مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۵۸۴
اردشیر زاهدی می‌گوید: «افزایش قیمت بلیط اتوبوس‌های شرکت واحد به چندین برابر در اواخر سال‌های دهه‌ی 30، باعث شد عده‌ای از دانشجویان و سایر مردم از آن ناراحت شوند؛ تهیه‌ی بلیت اتوبوس به قیمت چند برابر برای خیلی از خانواده‌ها ایجاد اشکال می‌کرد. فرض کنید اگر کسی در تهران‌پارس زندگی می‌کرد و قرار بود به دانشگاه بیاید یا از تهران‌پارس به مرکز شهر برود و در تهران اتوبوس بگیرد که برای انجام کاری به شمیران برود؛ بیشتر حقوقش صرف رفت‌وآمد روزانه با اتوبوس می‌شد.»
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - 2020March 11

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ رژیم پهلوی تبلیغات گسترده‌ای در جهت بهبود شرایط اقتصادی مردم داشت. با این حال بررسی خاطرات و روایت‌های موجود نشان می‌دهد مردم در آن دوران چندان هم وضع مناسبی نداشتند و حتی برای تهیه ابتدایی‌ترین احتیاجات خود دچار مشکلات متعددی بودند.

نرخ بلیت اتوبوس در دوران پهلوی

مثلا در یک نمونه اردشیر زاهدی، پسر فضل‌الله زاهدی (یکی از نخست‌وزیران دوران پهلوی) درباره افزایش قیمت بلیت اتوبوس در دهه 30 و 40 می‌گوید: «افزایش قیمت بلیت اتوبوس‌های شرکت واحد به چندین برابر در اواخر سال‌های دهه‌ی 30، باعث شد عده‌ای از دانشجویان و سایر مردم از آن ناراحت شوند؛ تهیه‌ی بلیت اتوبوس به قیمت چند برابر برای خیلی از خانواده‌ها ایجاد اشکال می‌کرد. فرض کنید اگر کسی در تهران‌پارس زندگی می‌کرد و قرار بود به دانشگاه بیاید یا از تهران‌پارس به مرکز شهر برود و در تهران اتوبوس بگیرد که برای انجام کاری به شمیران برود؛ بیشتر حقوقش صرف رفت‌وآمد روزانه با اتوبوس می‌شد.»

منبع: کتاب 53 سال عصر پهلوی به روایت دربار


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر