کلاس تاریخ

انتقال پیام‌های امام خمینی از پاریس به تهران در کمتر از 9 ساعت

مرحوم محمدرضا اعتمادیان می‌گوید: نحوه‌ تماس با پاریس به این صورت بود که حاج احمد آقا و گاهی برخی از افراد دیگر، پیام را می‌خواندند و مراکزی که این پیام‌ها به آنها ارسال می‌گردید همگی با هم پیام‌ها را ضبط می‌کردند. گاهی نیز خود سخنرانی امام را پشت تلفن می‌گذاشتند که ما آن را ضبط می‌کردیم و گاهی نوار آنرا پخش می‌کردیم.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حتما شنیدید که اعلامیه های امام خمینی تاثیر زیادی در پیروزی انقلاب اسلامی داشت. اما آیا تا به حال از خودتان پرسیدید این پیام ها و اعلامیه ها چگونه از پاریس به تهران می رسید؟ این را در نظر بگیرید که آن روزها امکانات امروزی وجود نداشت و از طرف دیگر انقلابیون تحت تعقیب ساواک بودند. به همین خاطر نمی توانستند به راحتی فعالیت کنند.

بیایید یک خاطره از آقای اعتمادیان بخوانیم تا ببینیم اعلامیه های امام خمینی چطور از پاریس به تهران می رسید؟ آن هم در کمتر از 9 ساعت!

مرحوم محمدرضا اعتمادیان که آن روزها نقش مهمی در ساماندهی مبارزات داشت درباره نحوه انتقال پیام‌های امام خمینی از پاریس به تهران می‌گوید: هنگام حضور در پاریس با دوستانی که در آنجا فعال بودند، بویژه حاج احمدآقا صحبت کرده و برای چاپ، تکثیر و پیاده نمودن پیام‌ها، اطلاعیه‌ها و نوارهای حضرت امام اعلام آمادگی کردیم و قرار شد که شب‌ها با تلفن منزل ما تماس بگیرند و ما هم ضبط صوتی تهیه کردهوپیام‌ها را ضبط کنیم. من هم با تلفن محل کار و هم منزل، پیام‌ها را می‌گرفتم.

در آن هنگام، در حدود دوازده مکان وجود داشت که اطلاعیه‌ها و نوارها را از طریق تلفن مستقیم گرفته و پس از چک کردن با سایر دوستانی که این کار را انجام می‌دادند و رفع ابهامات، آنها را آماده کرده و تکثیر می‌کردیم.

انتقال پیام‌های امام خمینی از پاریس به تهران در کمتر از 9 ساعت

روند عملی کار بدین ترتیب بود که در منزل ما واقع در صادقیه پیام‌ها ضبط می‌شد، سپس به منزل برادرم حاج احمد - واقع در سه راه تهران ویلا - رفته و نوارها را در آنجا پیاده می‌کردیم. بعد از آن در منزل دامادمان آقای احمد دستمالچيان - واقع در سه راه شهرآرا - متون پیاده شده را تکثیر کرده و در بسته‌هایی با لفاف نایلون مشکی قرار می‌دادیم. این بسته‌ها را سپس به بازار برده و به افراد بین ده تا پنجاه نسخه می‌دادیم و بدین طریق این اطلاعیه‌ها در سراسر ایران پخش می‌شد. معمولا از گرفتن پیام‌ها تا تکثیر و بسته بندی آنها تا ساعت زمان صرف می‌شد.

نحوه‌ تماس با پاریس به این صورت بود که حاج احمد آقا و گاهی برخی از افراد دیگر، پیام را می‌خواندند و مراکزی که این پیام‌ها به آنها ارسال می‌گردید همگی با هم پیام‌ها را ضبط می‌کردند. گاهی نیز خود سخنرانی امام را پشت تلفن می‌گذاشتند که ما آن را ضبط می‌کردیم و گاهی نوار آنرا پخش می‌کردیم.

به این ترتیب پیام‌های امام در کم‌تر از یک شبانه روز دست به دست می‌گشت و همه، وظایفشان را در نشر آن انجام می‌دادند.


منبع: خاطرات محمدرضا اعتمادیان؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات