کلاس تاریخ

گوشه‌ای از اقدامات جوانان و نوجوانان در مراسم استقبال از امام خمینی

روز 12 بهمن، گروهی از جوان‌ها که از سوي کميته‌ استقبال انتخاب شده و تعليمات لازم را براي حفظ نظم و امنيت مسير ديده بودند، با نظم و دقت در سه صف فشرده در دو سوي خيابان ايستاده بودند و در حالي که دست‌هايشان به کمر يکديگر حلقه شده بود در تمام طول مسير ديواري محکم و نفوذناپذير ايجاد کرده بودند.
شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ از جمله گروه‌های سنی که در مراسم استقبال از امام خمینی حضور فعال داشتند، جوانان و نوجوانان بودند. آنها با اشتیاقی وصف‌ناشدنی، چند روز قبل از بازگشت امام به میهن با عضویت در کمیته استقبال از امام خمینی وظایفی چند را بر عهده گرفته بودند تا در آن روز تاریخی ایفای نقش کنند.

در کتاب «تاریخ‌شفاهی كمیته‌ استقبال از امام خمینی(ره)» که توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، بخشی از فعالیت‌های جوانان و نوجوانان در آن روزها ترسیم شده است.

یکی از وظایف این قشر که با معرفی معتمدین محلی یا انقلابیون شناخته‌شده به عضویت کمیته استقبال درآمده بودند، کمک به تهیه پوستر بود. قاسم اماني، فرزند شهيد اماني که در سالهاي نوجواني خود در قسمت تدارکات کميته فعاليت مي‌کرد، در این رابطه می‌گوید: «... ما يک کارگاه درست کرده بوديم زير دبستان علوي... در آن کارگاه من و یک نفر خطاط [کار ميکرديم] که من کارگر ايشان بودم؛ مثلاً رنگ قرمز ميريختم يک طرف، مشکي يک طرف با شابلونها مي‌نوشتيم.»

از دیگر وظایفی که در آن روز به جوان‌ها واگذار شد، حفظ امنیت و نظم مراسم بود. در این راستا جوانان و نوجوانان بعد از جذب، آموزش‌های لازم را می‌دیدند تا در روز ورود امام به بهترین شکل انجام وظیفه کنند. یکی از انقلابیون در این رابطه نقل می‌کند: «ما حدود چهل پنجاه نفري بوديم. خيلي‌ها همان جواناني بودند که در محلهاي ديگر مانند ما کارشان را آغاز کرده و مورد اعتماد بودند. مصطفي تحيري مسئول آموزش کميته حفاظت انتخاب شده بود. او از کلاه‌سبزهاي ارتش شاه بود. ما يکسري مسائل امنيتي را آموزش ميديديم و شناخت اسلحه و جنگافزارهاي خياباني جديد را مثلاً انواع نارنجک و يوزي به ما معرفي شد.»

این آموزش‌ها که در زمان اندکی ارائه شد، گروهی از جوان‌های مستعد را برای سامان دادن به مراسم استقبال، آماده کرد. به گفته حجتالاسلام جمي«از نظر امنيتي و انتظامات از فرودگاه تا بهشت زهرا اين جوانها خيلي برازنده و با صلابت با بازوبندهايي که به بازويشان بسته بودند بهعنوان انتظامات تلاش ميکردند.»

روز 12 بهمن، گروه ديگر از جوان‌ها که از سوي کميته استقبال انتخاب شده و تعليمات لازم را براي حفظ نظم و امنيت مسير ديده بودند، با نظم و دقت در سه صف فشرده در دو سوي خيابان ايستاده بودند و در حالي که دستهايشان به کمر يکديگر حلقه شده بود در تمام طول مسير ديواري محکم و نفوذناپذير ايجاد کرده بودند. اين افراد که هرکدام کارت شناسايي مخصوص هم داشتند با کنترل اتومبيلها تنها به بعضي از آنها حق عبور و مرور ميدادند و با هدايت آنان از ازدحام جمعيت جلوگيري ميکردند و به این شکل نظم و امنیت مراسم را فراهم می‌ساختند.

اجرای سرود توسط گروهی از نوجوانان در فرودگاه و بهشت‌زهرا و نیز قرائت دکلمه توسط نوجوانان، از جمله دیگر اقداماتی بود که توسط نوجوان‌ها و جوان‌ها در روز 12 بهمن 1357 انجام گرفت.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات