مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۶۲۶
با ویرایشی تازه
ویراست دوم کتاب "خاطرات محسن رفیق‌دوست" توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد.
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۳ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - 2020February 24

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ ویراست دوم کتاب "خاطرات محسن رفیق‌دوست" توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

خاطرات رفیق‌دوست به دلیل حضور راوی در عرصه‌های مختلف از روزهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تا دوران جنگ تحمیلی و بعد از آن، سرشار از روایت‌های بدیع است و از این رو، اطلاعات سودمندی درباره‌ تاریخ انقلاب از نخستین سال‌های نهضت اسلامی‌ و دهه‌ی اول پس از پیروزی انقلاب در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

خاطرات محسن رفیق‌دوست روانه بازار نشر شد

رفیق‌دوست از بازار که یکی از ارکان مبارزه علیه حاکمیت پهلوی بود به خیل مبارزان پیوست و در برهه‌های بعدی از قیام 15 خرداد تا پیروزی نهایی انقلاب اسلامی، ابعاد مختلف مبارزه را تجربه کرد. حضور در زندان و آشنایی با نحله‌های مختلف فکری، شناخت از گروه‌های مختلف همچون نهضت آزادی و سازمان مجاهدین خلق، ارتباط با شخصیت‌های مختلف مبارز و انقلابی، حضور در ستاد استقبال از امام خمینی، حضور در هسته اولیه سپاه، عملکرد تاثیرگذار در دوران دفاع مقدس و ... در کنار نثر روان و جذاب، نکاتی است که خواننده را به مطالعه خاطرات رفیق‌دوست ترغیب می‌کند.

مناسبات نظامی با روسیه و لیبی در دوران جنگ، جریان دیپلمات‌های ربوده شده توسط اسرائیل، جرئیاتی از عملیات کربلای 4 و 5، و ماجرای اختلاس 123 میلیارد تومانی که متوجه برادر او بود از ناگفته‌های این کتاب است.

«خاطرات محسن رفیق‌دوست» در دوازده فصل تدوین و تنظیم شده است. فصل اول تا چهارم، خاطرات راوی از تولد و خانواده، نخستین فعالیت‌های سیاسی تا تبعید امام، دستگیری و زندانی شدن وی تا پیروزی انقلاب اسلامی را دربر می‌گیرد.

از بدو ورود امام و پیروزی انقلاب اسلامی تا خاطرات دوران دفاع مقدس و به دنبال آن همراهی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اولین روزهای رهبری ایشان تا ریاست مستضعفان بخش دیگر خاطرات خواندنی محسن رفیق‌دوست است که از فصل پنجم تا دوازدهم این اثر را پوشش داده است.

این اثر با تدوین داوود قاسم‌پور در 399 صفحه به قیمت 39 هزار تومان توسط موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه کتاب «خاطرات محسن رفیق‌دوست» ضمن رجوع به صفحه منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با شماره 22211174 تماس بگیرند. و یا به فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر