کوروش بخواب ما بیداریم!

انتقاد جهانی از ریخت و پاش‌های جشن‌های 2500 ساله

روزنامه‌های خارجی هم از جشن‌های 2500 ساله انتقاد کردند. مثلا "دیلی رکورد" چاپ انگلستان در 28 مهر (30 اکتبر 1971) نوشت: «دربار ایران امروز یکی از پرتجمل‌ترین و پرخرج‌ترین دربارهای دنیاست. شگفت‌انگیز است در کشوری که فقر در هرجای آن به چشم می‌خورد، زمامداران آن به خود اجازه می‌دهند این چنین بی‌پروا میلیاردها ریال خرج برپا کردن خیمه و خرگاه کنند و گران‌ترین رستوران جهان "ماکسیم" را به خدمت بگیرند...»
يکشنبه ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در پائیز 1350، شاه با هزینه‌ای فراوان و با ولخرجی مثال‌زدنی، 2500امین سال سلطنت شاهنشاهی را جشن گرفت. در این جشن مقامات 69 کشور حضور داشتند.

با وجود هزینه‌های سرسام‌آور، از این جشن‌ها چه در ایران و چه خارج از کشور انتقادات فراوانی شد. جورج بال معاون اسبق وزارت خارجه آمریکا این جشن‌ها را «مناظر پوچ و زننده» خواند.

روزنامه‌های خارجی هم از جشن‌های 2500 ساله انتقاد کردند. مثلا "دیلی رکورد" چاپ انگلستان در 28 مهر (30 اکتبر 1971) نوشت: «دربار ایران امروز یکی از پرتجمل‌ترین و پرخرج‌ترین دربارهای دنیاست. شگفت‌انگیز است در کشوری که فقر در هرجای آن به چشم می‌خورد، زمامداران آن به خود اجازه می‌دهند این چنین بی‌پروا میلیاردها ریال خرج برپا کردن خیمه و خرگاه کنند و گران‌ترین رستوران جهان "ماکسیم" را به خدمت بگیرند. شهرت آشپزهای ایرانی از مرز و بوم این کشور گذشته است و هیچ خارجی‌ای نیست که یکبار غذای ایرانی را چشیده باشد و با تحسین از آن یاد نکند. پس چرا میلیون‌ها دلار به رستوران ماکسیم دادند که حتی سالاد گوجه را از فرانسه وارد کند؟ مگر در ایران گوجه فرنگی نمی‌روید؟ هیچ چیز این جشن ایرانی نبود و مردم ایران در آن شرکت نداشتند.»

انتقاد جهانی از ریخت و پاش‌های جشن‌های 2500 ساله

روزنامه "ساندی تایمز" هم نوشت: «در پنج ماه گذشته هر هفته دو هواپیمای بزرگ جهت حمل و نقل مملو از اجناس از خیمه آراسته به طلا تا نوعی عطر مخصوص پاریس را به مقصد جنوب صحرای ایران ترک می‌کنند. متخصصین مبلمان فرانسه حدود یک شهر وسایل مبلمان، رختخواب، رومیزی و ... گل سرخ هر هفته با کاروانی شامل سی کامیون سنگین از پاریس به تهران فرستاده میشود... در کشوری که فقر شدید وجود دارد و زندگی در تهران که چهار میلیون جمعیت دارد روز به روز مشکل‌تر می‌شود. تهران که یک شهر بزرگ است سیستم فاضلاب ندارد و مخزن آب آن هم در چند سال آینده تمام خواهد شد مگر اقدام جدی درباره آن به عمل آید، دارای مترو نیست و وضع حمل و نقل آن بسیار بد است.»

شاه در سخنرانی خود در تخت جمشید در جریان جشن‌های 2500 ساله خطاب به کورش گفته بود: کوروش آسوده بخواب که ما بیداریم.

این جمله بین مردم ایران به طنز تبدیل شده بود و در مشکلات و نارساییها بین خودشان میگفتند: بخواب که ما بیداریم!

منبع: خورشیدواره (خاطرات طاهره سجادی) مرکز اسناد انقلاب اسلامی


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات