مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۶۸
بی تردید پیام‌های نوروزی امام خمینی (ره) نقش بی‌بدیلی در شكل‌گیری نهضت اسلامی از سال 42 تا 57 داشت و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز پیام‌های نوروزی امام (ره) بهترین نقشه راه برای مردم و مسئولین بود. محوری كه در پیام‌های امام(ره) قبل و بعد از انقلاب اسلامی همواره ثابت بوده است، مهمترین محور فرمایشات ایشان درباره مباره با ظلم و استكبار جهانی است. مركز اسناد انقلاب اسلامی به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز به بازخوانی پیام‌های نوروزی امام خمینی(ره) می‌پردازد.
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۵ - ۰۱ فروردين ۱۳۹۵ - 2016March 20

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ بی تردید پیام‌های نوروزی امام خمینی (ره) نقش بی‌بدیلی در شكل‌گیری نهضت  اسلامی از سال 42 تا 57 داشت و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز پیام‌های نوروزی امام خمینی (ره) بهترین نقشه راه برای مردم و مسئولین بود.

محوری كه در پیام‌های امام(ره) قبل و بعد از انقلاب اسلامی همواره ثابت بوده است، مهمترین محور فرمایشات ایشان درباره مباره با ظلم و استكبار جهانی است. مركز اسناد انقلاب اسلامی به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز به بازخوانی پیام‌های نوروزی امام خمینی(ره) می‌پردازد كه در زیر می‌خوانید:


پیام نوروزی امام خمینی (ره) در نوروز 1342

یكی از مهم‌ترین پیام‌های نوروزی امام خمینی(ره) قبل از انقلاب اسلامی مربوط به نوروز سال 1342 است. در این پیام كه در پی اتفاقات سال 41 و اصلاحات آمریكایی در ایران صادر شد، امام خمینی(ره) با اعلام عزای عمومی در نوروز سال 41 فرمودند: «امسال ما عید نداریم و این عید را عزای ملی اعلام می‏كنیم، نه به خاطر اینكه مصادف است با شهادت حضرت صادق ـ سلام اللّه‏ علیه؛ آن حضرت مقامش عالی و بلند است، ولادت و شهادتش موجب تحكیم و پیشرفت اسلام است. به قول سیدبن طاووس ـ علیه الرحمه ـ برای شهادت[مثل]امام صادق باید جشن گرفت.

ما در این عید عزاداریم برای مصیبت‌ها و لطمه‏ هایی كه در این سال به اسلام وارد شد، این سال، سال خوشی برای مسلمین نبود، سال خوبی برای روحانیت نبود. در این سال به اسلام تجاوز شد. علمای دین و روحانیون مورد اهانت قرار گرفتند، هتك شدند. در این سال استعمار توطئه‏ هایی را علیه اسلام تدارك دید، عمال پلید استعمار به قرآن جسارت كردند، برای پایمال كردن احكام نورانی قرآن نقشه‏ ها كشیدند، برنامه‏ ها ریختند، طرح‌ها دادند. اگر مسلمین بدانند كه چه توطئه ‏ها و نقشه ‏هایی علیه عزت اسلام،سعادت ملت‌های مسلمان و استقلال ممالك اسلامی در دست اقدام است، دیگر هیچ وقت عید نمی‏ گیرند بلكه قیام می‏ كنند به وظایف دینی كه بر عهده دارند. وظیفۀ علمای دین، وظیفۀ ملت‌های مسلمان سنگین است. همه وظیفه دارند كه از اسلام دفاع كنند. در برابر توطئه ‏ها بایستند و با آن مقابله كنند. آنها كه در برابر خطرهایی كه متوجه اسلام شده است قیام نكنند، مقابله نكنند و به دفاع برنخیزند، آنها در عداد مردگانند... روز خوشی و سعادت ما روزی است كه از این دنیای آلوده و انباشته از درد و رنج و بلا راحت شویم. عید ما و روز سعید ما در شهادت است. زندگانی در این روزگار برای مسلمین خوش و گوارا نیست. ما زندگی در سایۀ حكومت جباران و ستمكاران را نمی‏خواهیم و برای همه گونه حوادثی آماده‏ایم.» [1]

چنانكه مشاهده می‌شود در این پیام مسائلی چون دشمنی رژیم پهلوی با اسلام و روحانیت، توطئه استعمار علیه اسلام، وظیفه مسلمانان در دفاع از اسلام، تلاش برای استقلال ممالك اسلامی و قیام علیه تجاوزكاران و استعمارگران مطرح شده است.

پیام امام خمینی (ره) در نوروز 1357

در دوم فروردین سال 1357 نیز امام خمینی با صدور پیامی خواستار اتحاد مسلمانان و حمایت همه جانبه آنان از لبنان شدند. دو روز بعد و همزمان با اربعین شهدای تبریز امام خمینی (ره) در پیامی خواستار ادامه مبارزه با «ضحاك عصر» شده و فرمودند: «اسلام عزیز از شما ای گروه مسلمان در هر لباس و شغلی هستید استمداد می‌كند و وظیفه همه است كه در نجات آن كوشش كنید و ضربه‌هایی كه از سلاطین جور خصوصا در این 50 سال حكومت ضد اسلامی و ملی دودمان پهلوی خورده است و می‌خورد جبران كنید و لازم است با كمال قدرت و هوشیاری، اشخاص یا گروه هایی كه گرایش به مكتب‌های  غیر اسلامی دارند و به خوی فرصت طلبی می‌خواهند در این اوقات از فرصت استفاده نموده خود را در صفوف شما داخل كنند و به شما در موقعیتش از پشت خنجر بزنند از خود دور كنید و به آنها مجال تحرك ندهید. به غیر مكتب اسلام و شعار اسلامی كشور از خط نجات پیدا نمی‌كند.»[2]


پیام‌های نوروزی بنیانگذار انقلاب اسلامی پس از پیروزی انقلاب

با مطالعه پیام‌های امام خمینی(ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی می‌توان متوجه شد كه پس از انقلاب توجه ویژه ایشان معطوف به جهان اسلام بوده و همواره نسبت به استكبار جهانی حساسیت نشان می دادند. در این قسمت می توانید گزیده‌هایی از پیام‌های نوروزی امام(ره) از سال 58 تا 68 را مطالعه كنید.

پیام نوروزی امام خمینی(ره) در سال 1358

فرزندان عزیز اسلام، سربازان و پاسداران فداكار اسلام ـ ایّدكم‏اللّه‏ تعالی

در این سال نو از شما جوانان دلیر و غیوری كه كابوس استعمار را به زانو در آوردید تقدیر می‏كنم. از شما رزمندگان عزیزی كه نهال آزادی را در این مرز و بوم بارور كردید تشكر می‏كنم. موفقیت بیش از پیش شما را در راه رسیدن به پیروزی نهایی از خدای تعالی خواستارم.

در این موقع حساس ـ كه باقیماندۀ دشمنان شكست خوردۀ ما در كمین هستند ـ اتحاد و برادری خود را حفظ كنید و از راه تفرقه و اختلاف، مجال فعالیت مجدد را به دست دشمن ندهید. من از دعای خیر به شما عزیزان غافل نیستم.[3]

پیام امام خمینی(ره) در نوروز 1359

بسم اللّه‏ الرحمن الرحیم

حلول سال جدید را ـ كه ره‏آورد آن تمامیت اركان جمهوری اسلامی است ـ به همۀ مستضعفین و ملت شریف ایران تبریك عرض می‏كنم. ارادۀ خداوند متعال ـ وله ‏الشكر ـ تعلق گرفت كه این ملت مظلوم را از زیربار ستمگری‌ها و جنایات حكومت طاغوتی و از زیر سلطۀ قدرت های ستم پیشه؛ خصوصاً دولت امریكای جهانخوار نجات دهد و پرچم عدل اسلامی را برفراز كشور عزیزمان به اهتزاز درآورد. و وظیفۀ ماست كه در مقابل ابرقدرت‌ها بایستیم و قدرت ایستادن هم داریم؛ به شرط اینكه روشنفكران دست از غرب و شرق و غربزدگی و شرقزدگی بردارند و صراط مستقیم اسلام و ملیت را دنبال كنند... ما باید در صدور انقلابمان به جهان كوشش كنیم و تفكر اینكه ما انقلابمان را صادر نمی‏ كنیم كنار بگذاریم؛ زیرا اسلام بین كشورهای مسلمان فرقی قائل نمی‏ باشد و پشتیبان تمام مستضعفین جهان است.

من بار دیگر پشتیبانی خودم را از تمام نهضت ها و جبهه‏ ها و گروه هایی كه برای رهایی از چنگال ابرقدرت های چپ و راست می‏ جنگند اعلام می‏كنم. من پشتیبانی خود را از فلسطین رشید و لبنان عزیز اعلام می‏ دارم. من بار دیگر اشغال سَبُعانۀافغانستان را توسط چپاولگران و اشغالگران شرق متجاوز شدیداً محكوم می ‏نمایم، و امیدوارم هر چه زودتر مردم مسلمان و اصیل افغانستان به پیروزی و استقلال حقیقی برسند.

...ملت شریف باید بداند كه تمام پیروزی ها به ارادۀ خداوند قادر و با تحولی كه در سراسر كشور تحقق پیدا كرد و روح ایمان و تعهد و تعاونی كه در اكثریت قاطع ملت پیدا شد به دست آمد. توجه به خدای متعال و وحدت كلمه اساس پیروزی ما شد؛ و با از یاد بردن رمز پیروزی و سرپیچی از اسلام بزرگ و احكام مقدس آن و پیمودن راه اختلاف و تفرق، خوف آن است كه عنایت حق تعالی سلب و راه برای مستكبرین باز و حیله ‏ها و دسیسه‏ های قدرت شیطانی، ملت عزیز ما را به اسارت كشد، و خون های پاكی كه در راه استقلال و آزادی ریخته شده و رنج هایی كه جوانان و پیران عزیز ما برده‏ اند به هدر رود، و بر كشور اسلامی تا ابد آن گذرد كه در رژیم طاغوتی گذشت، و شكست خوردگان از انقلاب اسلامی با ما آن كنند كه با مستضعفان مظلوم جهان كرده و می‏كنند...[4]


پیام نوروزی امام خمینی(ره) در سال 1360

من این سال نو را به همه مسلمین جهان و ملت‌هاى مظلوم تحت فشار ابرقدرت ها و ملت شریف رزمنده ایران تبریك عرض مى كنم. مبارك باد بر شما ملت بپاخاسته و بیدار كه تمام توان خودتان را در مقابل قدرت هاى بزرگ، كه همه بسیج شده اند بر ضد شما، به میدان آوردید؛ و همان طور كه در اول نهضت با هم همدست و متحد بودید، امروز هم در این سال جدید هم با هم هستید. و من امیدوارم كه بیشتر از پیش با هم برادر و همفكر و هم رزمنده باشید.

آن روز مبارك است بر ما كه سلطه جهانخواران بر ملت مظلوم ما و بر سایر ملت هاى مستضعف شكسته شود؛ و تمام ملت ها سرنوشت خودشان را به دست خودشان بگیرند... و من امیدوارم كه در این سال جدید هم ملت ما و دولت ما و همه آنهایى كه در اداره كشور دخالت دارند، از لشكری ها و كشوری ها، همه با هم برادر باشند. و این نعمت بزرگى كه در قرآن كریم او را نعمت «اخوت» ذكر مى فرماید، و همین نعمت اخوت را موجب این مى داند كه ما از همه گرفتاری ها نجات پیدا كنیم، من در این سال جدید امیدوارم كه همه با هم برادر باشند؛ و همه با هم در مصالح این كشور پیش بروند؛ و دست قدرت ها را از كشور خودشان كوتاه كنند؛ و همه مسلمین جهان توجه بكنند به این آیاتى كه در قرآن كریم براى وحدت مسلمین نازل شده است و مسلمین را دعوت به وحدت و اعتصام به حبل اللَّه، كه همان اسلام است، فرموده است، همه توجه كنند؛ و این سال نو را با مباركى و میمنت در زیر پرچم پر افتخار اسلام و دستورات نورانى خداى تبارك و تعالى مجتمع بشوند؛ و دست قدرت هاى بزرگ را كه هیچ فكر نمى كنند الّا براى مصالح خودشان و چپاول كردن ذخایر ملت هاى ضعیف، با هم باشند همه تا این دست هاى چپاولگر قطع بشود. و ملت ها و دولت هاى اسلامى همه با هم مجتمع باشند؛ همه با هم برادر باشند؛ برابر باشند ...

و من امیدوارم كه خداوند این سال را سال رحمت، سال بركت، سال صفا، سال برادرى، سال برابرى، قرار بدهد؛ و تمام ملت و دولت و دست اندركارها تماماً مجتمع باشند و با هم این كشور را به سلامتى و سعادت، همه چیزهایى كه احتیاج دارد تهیه كنند و كارسازى كنند و از كارهاى ناشایستى هم كه در كشور واقع مى شود، و این لازمه یك انقلاب است، جلوگیرى كنند؛ و مملكت ما در سال آینده و در این سال، در همین سالى كه هستیم، مملكتى باشد كه قانون فقط حكم كند. هیچ كس غیر قانون حكم نكند و تمام مجرى قانون باشند؛ و كسى در حدود غیر قانونى عمل نكند، و همه در حدود خودشان عمل كنند. و ان شاء اللَّه سعادت و سلامت براى تمام مسلمین و براى خصوص كشور ما و كشور عراق باشد؛ كه این جرثومه فساد كنار برود و مسلمین عراق و ایران آزاد باشند. و امیدوارم كه سعادت و سلامت براى همه باشد.

و ان شاء اللَّه فلسطین آزاد بشود و بیت المقدس، آنكه مسجد همه مسلمین است به حال اول برگردد. و آنهایى كه به مسلمین ظلم و ستم مى كنند ان شاء اللَّه خداوند دفع شرّ آنها را بكند.[5]


گزیده پیام امام(ره) به مناسبت نوروز 1361

ان شاء اللَّه این عید سعید و این سال نو بر همه مسلمین و بر ملت شریف ایران، بر خواهران، بر برادران مبارك و مسعود باشد. مبارك باشد عید بر تمام كسانى كه در این سالِ در راه- در سالِ جلو- تمام توان خودشان را صَرف براى پیشرفت اسلام كردند. و امیدوارم كه این دعایى كه در اول سال و در حال تحویل خوانده مى شود: یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْابْصارْ یا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهارْ یا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْاحْوالْ حَوِّلْ حالَنا الى  احْسَنِ الْحالْ براى ملت ما در آن سال تحقق پیدا كرده است و براى این سال بالاتر از آن تحقق پیدا كند. تمام قلوب و تمام ابصار و بصیرت ها در دست خداى تبارك تعالى و ید قدرت اوست. اوست كه تدبیر مى كند جهان را، لیل و نهار را، و اوست كه قلوب را متحول مى كند، و بصیرت ها را روشن مى كند، و اوست كه حالات انسان را متحول مى كند، و ما آن را در ملت عزیز خودمان، در زن و مرد، در كوچك و بزرگ یافتیم. این تقلیب قلوب كه قلب ها از آمال دنیوى و از چیزهایى كه در طبیعت است بریده بشود و به حق تعالى پیوسته بشود، و بصیرت ها روشن بشود و صلاح و فساد خودشان را به وسیله بصیرت بفهمند، در ملت ما بحمد اللَّه تا حدود چشمگیرى حاصل شده است. و من امیدوارم كه در این سال جدید به اعلا مرتبه خودش برسد...

... مبارك باشد این روز جدید و این سال نو بر همه كسانى كه قدرت ایمانشان به رشد رسیده است، و امید است به حد اعلاى رشد برسد، و نثار كردن خون پیش آنها با شجاعت و با تصمیم عزم، یك چیز تازه اى است و یك چیزى است كه تحقق پیدا كرده است. ایثار در این ملت به حد رشد رسیده است و ان شاء اللَّه در آتیه خواهد رسید. و من امیدوارم كه این سال مثل سال سابق و مثل همیشه سالى باشد كه هم مبارك باشد، و هم تمام ارگان هاى دولتى بر طبق قوانین اسلامى عمل كنند، و مشكلات را به قدرت ایمان و پشتیبانى ملت یكى را بعد از دیگرى از بین ببرند....

و امیدواریم كه این انقلاب یك انقلاب جهانى بشود، و مقدمه براى ظهور حضرت بقیة اللَّه- ارواحنا له الفداء- باشد. من تبریك مى گویم بر همه مؤمنین، بر همه مستضعفین جهان، بر همه مسلمین جهان و از همه مسلمین مى خواهم كه با قدرت و قوّت در راه اسلام قدم بردارند، و اسلام را پشتیبانى كنند تا اینكه ان شاء اللَّه دشمنان اسلام، آنهایى كه نمى توانند اسلام را ببینند مقصور بشوند و منزوى.[6]


پیام نوروزی امام خمینی(ره) در سال 1362

از خداوند تعالى مسألت مى كنم كه این سال جدید را به همه مسلمین جهان و مسلمان هاى ایران و خصوصاً قشرهاى مجاهد، بازماندگان شهدا، بازماندگان خود معلولین و متعلقین آنها و بسیجی ها و همه قواى مسلح ارتش و غیر ارتشى، سپاه پاسداران و همه این ها مبارك كند. و بر ملت ایران ان شاء اللَّه این سال مبارك باشد و سالى باشد كه پیروزى دنبالش باشد. ان شاء اللَّه در این سال پیروزی برای ملت های مظلوم جهان و مسلمانان جهان مقدر شود، و برای ما و برای ملت عزیز ایران این نعمت هایی كه خدای تبارك و تعالی به آنها عنایت فرموده است قدردانی كنیم و قدردانی كنند. خداوند به همۀ عالَم نعمت فراوان داده است و قابل احصا نیست. و ما هم قدرت بر اینكه احصا كنیم نعمت های خدای تبارك و تعالی را نداریم، لكنوَ امّا بِنِعْمَةِ‏رَبِّكَ فَحَدِّث تا آن اندازه‏ای كه می‏ توانیم. آن چیزی كه به ملت ما خدای تبارك و تعالی عنایت فرموده است بسیار است. از آن جمله نجات از آن انحطاط فرهنگی و اخلاقی و وصول به مراتبی از مراتب اخلاق و فرهنگ، و پیروزی در جبهه‏ ها، و بالاتر از آن پیروزی بر نفس كه برای جوان های ما در قشر وسیعی حاصل شده است. و من امیدوارم كه برای همۀ ما این پیروزی معنوی واین تسلط بر نفس و این تسلط بر شیطان نفس حاصل بشود.... من از خداى تبارك و تعالى خواستارم كه خداوند این ملت را و این جوان هاى عزیز ما را و این شهداى ما را و تمام معلولین ما را، همه را غرق رحمت خودش كند، و ما را به هدایت خودش به راه راست هدایت بفرماید.[7]


گزیده پیام حضرت امام(ره) در نوروز 1363

از خداى تبارك و تعالى خواستارم كه به بركت حضرت ولى امر- سلام اللَّه علیه- كه این كشور، كشور اوست، این سال جدید را بر همه مسلمین جهان خصوصاً بر ملت عزیز ما مبارك كند. مبارك باد این پیروزى بزرگ اسلام بر كفر، و مبارك باد این جهاد بزرگ مجاهدین ما در راه اسلام. ان شاء اللَّه این روز عید مبارك باشد بر همه. و امید است كه خداى تبارك و تعالى با عنایات خاص خودشان این ملت را، همان طورى كه تا كنون به پیروزى رسیده است به پیروزى بیشتر برساند. و امیدوارم كه خداى تبارك و تعالى شهدایى كه در این پیروزى جان خودشان را از دست دادند، به رحمت خودش واصل كند و به همه ملت ما، خصوصاً به بازماندگان شهدا و به مجروحین و معلولین ما و به مفقودین و به خانواده هاى همه اینها، به همه مجاهدین از هر طریقى كه هستند، از هر قشرى كه هستند ان شاء اللَّه این عید مبارك باشد. و در سایه عنایات حق تعالى و در سایه عنایات حضرت ولى امر- سلام اللَّه علیه- روحى فداه، این ملت آن چیزى را كه خداى تبارك و تعالى از او خواسته است به او برساند و دست ستمكاران را از این كشور كوتاه كند. این عید و این روز جدید طلیعه اى است ان شاء اللَّه بر اینكه این ملت به آن خواستى كه دارد، به آن خواستى كه آن خواست، خواست خداى تبارك و تعالى است به زودى برسد و همان طورى كه تا كنون با قدرت به پیش رفته است و دست ستمكاران را از این كشور كوتاه كرده است، باز هم با همین قدرت به پیش برود و كشور خودش را نگه دارد. و امیدوارم كه اسلام پرچم خودش را بر سر همه مسلمین جهان افراشته كند و دست ستمكاران را از كشورهاى اسلامى كوتاه كند، و این ملت را توفیق بدهد كه در راه رضاى او صرف بشود، و در راه رضاى او عمل كند ...

و من امیدوارم كه به یمن بركات حضرت صاحب- سلام اللَّه علیه و روحى فداه- این كشور، كشور پیشرفته اى بشود از حیث اخلاق، از حیث دیانت، از حیث معنویات و از حیث همه چیزها، مادیات و همه چیز. و بحمد اللَّه ما هر روزى را كه مى گذرانیم از روز سابق براى ما بهتر است. و من امیدوارم كه این سال بهتر از همه سال ها باشد و خداوند همه را توفیق بدهد كه قدر نعمت هاى خدا را بدانند و بدانند كه همه چیز از اوست. ...

و امیدوارم كه این سال باز مبارك باشد بر همه قشرهاى ملت و همه كسانى كه در زیر سایه جمهورى اسلامى هستند و بر همه ملتهاى ضعیف.[8]


پیام امام خمینی(ره) در نوروز 64

حلول سال جدید را به همۀ مسلمین جهان خصوصاً ملت قهرمان ایران و قشرهای مختلف ملتمان، و آن كسانی كه در جبهه‏ ها دارند برای اسلام خدمت می‏كنند، كسانی كه در پشت جبهه‏ ها خدمت می‏ كنند و خانوادۀ شهدا وخود معلولین و وابستگانشان و به همه تبریك عرض می‏كنم. ان‏شاءاللّه‏ این سال، سال مباركی باشد برای مسلمین جهان و خدای تبارك و تعالی مقدر بفرماید كه دست این ابرقدرت ها و كسانی كه به آنها مرتبط هستند قطع بشود و مردم دنیا با آرامش زندگی كنند.

همۀ گرفتاری های جهان مال این قدرت های بزرگی است كه ادعا می‏ كنند كه ما برای صلح این كارها را می كنیم. این همه جنایت می ‏كنند، این همه كشورها را به خون می‏ كشند و ادعا می‏ كنند كه ما نمی ‏توانیم ببینیم كه حقوق بشر از بین می‏ رود. اینها ادعایی است كه آنها می‏ كنند كه هیچ واقعیت ندارد، بلكه خلافش واقعیت دارد و مسلمین در غفلت هستند، مستضعفین جهان غفلت دارند. این بارقه‏ ای كه در ایران پیدا شد اگر چنانچه ملت‏ های سایر كشورهای مسلمین به اینجا ملحق بشوند و همه با هم دست به هم بدهند ودر مقابل این همه جنایاتی كه به بشر و بشریت می‏ شود، بایستند كارها اصلاح می‏ شود، لكن مع‏الأسف نشده است این كار و نمی ‏دانم كه چه خواهد شد. و من امیدوارم كه خدای تبارك و تعالی به ما قدرت استقامت بدهد، امروز استقامت لازم است.

...ان شاء اللَّه اسراى ما و مفقودین ما هم به وطن خودشان برگردند و ملت ما هم با قدرت و قوّت پیش برود و هیچ از این نوع چیزها باك نداشته باشد ... و امیدوارم كه قویتر بشوند و شادمان بشوند در این سال جدید و خداى تبارك و تعالى به همه قدرت عنایت كند و سلامت عنایت كند و همه ما را بیدار كند و در استقامت به ما كمك كند، ان شاء اللَّه.[9]


پیام نوروزی امام خمینی(ره) در سال 1365

«یا مُقَلِّبَ القُلُوبِ وَ الْأَبصارِ، یا مُدَبِّرَ اللَّیلِ وَ النَّهارِ، یا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوالِ، حَوِّلْ حالَنا الى  أَحْسَنِ الْحال».

خدایا! ما را در این سال نو از این حالى كه داریم عوض كن. ما گرفتار هواهاى نفسانى هستیم و تو مى دانى، و تو مى توانى ما را نجات بدهى. خداوندا! این پیروزی هاى چشمگیرى كه براى ما و ملت ما و براى اسلام حاصل شده است، طورى كن كه در قلوب ما تأثیر سوء نگذارد و ما را مغرور نكند. ما را از آن راهى كه انبیا- علیهم السلام- داشتند منحرف نكند. من امیدوارم كه این سال نو، به همه ملت هاى اسلامى و خصوصاً ملت تحت ستم ایران كه سالهاى طولانى در گرفتارى بودند، مبارك كند، و همان طورى كه این رزمندگان عزیز ما، اینها در جبهه ها حاضر هستند و ان شاء اللَّه بیشتر هم حاضر خواهند شد و آن طور آن روح آنها را تبدیل كردى، روح ما را هم متحول كن به یك روحى كه مورد رضایت تو باشد ...

...ما اگر چنانچه در این پیروزی ها كه بحمداللّه‏ به طور چشمگیر حاصل شده است، ما از آن راهی كه انبیا دارند منحرف نشدیم، این سال نو بر ما مبارك است و ما پیروز هستیم...

خداوندا! اینها را پیروز كن. ما را در جهاد نفس پیروز كن. همه را در جهاد نفس پیروز كن. ما را به تكالیف خودمان آشنا كن. ما را به وظایفى كه با این ملت داریم آشنا كن. خدمت ما را پیش خودت كه خدمت به اینها خدمت به تو است، این را بپذیر. دین و دنیاى ما را حفظ كن. این سال را مبارك كن بر همه قشرهاى ملت ما. خدایا! دل هاى اینهایى كه مخالف با این جمهورى هستند، این دل هاى اینها را برگردان، تو مقلب القلوب هستى. اینها را برگردان كه آدم بشوند. توجه داشته باشند اینهایى كه كنار نشستند و جوانها این طور پرپر مى شوند، و آنها یا شادى مى كنند یا بى تفاوت هستند، دل هاى اینها را برگردان به یك دل هاى سالمى، و این حجاب ها را از پیش چشم همه ما بردار. و ما را موفق كن كه در تعقیب مسائل الهى كُندى نكنیم، قلب ما به نور معرفت تو روشن بشود. قلب همه ملت ما به نور معرفت تو روشن بشود. خدایا! ارِنِى الْاشْیاءَ كَما هی.[10]


پیام امام خمینی(ره) به مناسبت نوروز 1366

نوروز امسال یك خصوصیاتى دارد كه براى ما خصوصیات مبارك است. و من به ملاحظه آن خصوصیات به تمام مسلمین جهان و مظلومین جهان و ملت مجاهد و عزیز خودمان تبریك عرض مى كنم. بعض از آن خصوصیات این است كه بحمد اللَّه ما سالى را تجدید مى كنیم كه قبلش پیروزی هاى چشمگیرى بود كه همه مى دانند ... و از خصوصیاتى كه كمتر اتفاق مى افتد این است كه امسال، این سال نو بین دو عید بزرگ واقع شده است؛ بین سیزدهم رجب و مبعث...

و به این لحاظ این عید، این روز بزرگ به واسطه محفوف بودنش به این دو عید بزرگ، این عید ملى هم مبارك است. و دنبال این مطلب این معنا را باید عرض  كنم كه ما واقع شدیم در بین این دو عید كه یكى عید ولادت حضرت امیر و یكى عید بعثت كه بزرگترین اعیاد اسلامى است. و این دو بزرگوار همان طورى كه در عالم غیب و غیبِ غیب با هم بودند و متحد بودند، در عالَم هم كه آمدند، در این دنیا هم كه آمدند اینها اخوت داشتند، برادرى داشتند و یك بودند.

و این براى ما باید عبرت باشد كه مایى كه الآن در این عید، در این روز نوروز واقع شدیم، بین دو عیدى واقع شدیم كه صاحبان آن دو عید در همه نشئات با هم بودند و در این نشئه هم برادر بودند، ما باید از این عبرت بگیریم كه ما هم برادرى خودمان را حفظ كنیم. تمام كسانى كه در این كشور متصدى امور هستند، باید برادرى خودشان را حفظ كنند ... و چنانچه اخوت خودمان را حفظ كنیم، و همین طور ارتش و سپاه و بسیج و سایر قواى مسلحه از عشایرى و غیره، اینها هم اخوت خودشان را حفظ كنند، تبعیت كردیم از مولاهاى خودمان و به سعادت ان شاء اللَّه مى رسیم.

و چنانچه یك وقت خداى نخواسته هواهاى نفسانى در كار بیاید و انسان تبعیت از هواى خودش بكند و بخواهد در مقابل هم جبهه گیرى بكند، خداى نخواسته اگر یك  همچو امرى واقع بشود، بدانید كه ما مخذول دنیا و آخرت خواهیم بود. و لهذا در این عید، در این مقطع از زمان، در این چیزى كه براى ما الآن پیش آمده است و آن روزى كه روز نو است، سال نو است و محفوف به دو عید بزرگ است، ما باید از آنها تبعیت كنیم و اخوت خودمان را در همه جا حفظ كنیم.

و من از خداى تبارك و تعالى خواستارم كه این اخوت را بین همه ارگان ها، بین مجلسی ها و بین دولت، قوه قضایى و سایر مردم، بین همه قشرهاى ملت حفظ كند ...

و من از خداى تبارك و تعالى خواستارم كه موفق كند این مسلمین را. موفق كند این سردمداران مسلمین را به اینكه توجه بكنند كارهایى كه مى كنند از روى هواى نفس نباشد. و خصوصاً در این ملت ما كه بحمد اللَّه تا كنون به این وضع رسیده اند و این پیروزی ها را پیدا كردند و البته شهید دادند، البته معلول دادند، مفقود دادند و جوان هاى خودشان را از دست دادند لكن در عین حال با هم بودند و پشتیبان هم بودند، از این به بعد هم پشتیبان هم باشند و برادر باشند با هم. و من امیدوارم این روز نو به همه مبارك باشد. به همه قشرهاى ملت، به هر طایفه اى از طوایف ملت. و امیدوارم كه كسانى كه تا كنون با این جمهورى اسلامى، از كسانى كه مال خود ایران بودند و با جمهورى اسلامى به توهماتى مخالفت مى كردند، از این به بعد از مخالفتشان دست بردارند. و آن طورى كه رضاى خداست به جا بیاورند.[11]


پیام نوروزی امام خمینی(ره) در سال 1367

«یا مقلب القلوب و الابصار، یا مدبر اللیل والنهار، یا محول الحول والاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال».

خداوند این سال جدید را بر همۀ مسلمان ها، بر ملت ما، بر همۀ مستضعفین جهان مبارك كند. و این سال یك خصوصیاتی دارد كه كم اتفاق می‏افتد. نوروز در آستانۀ ولادت حضرت سیدالشهدا(ع)، كه ما باید انگیزۀ قیام ایشان را ببینیم چی بود و مقصد ایشان چی بود و وضع زندگی ایشان و همۀ ائمه ـ علیهم السلام ـ چی بود، خصوصاً در ماه شعبان چه وضعی داشتند.

 سید الشهدا- سلام اللَّه علیه- از همان روز اول كه قیام كردند براى این امر، انگیزه شان اقامه عدل بود. فرمودند كه، مى بینید كه معروف، عمل بهش نمى شود و منكر، بهش عمل مى شود. انگیزه این است كه معروف را اقامه كند و منكر را از بین ببرد، ... و ما كه تابع حضرت سید الشهدا هستیم باید ببینیم كه ایشان چه وضعى در زندگى داشت، قیامش، انگیزه اش نهى از منكر بود كه هر منكرى باید از بین برود. مِن جمله قضیه حكومت عدل، جور، حكومت جور باید از بین برود ...

مسلمان ها می‏ بینند كه این دولت های بزرگ، این قدرت های بزرگ و این كسانی كه اذناب آنها هستند، كسانی كه فرمانبر آنها هستند الآن با مسلمین، با مردم، با مستضعفین، حتی با آن كسانی كه مال خودشان است چه می ‏كنند. تمام اینها ظاهر می‏ گویند كه ما اقامۀ عدل می ‏خواهیم بكنیم، اما چه عدلی؟ عدل امریكایی، عدل امریكایی یعنی چه؟ یعنی هركس خاضع به من شد، آن یك چیزی است كه ما او را قبولش داریم، هركس منافع مملكتش را به ما داد ما او را قبول داریم! ...

بنابراین عید نوروز ما، یك عید نوروزی است كه در یك وقتی واقع شده است كه حجت بر ماست و او این است كه زندگی سیدالشهدا، زندگی حضرت صاحب ـ سلام‏اللّه‏ علیه ـ زندگی همۀ انبیای عالم، همۀ انبیا از اول، از آدم تا حالا همه‏ شان این معنا بوده است كه در مقابل جور، حكومت عدل را می ‏خواستند درست كنند ـ حكومت ـ و مع‏الأسف به قدری به گوش ما خواندند، به قدری به گوش ملت ما خواندند، به گوش ملت های ضعیف خواندند كه حكومت به شما چه كار دارد، شما برو نمازت را بخوان، شما مسجدت را برو، همین!

...خداوند ان شاء اللَّه این ملت ما را بیدار كند و بیدارتر. خداوند ان شاء اللَّه مردم ما را به سلامت، عزت برساند، به مقاصد خودشان، كه آن مقصد، مقصد اسلام است و كوتاه كردن دست تمام كسانى كه ظالم هستند. ان شاء اللَّه خداوند این عید را بر همه ما، بر همه مسلمین، بر همه مستضعفین مبارك كند.[12]


پیام نوروزی امام(ره) در فروردین 1368

یا مُقَلِّب الْقُلُوبِ والأبْصار یا مُدَبِّر الَلیلِ وَالنَّهار، یا مُحَوِّلَ الحَوْلِ والأحوال، حوّل حالَنا اِلی اَحْسَنِ الْحال.

تحویل حال اِلی احسن الحال این است كه ان‏شاءاللّه‏ در این سال نو ما تغییرات روحی بدهیم، یعنی واقعاً تحول بر ایمان حاصل بشود. و او به این است كه همان‏طوری كه سیرۀ انبیا از اول تا آخر بوده است كه جنگ و صلحشان برای خدا بوده است، هیچ پیغمبری جنگ نكرد الاّ برای خدا و صلح نكرد الاّ برای خدا.

و امسال نوروز ما بین دو عید واقع شده است: یكی عید سعید ولادت حضرت امام حسین ـ سلام‏اللّه‏ علیه ـ كه احیا كنندۀ دین اسلام بود از صدر اسلام تا آخر الزمان، و یكی هم عید 15 شعبان ولی عصر ـ ارواحنا له الفداء ـ كه او تا ازل احیا می‏ كند دین خدای تبارك و تعالی را. و ما امیدواریم كه ملت ما در این سال نو به طوری عمل بكند كه سیرۀ انبیا بوده است. به طوری  عمل بكند كه سیرۀ اولیا بوده است. و عمده این است كه هواهای نفس از بین برود. انسان در طول عمر مبتلای به این هوای نفس است كه محتاج به ریاضت است. و من كه گوینده‏ ام موفق نشدم به این عمل. و من امیدوارم كه ملت ایران و همۀ مسلمانان دنیا یك تحولی پیدا كنند در این سال نو كه برای خدا كار كنند. برای سلطۀ خودشان نباشد. برای پیروزی خودشان نباشد. برای هواهای نفسانی نباشد. و خداوند ان‏شاءاللّه‏ همه را توفیق بدهد كه در راه خدای تبارك وتعالی مجاهدت‏ كنند.وان‏شاءاللّه‏ این روز برهمه مبارك باشد، و خداوند همۀ مسلمین را با هم متفق كند در مقابل كفر جهانی. [13]

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پی نوشت ها:

1- صحیفه امام خمینی(ره)، ج 1، ص157 و 158

2- صحیفه امام خمینی(ره)، ج 3، ص 361-359

3- صحیفه امام خمینی(ره)، ج 6

4- صحیفه امام خمینی(ره)، ج 12

5- صحیفه امام خمینی(ره)، ج‏14، ص 226-230

6- صحیفه امام خمینی(ره)، ج‏16، ص 129-131

7- صحیفه امام خمینی(ره)، ج17، ص368-370

8- صحیفه امام خمینی(ره)، ج‏18، ص 394-397

9- صحیفه امام خمینی(ره)، ج‏19، ص 194-200

10- صحیفه امام خمینی(ره)، ج‏20، ص 16-19

11- صحیفه امام خمینی(ره)، ج20، ص232-235

12- صحیفه امام خمینی(ره)، ج27، ص1-6

13- صحیفه امام خمینی(ره)، ج 21، ص 324

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر