انتخابات به سبک پهلوی

فریده دیبا مادر فرح می‌گوید: «مردم در انتخابات یا شرکت نمی‌کردند یا تعداد شرکت کنندگان فوق‌العاده ناچیز بود. اگرچه انتخابات برگزار می‌شد، اما کسانی به مجلس می‌رفتند که از سوی نخست‌وزیر به اطلاع محمدرضا می‌رسید و محمدرضا، اسامی عده‌ای را تایید می‌کرد. این اسامی را ساواک تهیه می‌کرد. تلاش ساواک بر این بود که در شهرها و شهرستان‌ها بگردد و افرادی را پیدا کند که ضمن وفاداری به نظام حکومتی، پسندیدگی محلی هم داشته باشند.»
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ دموکراسی و آزادی انتخابات در دوران حاکمیت رژیم پهلوی جور دیگری تعریف می‌شد. لیست کاندیداها توسط ساواک بسته می‌شد و در نهایت به تائید شاه می‌رسید.

نکته مهم دیگر در انتخابات دوران پهلوی عدم استقبال مردم از آن بود به طوری که فریده دیبا مادر فرح می‌گوید: «مردم در انتخابات یا شرکت نمی‌کردند یا تعداد شرکت کنندگان فوق‌العاده ناچیز بود. اگرچه انتخابات برگزار می‌شد، اما کسانی به مجلس می‌رفتند که از سوی نخست‌وزیر به اطلاع محمدرضا می‌رسید و محمدرضا، اسامی عده‌ای را تایید می‌کرد. این اسامی را ساواک تهیه می‌کرد. تلاش ساواک بر این بود که در شهرها و شهرستان‌ها بگردد و افرادی را پیدا کند که ضمن وفاداری به نظام حکومتی، پسندیدگی محلی هم داشته باشند.»

انتخابات به سبک پهلوی

منبع: کتاب 53 سال عصر پهلوی به روایت دربار؛ ص161


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات