مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۶۵
امام خمینی (ره) فرمودند:«می‏ گویید كه قصاص، این قانون واضح اسلام، این قانون ضروری اسلام، این قانونی كه قرآن به آن تصریح كرده است، این قانونی كه مصلحت و امنیت كشور را تأمین می‏ كند، شما این را یك قانون غیر انسانی می ‏دانید. شما از ریشه‏ هایتان خراب بودید! ... اینكه كسی بگوید حكم خدا غیر انسانی است، اسلام غیر انسانی است، این كافر است...جبهۀ ملی از امروز محكوم به ارتداد است.»
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۲ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ - 2016June 14

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ "جبهه ملی" در خردادماه سال 60 بیانیه‌ای علیه لایحه اسلامی "قصاص" صادر كرد و  ضمن "غیرانسانی" خواندن این حكم اسلامی، هواداران خود را به راهپیمایی در مسیر خیابان انقلاب به سمت دانشگاه تهران، در بعد از ظهر روز 25 خرداد دعوت كرد.


صبح آن روز امام خمینی(ره) در میان جمعی از اقشار مختلف مردم بیاناتی ایراد كردند كه موارد و نكاتی از آن، از جمله انتقاد شدید و صریح به بنی صدر، اعلام ارتداد جبهه ملی و تكلیف به نهضت آزادی در روشن كردن موضع خود و تبری جستن از اعلامیه جبهه ملی، تا آن زمان سابقه نداشت. پس از این سخنرانی صریح امام(ره)، جبهه ملی عملا از كشاندن هوادارانش به خیابان و ایجاد بلوا ناكام ماند.


امام خمینی(ره) در ابتدای بیانات خود فرمودند: «من آن چیزی كه بسیار مورد تعجبم است این نیست كه در اعلامیۀ جبهۀ ملی برای لایحۀ [به اصطلاح او] "غیر انسانی" قصاص، یعنی حكم غیر انسانی قرآن!، یعنی حكم غیر انسانی اسلام!، اعلامیه بدهند و مردم را دعوت كنند كه ایهاالناس بیایید، در مقابل اسلام قیام كنید و استقامت كنید. من از آنها همچو توقعی داشتم و دارم. اما بعضی كه اعلامیه دادند و تأیید كردند این راهپیمائی‌ها را، آیا خوانده‌‏اند این اعلامیه‏ های جبهۀ ملی را؟ دیده‏ اند، كه به این راهپیمایی دعوت كرده ‏اند؟ و یكی از انگیزه‏ های آنها این است كه بیایید مقابل قرآن قیام كنید؟ منتها لفظش را نگفتند، و واقعِ صریحش همین است. اگر اینها خواندند این را، غفلت كردند از اینكه این راهپیمایی برای مقابله با اسلام است؛ برای مقابله با جمهوری اسلامی است؛ و برای مقابله با حكومت اسلام است.»


امام خمینی(ره): در تمام طول سلطنت رضاخان و محمدرضا یك همچو جسارتی به قرآن كریم نشد


امام (ره) در بخشی از این سخنرانی شدیداللحن، فعالیت‌های جبهه ملی را خطرناك‌تر از اقدامات سلطنت پهلوی خوانده و فرمودند: «در تمام طول سلطنت رضا شاه و محمدرضا شاه سبّ به اسلام در كار نبوده، و جبهۀ ملی سبّ اسلام كرده است... ما با اینهایی كه اظهار دوستی می‏ كنند و تیشه برداشته‏ اند و به ریشۀ اسلام می‏ زنند باید چه بكنیم؟ در تمام طول سلطنت رضاخان و محمدرضا یك همچو جسارتی به قرآن كریم نشد. مسلمان‌ها بدانند كه یك راهی الآن  هست در كار، یك روشی الآن هست در كار، كه به طور ناشیگری اینها نقاب راكنار زدند. آنهایی كه در این راهپیمایی می‏ خواهند شركت كنند، یا اظهار این را كردند كه شركت بكنند، یا تأیید كردند این شركت را، یا مردم را دعوت كردند به این شركت، اگر بدانند كه محتوای این معنا چیست، وای به حال ملتی كه ملی ‏هایشان این باشد، و متدینینی هم كه اظهار تدین می ‏كنند، آن باشد، و سرانشان هم این.»


امام خمینی(ره): جبهۀ ملی تكلیفش معلوم است؛ آن صریحاً به ضد اسلام قیام كرده


بنیانگذار كبیر انقلاب اسلامی، ایستادگی در مقابل فعالیت‌های ضداسلامی جبهه ملی را تكلیف شرعی خود دانسته و فرمودند: «من از اول یك خَلَجانی در ذهنم حاصل می ‏شد راجع به بعضی اینها؛ لكن صبر كردم. صبر كردم و نصیحت كردم. صبر كردم، و هر وقت اینها آمدند ـ یعنی هر وقت نه ـ اما بسیاری اوقات، آنها را به مسائل اسلامی دعوت كردم؛ به عمل به قانون دعوت كردم؛ به حفظ و حراست جمهوری اسلامی دعوت كردم. كم‏ كم آن احساسِ من زیاد شد. تا وقتی كه می‏ بینم آن جناح منافق در میدان است و تأیید می‏ كند. تا وقتی كه می ‏بینم آن جبهه‏ ای كه بر ضد اسلام است تأیید می‏ كند. [برای] من تكلیف شرعی است، تا دیگر، تأیید نكنم. مگر من می ‏توانم كه یك جریانی كه بر ضد اسلام و بر ضد كشور ما دارد انجام می‏ گیرد، باز ساكت بنشینم اینجا و بگویم بیایید و با شما صحبت كنم. من اگر احتمال این معنا را می ‏دادم كه اینها به اسلام برگردند و به قانون اساسی كه سوگند خورده‏ اند وفادار باشند و قوانین اسلام را قبول كنند، من اگر احتمال این را می‏ دادم ـ برای یك محظوری كه من در آن محظور هستم، و به خود این آقایان گفتم آن محظور را ـ باز آنها را دعوت می‏ كردم و آنها را وادار می‏ كردم به اینكه با هم بنشینند و به قانون عمل كنند. لكن بسیار غفلت می‏ خواهد و بسیار ساده ‏اندیشی می‏ خواهد كه ـ این گروه هایی كه با هم ائتلاف كردند و این جبهۀ ملی كه بر ضد اسلام می‏ خواهد راهپیمایی راه بیندازند، و ـ مسلمان‌ها هم همین بنشینند تماشا كنند كه به ضد اسلام مقاله بنویسند و سبّ اسلام بكنند و حكم ضروری اسلام را «غیر انسانی» بخوانند!... جبهۀ ملی تكلیفش معلوم است؛ آن صریحاً به ضد اسلام قیام كرده.»


امام خمینی(ره): جبهۀ ملی از امروز محكوم به ارتداد است


امام(ره) در مهمترین بخش بیانات خود در رابطه با انحراف جبهه ملی و كافر شدن آنان فرمودند: «می‏ گویید كه قصاص، این قانون واضح اسلام، این قانون ضروری اسلام، این قانونی كه قرآن به آن تصریح كرده است، این قانونی كه مصلحت و امنیت كشور را تأمین می‏ كند، شما این را یك قانون غیر انسانی می ‏دانید. شما از ریشه‏ هایتان خراب بودید! ... اینكه كسی بگوید حكم خدا غیر انسانی است، اسلام غیر انسانی است، این كافر است.»
بنیانگذار كبیر انقلاب اسلامی همچنین از نهضت آزادی‌ها خواستند تا موضع خود را درمورد جبهه ملی مشخص كنند. ایشان ضمن مرتد اعلام كردن جبهه ملی خطاب به نهضتی‌ها فرمودند: «جدا كنید حساب [خودتان] را از مرتدها. اینها مرتدند. جبهۀ ملی از امروز محكوم به ارتداد است.»


به دنبال این سخنرانی قاطعانه امام خمینی(ره)، مردم در اجتماعات پرشكوه خود توطئه راهپیمایی را كه از طرف جبهه ملی اعلام شده بود،‌خنثی كردند.
 


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر