مرکز اسناد انقلاب اسلامی

روایت سقوط رژیم پهلوی را در این اثر بخوانید
کتاب «یک‌سال مبارزه برای سرنگونی رژیم شاه» وقایع سال پایانی حکومت پهلوی را به طور دقیق و با جزئیات مورد بررسی قرار می‌دهد. بازه زمانی مورد مطالعه کتاب، از بهمن 1356 تا بهمن 1357 را شامل می‌شود.
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۱ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - 2020February 02

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ اگرچه نهضت اسلامی مردم ایران از اوایل دهه 40 آغاز شد اما از سال 1356 به اوج خود رسید. قیام 19 دی مردم قم نقطه آغاز زوال رژیم پهلوی بود و از آن روز به بعد شمارش معکوس برای پایان سلطنت پهلوی شروع شد.

اطلاع از رخدادهای آن سال که سلسله‌وار به پیش می‌رفت، نیازمند مطالعه یک کتاب مستقل است. کتاب «یک‌سال مبارزه برای سرنگونی رژیم شاه» وقایع سال پایانی حکومت پهلوی را به طور دقیق و با جزئیات مورد بررسی قرار می‌دهد. بازه زمانی مورد مطالعه کتاب، از بهمن 1356 تا بهمن 1357 را شامل می‌شود.

بخش‌ اوّل‌ كتاب‌ به‌ بحث‌هاي‌ نظري‌ در مورد رهبري‌‌ امام‌ خمینی مي‌پردازد و در بخش‌ دوم فداكاري‌هاي‌ ملت‌ ايران‌، سير حوادث‌، وقايع‌ و گسترش‌ بحران‌ تبيين‌ می‌شود. بخش‌ سوم کتاب نیز‌ سير فروپاشي‌ رژيم پهلوی‌ و سرانجام‌ پيروزي‌ انقلاب‌ اسلامي‌ را تشريح‌ می‌کند.

يكي‌ از ويژگي‌هاي‌ اين‌ كتاب، علاوه بر ذکر جزئیات وقایع و رخدادها،‌ فراواني‌ جدول‌هاي‌ حوادث‌ است‌ كه‌ جهت‌ مقايسه‌ و نشان‌ دادن‌ سير حوادث‌ تهيه‌ شده ‌است‌. اين‌ جدول‌ها بر مبناي‌ اسناد ساواك‌ و روزنامه‌هاي‌ كيهان‌ و اطلاعات‌ تدوين‌ شده‌ است‌. اين‌ جدول‌ها علاوه‌ بر آسان‌ كردن‌ مقايسه‌ي‌ ادوار انقلاب‌ اسلامي‌، اشاره‌اي‌ است‌ به‌ نقش‌ شهرهاي‌ مختلف‌ ايران‌ در انقلاب‌.

معرفی کتاب «یک‌سال مبارزه برای سرنگونی رژیم شاه»

کتاب "یکسال مبارزه برای سرنگونی رژیم شاه (بهمن 1356 تا بهمن 1357)" به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان نگاشته شده و با قیمت 86 هزار تومان توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب، ضمن مراجعه به صفحه منشورات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با شماره 22211174 تماس حاصل نمایند و یا به فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر