مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۷۰۴
کلاس تاریخ
سیدحسن نصرالله درباره‌ی آشنایی خود با امام می‌گوید: «بعد از اینکه انقلاب اسلامی در ایران اوج گرفت، امام خمینی از از نجف به فرانسه رفتند. همان زمان با ایشان آشنا شدیم...شهید سید محمدباقر صدر در همان روزهای آغاز انقلاب بیانیه‌ای صادر کردند و با لحنی صریح امام را تائید نمودند. و آن جمله معروف را گفتند که «در خمینی ذوب شوید همانطور که او در اسلام ذوب شده است»
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۳ - ۲۳ تير ۱۳۹۹ - 2020July 13

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان از جمله شخصیت‌های محبوب و رهبران آگاه در جهان اسلام است. در دوران جوانی شیفته امام خمینی شد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در اولین فرصت به دیدار ایشان شتافت و مورد تفقد امام قرار گرفت.

سیدحسن در جوانی همواره تلاش می‌کرد تا از الگوها و رهبرانی پیروی کند که واقعا خودساخته و معتقد به مبانی دینی بوده و استوار در اراده و عزم خویش باشند.

رهبر حزب‌الله لبنان امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی را دو شخصیت تاثیرگذار در زندگی‌اش می‌داند.

سید حسن درباره آشنایی با رهبر معظم انقلاب می‌گوید: «در جریان ارتباط با مسئولین جمهوری اسلامی ایران و خصوصا بعد از شکل‌گیری حزب‌الله مرحله جدیدی شروع شد. حوالی سال 1988 م آشنایی با آیت‌الله خامنه‌ای همین زمان اتفاق افتاد. اوایل دوران ریاست‌جمهوری ایشان بود. از همان آغاز ارتباط و آشنایی توجه و لطف ایشان به ما و مجموعه طلاب و علمای مجاهد باعث شد تا از شخصیتشان تاثیر زیادی بگیریم. این ارتباط بعد از رحلت امام و به عهده گرفتن رهبری انقلاب توسط ایشان قوی‌تر شد. شخصیت‌های اصلی محوری که من به شدت در زندگی از آنها متاثر بودم و تا همین حالا در زندگی من نقش اساسی داشتند همین‌ها بودند.»

نحوه آشنایی سیدحسن نصرالله با امام خمینی/ تاثیرپذیری دبیرکل حزب‌الله از امام و آیت‌الله خامنه‌ای

با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران نور تازه‌ای در دل‌های مسلمانان جهان تابید. سید حسن نصرالله مدتی بعد از استقرار نظام جمهوری اسلامی در آبان 1360 به حضور امام رسید. در همان دیدار بود که از امام خمینی شنید: «...مسئله‌ای که می‌خواهم اکیدا به شما تذکر دهم این است که این معنا که "نمی‌شود با قدرت‌های بزرگ طرف شد" را از گوش‌هایتان بیرون کنید. شما بخواهید می‌توانید...»

بعد از این دیدار، سیدحسن 21 ساله برای طوفان شورانگیز حرکت جهادی حزب‌الله از دست امام خمینی حکمی دریافت کرد. به گفته اهل نظر کمتر اتفاق افتاده که یک جوان 21 ساله از امام اجازه‌ای در اخذ و دریافت وجوهات شرعی دریافت کند. و این نشان از شخصیت کم نظیر سید حسن نصرالله دارد.

سید جوان بعد از آن دیدار به سرعت به لبنان بازگشت تا زمینه‌های یک مقاومت بزرگ را پی ریزی کند.


منبع:  کتاب «آزادترین مرد جهان»؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر