مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۶۴۶
مرحوم حجةالاسلام والمسلمین سید هادی خسروشاهی از محققان و پژوهشگران خستگی‌ناپذیر حوزه تاریخ و معارف اسلامی به شمار می‌‌آمد. استاد خسروشاهی در طول دوران حیات بخشی از آثار قلمی خود را توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر ساخته است. اسناد نهضت اسلامی ایران،خاطرات زندگی صبحی و تاریخ بابیگری و بهائیگری،شهید نامدار عاشورا ثقة‌الاسلام تبریزی،امام خمینی و جمال عبدالناصر، یادواره شهید نواب صفوی و نهضت آزادیستان و شهید شیخ محمد خیابانی از جمله آثار وی در مرکز اسناد انقلاب اسلامی است.
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۸ - ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - 2020March 02

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مرحوم حجةالاسلام‌والمسلمین سید هادی خسروشاهی از محققان و پژوهشگران خستگی‌ناپذیر حوزه تاریخ و معارف اسلامی به شمار می‌‌آمد. استاد خسروشاهی در طول دوران حیات بخشی از آثار قلمی خود را توسط  مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر ساخته است.

در ادامه؛ به مناسبت درگذشت آن استاد فقید، آثار و کتب مرحوم خسروشاهی در مرکز اسناد انقلاب اسلامی برای استفاده علاقمندان تاریخ معرفی می‌شود.

 

1. اسناد نهضت اسلامی ایران

 

مرحوم سید هادی خسروشاهی در «اسناد نهضت اسلامی ایران» در اقدامی قابل تحسین به گردآوری اسناد تاریخ نهضت اسلامی پرداخته است. آنچه در مجلدات اول تا پنجم  اسناد نهضت اسلامی از مجموعه اسناد گردآوری شده وی منتشر می‌گردد؛ شامل اعلامیه‌ها و بیانیه‌هایی است که به امضای طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در طول تاریخ نهضت اسلامی منتشر شده است.  

 

این اسناد که به ترتیب تاریخی تدوین گردیده است در حقیقت گاهشمار تاریخ نهضت اسلامی به روایت اعلامیه‌ها و بیانیه‌ها به حساب می‌آید. مجموعه آثار «اسناد نهضت اسلامی ایران» شامل پنج جلد است که جلد اول آن به مجموعه نشریات «بعثت»، جلد دوم نشریه «انتقام»، جلد سوم و چهارم و پنجم به موضوع اعلامیه‌های صادر شده با امضای فضلا و طلاب حوزه علمیه قم پرداخته است.

 

مروری بر آثار استاد سید هادی خسروشاهی در مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 

2. خاطرات زندگی صبحی و تاریخ بابیگری و بهائیگری

 این کتاب به بررسی خاطرات و اسناد زندگی صبحی نویسنده بهائی ایران پرداخته است. صبحی مدت‌ها از مبلغان برجسته بهائی و علاوه بر آن محرم اسرار عبدالبهاء عباس افندی بود.

در این کتاب به ابعاد نقش مخرب و خائنانه فرقه ضاله بهائیت، نقشی كه این فرقه‌ سیاسی در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ... در تاریخ معاصر ایران ایفا کرده پرداخته شده است. نقش آن‌ها در كشف حجاب، ترویج فحشا و منكرات، غارت میراث فرهنگی و باستانی ایران، قاچاق كتب خطی قدیمی، انتقال ثروت هنگفت از ایران به خارج و تصرف زمین‌های حاصل‌خیز در نواحی مختلف، بخشی از فعالیت‌های خائنانه ایشان است.

 

برای پی بردن به چهره‌ واقعی این فرقه‌ سیاسی ضاله بهترین منابع، نوشته‌های خود بهائیانی است كه از ماهیت آن آگاه شده و مسلمان شده و خاطرات خود را به‌رشته‌ تحریر درآورده‌اند؛ خاطرات مبلغان برجسته بهائیت همچون صبحی، آواره و دیگران از آن جمله هستند. «خاطرات زندگی صبحی و تاریخ بابیگری و بهائیگری» به کوشش سید هادی خسروشاهی توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

 

مروری بر آثار استاد سید هادی خسروشاهی در مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 

3. شهید نامدار عاشورا ثقة‌الاسلام تبریزی

این اثر به قلم استاد خسروشاهی با موضوع مبارزات بی‌امان ثقة‌الاسلام تبریزی در ایجاد وحدت بین روحانیت و نیروهای هوادار نهضت عدالتخواهی مشروطیت توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است. نویسنده در فصل اول به معرفی شهید ثقة‌الاسلام تبریزی و آثار قلمی و افکار و عقاید او بر اساس رساله لالان پرداخته است. در فصل دوم نقش آذربایجان در مشروطیت و جایگاه ثقة‌الاسلام در آن بررسی گردیده است.

 فصل سوم دوره بحرانی تبریز بعد از جلوس محمدعلی شاه بر اریکه سلطنت و مخالفت‌های او با مجلس مورد بررسی قرار گرفته است. فصل بعدی به اشغال آذربایجان توسط روس‌ها و جنایات آن‌ها اختصاص یافته است و فصل پنجم تلاش‌های ثقة‌الاسلام تبریزی در دفاع از شرافت و هویت ایرانی تبیین گشته و در فصل ششم با عنوان عاشورا در عاشورا، جریان شهادت و بازتاب آن در روز عاشورای 1330 هجری قمری بررسی می‌شود. شش پیوست نیز در پایان کتاب برای استفاده محققان و پژوهشگران افزوده شده است.

 

مروری بر آثار استاد سید هادی خسروشاهی در مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 

4. امام خمینی و جمال عبدالناصر

 در پی گسترش موج بیداری اسلامی در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا و به ویژه مصر و همچنین در راستای تحلیل نوع تعامل نهضت امام‌خمینی با دولت‌های منطقه، نویسنده به تدوین این اثر اقدام کرده است. مجموعه پیش‌رو با بررسی ادعاهای مربوط به روابط عبدالناصر با انقلاب اسلامی ایران پرده از این تناقض‌گویی‌ها و دروغ‌پراکنی‌ها بر می‌دارد و با انتقاد از شیوه تاریخ‌نگاری نویسندگان ناصریست و با اتکاء به گفته‌های شخصیت‌های ایرانی و مصری، نحوه و میزان تعامل عبدالناصر و مصر را با انقلاب اسلامی مشخص می‌کند. کتاب « امام خمینی و جمال عبدالناصر» به قلم استاد سید هادی خسروشاهی توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است.

 

مروری بر آثار استاد سید هادی خسروشاهی در مرکز اسناد انقلاب اسلامی

4. یادواره شهید نواب صفوی

این اثر مجموعه مقالات حجة‌الاسلام سید هادی خسروشاهی درباره مسائل ناگفته یا کمترگفته ‌شده‌ فداییان اسلام و نواب‌ صفوی است. با توجه به علاقه، فعالیت‌های فرهنگی و مسئولیت‌های آقای خسروشاهی، نکات و مطالبی از نقش و تاثیر فدائیان در جهان اسلام به ویژه کشورهای عربی در این مجموعه وجود دارد که برای پژوهشگران و محققان تاریخ فداییان اسلام قابل توجه است.

 

مروری بر آثار استاد سید هادی خسروشاهی در مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 

5. نهضت آزادیستان و شهید شیخ محمد خیابانی

سید هادی خسروشاهی در این اثر به تبیین تاریخچه‌ مبارزات اسلامی شیخ محمد خیابانی پرداخته است. در کتاب حاضر به حرکت‌های اصلاحگرایانه‌ تاریخ معاصر ایران همچون رهبری و هدایت علما و مراجع دینی پرداخته شده است. در میان علمای آذربایجان شهید شیخ محمد خیابانی سرگذشت و تاریخ قابل توجهی دارد.

اثر حاضر در هفت فصل و چند پیوست تنظیم شده است. در فصل اول از ولادت تا نمایندگی شیخ محمد خیابانی در مجلس مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل دوم فعالیت‌های شیخ بعد از تعطیلی مجلس شورای ملی، به ویژه دوره جنگ جهانی اول و مخالفت با عثمانی‌ها و بلشویک‌ها را در بر‌ می‌گیرد. فصل سوم به قیام آزادی‌خواهانه شیخ محمد خیابانی و فصل چهارم به شهادت و بازتاب شهادت وی می‌پردازد.

همچنین در فصل پنجم علل شکست نهضت آزادیستان بررسی شده است. در فصل ششم و هفتم افکار و اندیشه‌های شیخ خیابانی و کارنامه فرهنگی و اجتماعی نهضت مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل پایانی نیز گزیده‌ای از نطق‌ها و سخنرانی‌های نامبرده نقل و درج شده است.

 

مروری بر آثار استاد سید هادی خسروشاهی در مرکز اسناد انقلاب اسلامی

علاقمندان می‌توانند برای تهیه آثار استاد سید هادی خسروشاهی، ضمن مراجعه به صفحه منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در irdc.ir با شماره تلفن 22211174 تماس حاصل نمایند و یا به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر