مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کتاب «فرهنگ شعارهای انقلاب اسلامی» با هدف بازخوانی و تدقیق در مفاهیم شعارهای دوران انقلاب اسلامی، ماهیت واقعی و اهداف انقلاب، توسط پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی معرفی شد.
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۵ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - 2020February 05

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ از ویژگی‌های هر انقلاب، شعارها و نحوه‌ گسترش و نشر آن در بین مردم است. در انقلاب اسلامی ایران نیز، شعارهای مردم در دوران مبارزه با طاغوت، شالوده و نماد انقلاب بود.

ایدئولوژی و ماهیت هر انقلابی در شکل ساده و عوامانه‌ی آن در شعارهای آن انقلاب تجلی پیدا می‌کند. مردم که بدنه انقلاب را تشکیل می‌دهند به گونه‌ای منسجم و هماهنگ خواسته‌های روزمره و در عین حال پر محتوای خود را که زمینه ساز یک تحول عمیق سیاسی_اجتماعی است، در قالب شعارها بیان می‌دارند.

از این رو با تحلیل شعارها می‌توان با ابعاد بیشتر انقلاب اسلامی آشنا شد. کتاب «فرهنگ شعارهای انقلاب اسلامی» به بررسی شعارهای مردم در دوران مبارزه با رژیم شاه می‌پردازد.

معرفی کتاب «فرهنگ شعارهای انقلاب اسلامی»

در بخشی از پیشگفتار کتاب می‌خوانیم: «شعارها اگرچه پیام‌های آنی و گذرا در بر داشتند، اما وجود عناصر پایداری در آن‌ها، خود باعث شور انقلابی در توده مردم می‌شد و جریان نهضت را به پیش می‌برد. تبدیل شعار به شور انقلابی و در پی آن به شعور انقلابی، فرایندی بود که به خوبی ماهیت انقلاب اسلامی را مشخص می‌ساخت و همین شعارها بود که فرهنگ انقلاب اسلامی را برای نسل‌های بعد نمایان ساخت.»

این اثر با هدف بازخوانی و تدقیق در مفاهیم شعارهای دوران انقلاب اسلامی، ماهیت واقعی و اهداف انقلاب را مورد مطالعه قرار داده و از این رهگذر، نکات نو و جدیدی از منظر روانشناختی، جامعه‌شناختی و تاریخی به مخاطب ارائه می‌کند.

این کتاب در 4 بخش تنظیم شده است؛ در این بخش‌ها به طبقه‌بندی شعارها، و تقسیم آن به شعارهای شفاهی و دیوار نوشته‌ها پرداخته شده است و سپس هرکدام از قسمت‌های مزبور، هم به شکل الفبایی و هم به شکل موضوعی تنظیم شده است. در بخش پایانی کتاب، لیست موضوعی دیوارنوشته‌های انقلاب اسلامی برای تسهیل مراجعه‌ی علاقمندان و همچنین برای رفع نیازهای اولیه پژوهشی تنظیم گردیده است.

«فرهنگ شعارهای انقلاب اسلامی» از منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، در 564 صفحه به قیمت 9 هزار تومان در دسترس محققان، پژوهشگران و علاقمندان قرار گرفته است.

برای تهیه این کتاب ضمن رجوع به صفحه منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، می‌توانید با شماره 22211174 تماس بگیرید و یا به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری مراجعه کنید.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر