کد خبر: ۵۶۸۲
برشی از خاطرات حاج احمد قدیریان

نحوه کشف فعالیت منافقین در یاسوج توسط نیروهای انقلابی

حاج احمد قدیریان می‌گوید: در تلاش شبانه‌روزي پرسنل دادستاني انقلاب اسلامي براي دستيابي به نيروهاي سازمان‌يافته‌ي منافقين در استان‌ها، با توجه به جزواتي که از درون خانه‌هاي تيمي آنها به‌دست آمده بود، آدرس‌هايي در استان فارس و شهرستان ياسوج شناسايي شد و شيوه‌ي قرار و نحوه‌ي ارتباط آنها با هم به‌دست نيروهاي دادستاني افتاد.
سه‌شنبه ۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۴

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ فعالیت‌های خرابکارانه سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در دهه 60 نه تنها در تهران، بلکه در سطح کشور صورت می‌گرفت. منافقین با شیوه‌های خاص، برای امتداد جنایت‌های خود علیه مردم ایران، هیچ فرصتی را از دست نمی‌دادند. از سوی دیگر، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی نیز برای مقابله با منافقین، تلاش بی‌وقفه‌ای داشتند.

حاج احمد قدیریان در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، درباره نحوه کشف یکی از طرح‌های منافقین در یاسوج می‌گوید: در تاريخ 20 اردیبهشت 61 زماني که کشور آماج عمليات تروريستي منافقين در داخل کشور و شدت‌يافتن نبرد در جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل بود، دادستاني در مسير فعاليت‌هاي خود به منظور ايجاد نظم و امنيت در جامعه، به موردي برخورد که خطر آن براي ملت و انقلاب ايران به واقع بزرگ و سرنوشت‌ساز بود.

در تلاش شبانه‌روزي پرسنل دادستاني انقلاب اسلامي براي دستيابي به نيروهاي سازمان‌يافته‌ي منافقين در استان‌ها، با توجه به جزواتي که از درون خانه‌هاي تيمي آنها به‌دست آمده بود، آدرس‌هايي در استان فارس و شهرستان ياسوج شناسايي شد و شيوه‌ي قرار و نحوه‌ي ارتباط آنها با هم به‌دست نيروهاي دادستاني افتاد. 

ثبت قرارها بدين‌صورت بود که در هفته‌نامه‌ها و روزنامه‌ها و مجلات آنها به شکل رمز نوشته مي‌شد که براي افراد غيرسازماني ورود به آنها مشکل بود. ولي رمزگشايي از اين شيوه‌ي عملکرد منافقين، با نفوذ دادستاني انقلاب به تشکيلات سازمان منافقين زياد مشکل نبود. اين عزيزان براي اينکه بتوانند نفوذ خود را به طريقه‌اي عمل نمايند که هم سازمان متوجه نشود و هم آنها به مسائل درون سازمان دست پيدا کنند، زحماتي فراوان کشيدند و در اين خصوص شهدايي نيز تقديم داشتند. 

در يک مورد از اين رمزگشايي‌ها، رمزي که توسط سازمان منافقين به افراد خود براي ياري دوستانشان در ياسوج داده بودند، قابل پياده‌کردن نبود؛ چون نوشته‌هاي رمز در هفته‌نامه‌اي درج شده بود که آدرس ياسوج و خيابان‌هاي نوشته‌شده را مشخص نمي‌کرد. 

هفته‌نامه مذکور با نامه‌هاي رمزدار مربوطه به تهران فرستاده شد تا کارشناسان دادستاني بتوانند آدرس را استخراج نمايند که اين عمل انجام گرديد و پس از 12 ساعت آدرس به نيروهاي عمل‌کننده اعلام شد و آنها را نيز به بهترين وجه عمل نموده و توانستند افرادي را دستگير و تعدادي از آنها را که مسلحانه مقابله مي‌نمودند به درک واصل نمايند. 

از اين منزل در شهر ياسوج مقدار زيادي پول و دلار و تجهيزات نظامي به‌دست آمد که همه‌ي آنها حاکي از کمک‌هاي خارجي بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات