مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۷۹۶
به روایت اسناد
ماه رمضان سال 1357 در یزد نیز مانند دیگر نقاط کشور با محوریت شخصیتی نظیر آیت‌الله صدوقی رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته بود. در همین رابطه رئیس ساواک یزد در گزارشی قبل از آغاز ماه مبارک رمضان می‌نویسد: حاج شیخ محمد صدوقی ظاهرا در حوادثی که اخیرا در منطقه یزد رخ داده مردم را ... به آرامش و برقراری نظم دعوت می‌نماید لیکن در سخنرانی‌های خود و تماس‌های خود و تماس‌های تلفنی که با افراد مورد اعتماد دارد مردم را بر علیه دولت تحریک می‌نماید.
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۵ - ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 2020May 06

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی، مناسبت‌های مذهبی فرصت بی‌بدیلی را برای فعالیت انقلابی به خصوص روحانیون در مناطق مختلف کشور فراهم می‌کرد. به همین ترتیب حساسیت دستگاه‌ امنیتی رژیم پهلوی بر برگزاری مراسمات مذهبی به خصوص در ماه مبارک رمضان دوچندان می‌شد. از طرفی روحانیت مبارز برای تبلیغ در شهرها و روستاها برنامه‌ریزی کرده و از سوی دیگر سازمان اطلاعات و امنیت درصدد خنثی‌سازی و مقابله با این اقدامات برمی‌آمد.

ماه رمضان سال 1357 در یزد نیز مانند دیگر نقاط کشور با محوریت شخصیتی نظیر آیت‌الله صدوقی رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته بود. در همین رابطه رئیس ساواک یزد در گزارشی به تاریخ 1357/5/4 قبل از آغاز ماه مبارک رمضان با موضوع «طرح خنثی‌سازی اقدامات و تحریکات روحانیون افراطی در ماه مبارک رمضان» می‌نویسد:

کماکان اقدامات لازم بمنظور خنثی‌سازی اقدامات و تحریکات روحانیون افراطی و متعصب مذهبی از طرف این سازمان و مراجع انتظامی معمول گردیده و در مدت تحت بررسی نیز عده‌ای از روحانیون مخالف به وسیله این سازمان و مراجع انتظامی توجیه گردیده و تذکرات لازم بآنان داده شده و عواقب وخیم رویه فعلی‌شان نیز به آنان تفهیم گردیده است و این اقدامات تا اواخر ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت. ضمنا حاج شیخ محمد صدوقی ظاهرا در حوادثی که اخیرا در منطقه یزد رخ داده مردم را در اجتماعات متشکله از جمله مجلس ترحیم یک نفر معدوم در اردکان و سایر اجتماعات که در مساجد تشکیل می‌شود به آرامش و برقراری نظم دعوت می‌نماید لیکن در سخنرانی‌های خود و تماس‌های خود و تماس‌های تلفنی که با افراد مورد اعتماد دارد مردم را بر علیه دولت تحریک می‌نماید.

گزارش اسناد از فعالیت آیت‌الله صدوقی و طلاب یزدی در ماه رمضان سال 57 / ناکامی ساواک در جلوگیری از اقدامات روحانیت مبارز یزد


اما با وجود اتخاذ تدابیر امنیتی در این رابطه شواهد نشان از آن داشت که فعالیت‌های روحانیت نه تنها در شهر یزد بلکه در دورافتاده‌ترین روستاها هم ساری و جاری بود. بطوری که پس از ماه مبارک رمضان در گزارشی از ژاندارمری یزد به ساواک آن منطقه به تاریخ  1357/6/16 آمده است: از اول ماه رمضان سال جاری نامبرده بالا ( آیت‌الله حاج محمد صدوقی)، حدود 20 نفر طلبه را با یک دستگاه مینی‌بوس به بهاباد اعزام و هر یک از طلبه‌های مورد نظر در روستاهای بهاباد اقدام به تبلیغات مضره و ضد میهنی نموده و اهالی را به بلوا و شورش تحریک می‌نمایند.

گزارش اسناد از فعالیت آیت‌الله صدوقی و طلاب یزدی در ماه رمضان سال 57 / ناکامی ساواک در جلوگیری از اقدامات روحانیت مبارز یزد

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر