک کرده است. و در جایگاه اسطوره‌ای مبتنی بر شبه واقعیت‌ها، نقش تثبیت و استمرار دولت صهیونیستی و تقویت جایگاه یهودیان در جهان را داشته است.

کتاب «جایگاه هولوکاست در پروژه صهیونیسم» در سه بخش و فصول متعدد، موضوعات مختلف پیرامون هولوکاست را مورد بررسی قرار می‌دهد. در این کتاب تلاش شده با نگرشی علمی - تحقیقی و بر اساس منابع موجود، زوایا و ابعاد گوناگون این موضوع مورد بررسی موشکافانه قرار گیرد.

پرسش اصلی كه نگارش این كتاب بر پایه‌ی آن شكل گرفته، این است: اسطوره‌ی هولوكاست و بخش‌های آن (اردوگاه‌های كشتار جمعی، اتاق‌های گاز، كوره‌های جسدسوزی، رقم شش میلیون) چه نقشی در تثبیت پایه‌های سیاسی ـ اقتصادی اسرائیل داشته است؟

کتاب فوق که به قلم سید محمد تراهی، از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، اطلاعات مفیدی در این حوزه به مخاطب ارئه می‌دهد.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات