ضربه‌ِی آخر

تیر خلاص ارتش به رژیم پهلوی و آمریکا

هر روز بسیاری از سربازان بنا به پیام امام از پادگان‌ها فرار می‌کردند و با استقبال مردم به جریان انقلاب می ‌پیوستند و بسیاری از سران ارتش هم از ترس جان خود ایران را ترک می‌کردند. ترس آمریکا و بختیار از وضعیت ارتش بی‌مورد نبود چرا که در نهایت پیوستن ارتش به انقلاب ضربه نهایی را به رژیم پهلوی وارد کرد.
شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۴

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ بعد از فرار شاه از کشور در 26 دیماه 1357، مهمترین مسئله برای رژیم پهلوی و آمریکا، حفظ ارتش بود. آمریکایی ها برای جلوگیری از اضمحلال ارتش، ژنرال هایزر را به ایران فرستادند.

بختیار، آخرین نخست وزیر پهلوی اعتقاد داشت: «اگر ارتش که طبق قانون می بایست از دولت اطاعت می‌کرد تا اندازه‌ای در اختیار من بود می‌توانستم با سلاح قانونی که خود ضامن و نماینده‌اش بودم با [امام] خمینی طرف شوم. این نیاز دو چندان حیاتی بود چون من با آشوبگرانی طرف بودم که از بابت ابزار جنگی هم در مضیقه نبودند.»

تیر خلاص ارتش به رژیم پهلوی و آمریکا

آمریکایی هم به شدت از پیوستن ارتش به موج انقلاب نگران بودند. آنها می‌دانستند بدنه ارتش با انقلاب است. از سوی دیگر امام اعتقاد داشتند که ارتباط با ارتشیان ضروری است. از این جهت، شورای انقلاب مسئول برقراری این ارتباط شد. 

این مسئله که بدنه ارتش دیگر حاضر به خدمت در رژیم شاهنشاهی نبود مسلم است. هر روز بسیاری از سربازان بنا به پیام امام از پادگان‌ها فرار می‌کردند و با استقبال مردم به جریان انقلاب می‌پیوستند و بسیاری از سران ارتش هم از ترس جان خود ایران را ترک می‌کردند.

ترس آمریکا و بختیار از وضعیت ارتش بی‌مورد نبود چرا که در نهایت پیوستن ارتش به انقلاب ضربه نهایی را به رژیم پهلوی وارد کرد.


منبع: مرغ در طوفان؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات