مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۶۱۷
اخلاق انتخاباتی شهدا
یكی از رقبای روحانی ایشان كه كاندیدای جامعه روحانیت رشت نیز بود بالای تصویرش در پوستر تبلیغاتی جمله‌ای از امام‌خمینی را نوشته بود كه: شكست روحانیت شكست اسلام است. آقای كریمی درارتباط با همین پوستر و پیام آن در یكی از رهنمودهایش به اعضای ستاد انتخاباتی‌اش گفت: اگر فردا ـ روز انتخابات ـ سرصندوق بودید و مشاهده كردید كه یك شخصی آمد با دیدن آن پوستر به نفع همان آقا رأی داد شما به‌‍ هیچ وجه ناراحت نشوید، نگران نباشید او در واقع به آرمان‌ها و ارزش‌های اعتقادی ما رأی می‌دهد. زیرا او براساس درك و باور خود به رهنمودهای امام و مقتدای خود عمل می‌كند یعنی پیروی از ولایت‌فقیه، كه همه ما در این انقلاب آن را پذیرفته و بدان گردن نهاده‌ایم.
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۷ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - 2020February 16

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید ابوالحسن کریمی قبل از پیروزی انقلاب در صف مبارزین علیه طاغوت حضور داشت و بعد از پیروزی انقلاب همواره بدنبال ثبات و موفقیت نظام جمهوری اسلامی در تلاش  بود. وی در انتخابات میان‌دوره مجلس اول شورای اسلامی بنا به درخواست مومنین شهرستان رشت در انتخابات ثبت‌نام کرد. 

در کتاب زندگینامه ایشان که با عنوان «سردار حزب‌الله گیلان» توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده اخلاق و منش ایشان در ایام تبلیغات آمده است:

«بعداز فوت آیت‌الله لاهوتی، كرسی نمایندگی وی از شهرستان رشت در اولین دوره مجلس شورای اسلامی خالی مانده بود. انتخابات میان‌دوره‌ای در راه بود. به اصرار محافل دانشگاهی و مجامع سیاسی و انقلابی خط امامی استان گیلان، آقای كریمی پیشنهاد نامزدی نمایندگی را پذیرفتند. حزب جمهوری اسلامی مركز رشت نیز ایشان را به عنوان كاندیدای حزب به شورای مركزی حزب در تهران معرفی و موفق به جلب‌نظر مساعد آن گردید. در پی انتشار این خبر عده‌ای از روحانیون مرتبط با آیت‌الله صادق احسان‌بخش با مسئولین حزب در تهران تماس گرفته و خواستار لغو مصوبه شورای مركزی حزب در كاندیداتوری آقای كریمی شدند امّا نتیجه‌ای نداد. برخی عنان اختیار را از كف داده و بر فراز منابر و در محافل و مجالس عمومی به انتقاد از تصمیم حزب می‌پردازند. عده‌ای نیز در این انتقاد حریم اخلاق را زیرپا نهاده و از هیچ هتك حرمتی خودداری نكردند. در نقطه مقابل این بداخلاقی‌ها، صلابت و صداقت شهید كریمی و استقامت زیبا و مثال‌زدنی او برسر ارزش‌ها و آرمان‌های اسلام و انقلاب بود.

خاطرات بسیار جالب و ماندگاری از رفتار انتخاباتی و اخلاق انتخاباتی در این ایام از خود به جای گذاشت. در یكی از جلسات سخنرانی كه در داخل ستاد انتخاباتی حزب‌الله داشت خطاب به طرفداران و اعضای ستاد گفت: من راضی نیستم كه شما بیایید پوستر من را بر روی پوستر رقیبم بچسبانید وگرنه خودتان را برای پاسخ قیامت آمده كنید. 

حجـﺔالاسلام محمدجواد كریمی درباره رقابت انتخاباتی شهید كریمی این‌گونه می‌گوید:«یكی از رقبای روحانی ایشان كه كاندیدای جامعه روحانیت رشت نیز بود بالای تصویرش در پوستر تبلیغاتی جمله‌ای از امام‌خمینی را نوشته بود كه: شكست روحانیت شكست اسلام است. آقای كریمی درارتباط با همین پوستر و پیام آن در یكی از رهنمودهایش به اعضای ستاد انتخاباتی‌اش گفت: اگر فردا ـ روز انتخابات ـ سرصندوق بودید و مشاهده كردید كه یك شخصی آمد با دیدن آن پوستر به نفع همان آقا رأی داد شما به‌‍ هیچ وجه ناراحت نشوید، نگران نباشید او در واقع به آرمان‌ها و ارزش‌های اعتقادی ما رأی می‌دهد. زیرا او براساس درك و باور خود به رهنمودهای امام و مقتدای خود عمل می‌كند یعنی پیروی از ولایت‌فقیه، كه همه ما در این انقلاب آن را پذیرفته و بدان گردن نهاده‌ایم.»

و از همه زیباتر، برخورد آرامش‌بخش او در پایان رأی‌گیری و هنگام شمارش آراء بود همه نگران نتایج آن بودند كه چه خواهد شد؟ ایشان آرام و مطمئن سر ساعت مثل همه شب‌های پیش خود را برای استراحت آماده كرد و قبل از خوابیدن به اعضای ستاد كه بسیار مشوش و مضطرب بودند تسلی‌خاطر و دلداری می‌داد كه: الحمدالله آزمایش به پایان رسیده، انتخابات تمام شده است وظیفه شما به‌ انجام رسیده شما چهره ایده‌آل‌تان را به مردم معرفی كردید مردم هم به هرصورت تصمیم‌شان را گرفتند و رأی‌شان را هم دادند. دیگر جایی برای نگرانی باقی نمانده است. بالاخره یك نفر به عنوان نماینده از صندوق بیرون می‌آید اگر من پیروز انتخاب شدم تازه اول نگرانی است، چرا كه هرلحظه‌اش مسئولیت دارد، مسئولیت خطیر دفاع از مردم و نظام در سنگر نمایندگی مردم در مجلس قانونگذاری و پاسخگویی در برابر خدا؛ و اگر هم رقیبم به عنوان برنده انتخابات معرفی شود چیزی را ازدست ندادیم تازه اوج راحتی ماست، بار امانتی كه قرار بود از سوی مردم بر دوشم گذاشته شود برداشته شده است كه این خود نیز جای شكر و سپاس دارد.ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: