مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۶۷۹
در دوران مبارزه مردم علیه رژیم پهلوی، ایام پایانی سال و فرا رسیدن سال جدید رنگ و بوی مبارزاتی خود را داشت. کارت تبریک‌های مزین به تصاویر امام خمینی و گاه با اشعاری مذهبی و انقلابی یکی از هدایای خانواده‌ها به یکدیگر بود. به همین دلیل کار چاپ و توزیع کارت تبریک‌های عیدانه از چند روز مانده به عید نوروز آغاز می‌شد و ساواک هم به شدت روی این موضوع و عوامل این کار در شهرهای مختلف کشور حساس بود.
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۱ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - 2020March 18
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در دوران مبارزه مردم علیه رژیم پهلوی، ایام پایانی سال و فرا رسیدن سال جدید رنگ و بوی مبارزاتی خود را داشت. کارت تبریک‌های مزین به تصاویر امام خمینی و گاه با اشعاری مذهبی و انقلابی یکی از هدایای خانواده‌ها به یکدیگر بود. به همین دلیل کار چاپ و توزیع کارت تبریک‌های عیدانه از چند روز مانده به عید نوروز آغاز می‌شد و ساواک هم به شدت روی این موضوع و عوامل این کار در شهرهای مختلف کشور حساس بود.

در سندی خیلی محرمانه از اسناد مبارزاتی استان قزوین در 22 اسفند 1343 با قید خیلی فوری در همین رابطه آمده است: «طبق اطلاع واصله حاج رضا مافی نرسیده به بازار زرگرها که مغازه عطاری دارد به همراه فرزندش حاجی مهدی در چند روزه اخیر مشغول پخش کارت‌های تبریک عید می‌باشند که عکس [امام] خمینی در آن منقوش است. خواهشمند است دستور فرمایید بطور غیرمحسوس صحت و سقم موضوع و همچنین محل چاپ این کارت‌ها را تحقیق نموده و مراتب را به این ساواک اعلام دارند.»پخش کارت تبریک عید مزین به تصویر امام خمینی توسط انقلابیون قزوین + سند
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر