مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۷۵۲
انقلاب اسلامی در قزوین
حاج سیدابوالحسن رفیعی مجتهد ضمن سخنرانی مذهبی خود در مسجد شاه قزوین اظهار داشته که دولت تصمیم گرفته طلاب جوان را بخدمت سربازی اعزام نمایند معلوم میشود مقصود اینها اینست که مدارس علمیه را از بین ببرند. مگر 40 سال قبل قانون مجلس بازیچه بود. پس منظورشان اینست که دین را هم از بین ببرند و بایستی ما از مقامات بالا تقاضا نمائیم که شاید از این موضوع صرف‌نظر نمایند.
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۴ - ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 2020April 20

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ موضوع سربازگیری طلاب از سوی رژیم پهلوی، چنان عرصه را بر حوزه‌های علمیه تنگ کرده بود که واکنش همه بزرگان حوزه را برانگیخته بود. روحانیون در همه‌جا و هر محفلی این اقدام رژیم را یک عمل خصمانه علیه روحانیت و تضعیف اسلام جلوه می دادند. در اعلامیه‌ها و در نامه‌های خود به نجف و کربلا نیز این موضوع را مبارزه دستگاه علیه اسلام و روحانیت ابراز داشته اند. از جمله علمایی  که از سرباز گیری طلاب توسط رژیم ناخشنود بودند، آیت الله حاج سیدابوالحسن رفیعی از مجتهدین قزوین بود. در همین رابطه ساواک در گزارشی اعلام می‌دارد:

متن سند

روز 03/01/1342 حاج سیدابوالحسن رفیعی مجتهد ضمن سخنرانی مذهبی خود در مسجد شاه قزوین اظهار داشته که دولت تصمیم گرفته طلاب جوان را بخدمت سربازی اعزام نمایند معلوم میشود مقصود اینها اینست که مدارس علمیه را از بین ببرند. مگر 40 سال قبل قانون مجلس بازیچه بود. پس منظورشان اینست که دین را هم از بین ببرند و بایستی ما از مقامات بالا تقاضا نمائیم که شاید از این موضوع صرف‌نظر نمایند.


اعتراض آیت‌الله ابوالحسن رفیعی به طرح سرباز گیری طلاب

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر