کد خبر: ۵۶۰۵
در برنامه «سرچشمه» صورت گرفت:

تشریح «نقش روحانیت در انقلاب اسلامی» توسط حجت‌الاسلام حسینیان

چهاردهمین قسمت از برنامه «سرچشمه» با موضوع «بررسی نقش روحانیت در انقلاب اسلامی» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی از شبکه پنج سیما به روی آنتن رفت.

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، چهاردهمین قسمت از برنامه «سرچشمه» با موضوع «بررسی نقش روحانیت در انقلاب اسلامی» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی از شبکه پنج سیما به روی آنتن رفت.

تشریح «نقش روحانیت در انقلاب اسلامی» توسط حجت‌الاسلام حسینیان

در ابتدای این برنامه، حجت‌الاسلام حسینیان به جریان‌شناسی دهه 40 و 50 پرداخت و توضیحاتی درباره جریان‌های فعال در این دوره تاریخی ارائه داد که از آن جمله می‌توان به رژیم شاهنشاهی -که به دنبال بسط ایدئولوژی شاهنشاهی بود -، ملی‌گراها، گروه‌های چپ، جریان التقاطی و ... اشاره کرد.

به گفته رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با وجود تکاپوی این جریان‌ها، «قاطبه توده مردم بر مبنای ایدئولوژی امام خمینی حرکت می‌کردند.»

حجت‌الاسلام حسینیان همچنین در این برنامه توضیحات مفصلی درباره نوع نگاه روحانیت به مشی مبارزه مسلحانه و ملاقات اعضای سازمان مجاهدین خلق با امام خمینی در نجف ارائه داد.

تشریح «نقش روحانیت در انقلاب اسلامی» توسط حجت‌الاسلام حسینیان

نویسنده مجموعه «انقلاب اسلامی (زمینه‌ها ـ چگونگی و چرایی)» در تشریح نظر امام خمینی درباره عملیات مسلحانه سازمان مجاهدین خلق گفت: نقل می‌کنند گاهی وقت‌ها امام [از مشی مسلحانه سازمان] ایراد می‌گرفتند و می‌فرمودند فرض کنید یک مهره از رژیم را زدید، بعدش چه اتفاقی می‌افتد؟ یک مهره دیگر جایگزین قبلی می‌شود و مسئله‌ای حل نمی‌شود.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در بخشی دیگر از این برنامه، به روشنگری‌های شهید مطهری پیرامون سازمان مجاهدین خلق پرداخت و گفت: روشنگری‌های شهید مطهری درباره سازمان، باعث بدبینی و رویگردانی طلاب از سازمان شد.

حجت‌الاسلام حسینیان در ادامه به تشریح مبارزات فکری حوزه با جریان مارکسیستی در دهه 40 و 50 پرداخت و همچنین درباره مبارزات مسلحانه موتلفه اسلامی توضیحاتی ارائه داد و در بخشی از صحبت‌هایش یادآور شد: بعد از اینکه حسنعلی منصور نخست‌وزیر- که به عنوان عامل اصلی تبعید امام شناخته می‌شد ترور شد، امام از این جریان استقبال نکردند چرا که می‌دانستند این روش، شیوه قابل قبولی برای رهبری نهضت نیست.

تشریح «نقش روحانیت در انقلاب اسلامی» توسط حجت‌الاسلام حسینیان

حجت‌الاسلام حسینیان در ادامه این برنامه نیز توضیحاتی درباره نظر روحانیون نسبت به دکتر شریعتی ارائه داد.

در بخش دیگری از این برنامه هم کلیپی با موضوع سابقه مبارزاتی آیت‌الله خامنه‌ای در دوران پهلوی و نیز برشی از خاطرات آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی که در مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت و ضبط شده است پخش شد.

برای مشاهده کامل این قسمت از برنامه «سرچشمه» اینجا کلیک کنید.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات