کد خبر: ۵۸۰۱

بررسی حیات 40 ساله بهائیت در کتاب «بهائیت در آذربایجان»

مرکز اسناد انقلاب اسلامی برای تبیین نقش بهائیت در تاریخ معاصر ایران با ارائه کتاب «بهائیت در آذربایجان» به بررسی حیات سیاسی این فرقه در طول ۴۰ سال یعنی ۱۳۲۰ تا ۱۳۶۰ در آذربایجان پرداخته است.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی ایرنا نوشت: موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی برای تبیین نقش بهائیت در تاریخ معاصر ایران با ارائه کتاب «بهائیت در آذربایجان» به بررسی حیات سیاسی این فرقه در طول ۴۰ سال یعنی ۱۳۲۰ تا ۱۳۶۰ در آذربایجان پرداخته است.

فعالیت و گسترش روزافزون فرقه بهائیت در دوران پهلوی ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را در برمی‌گرفت. نفوذ بهائیت در ارکان حکومت پهلوی در عالی‌ترین سطوح، که نخست‌وزیر و وزرا و حتی پزشک مخصوص شاه را نیز شامل می‌شد این موقعیت را برای آنان فراهم می‌کرد تا بدون مانع به تبلیغ مرام خود پرداخته و امکانات مادی و موقعیت‌های فراوانی را به نفع خود ایجاد کنند.

در بخشی از مقدمه کتاب آمده است: «فرقه سیاسی بهائیت در اقصی نقاط ایران فعالیت داشت لیکن فعالیت آن در آذربایجان با توجه به تنوع اقوام ایرانی و موقعیت جغرافیایی و مذهبی اهمیت ویژه‌ای داشت. از این رو در این پژوهش اسنادی، فعالیت فرقه بهائیت در آذربایجان مورد بررسی قرار گرفته است.»

این کتاب که بر پایه‌ی اسناد محرمانه و سری شهربانی رژیم پهلوی و ساواک به نگارش درآمده، مشتمل بر 180 برگ سند در رابطه با این فرقه مرموز است.

بررسی حیات 40 ساله بهائیت در کتاب «بهائیت در آذربایجان»

«بهائیت در آذربایجان» از دو بخش تشکیل می‌شود؛ بخش اول با عنوان مدخل پژوهشی، مربوط به آشنایی با بهائیت، پیشینه و رهبران آن فرقه است.در همین بخش به تکاپوها و فعالیت‌های بهائیان در دوران پهلوی اول و دوم پرداخته می‌شود و نیز مبارزه و مقاومت مردم با راهبری روحانیون علیه فرقه ضاله بهائیت به تصویر کشیده می‌شود.

بخش دوم کتاب براساس خاطرات مبلغان بهائی و اسناد برجای‌ مانده، چگونگی گسترش بهائیت در آذربایجان از زمان عبدالبهاء تا اواخر عمر رژیم پهلوی را بررسی می‌کند. نحوه مقابله مردم آذربایجان با فرقه بهائیت صفحات دیگری از این بخش را شامل می‌شود.

با ارائه اسناد و تصاویر در صفحات انتهایی، کتاب پایان می‌یابد.

در برشی از کتاب می‌خوانیم: «...بهایی‌های سیسانحداقل سه برابر مسلمانان بودند. بین مسلمانان و بهاییان آمد و رفت بود. بیشتر همسایه‌های ما بهایی بودندو در خیر و شرهای هم شرکت می‌کردند. حتی دخترانشان را هم به ازدواج جوانان یکدیگر درمی‌آوردند... هر سال با نظر محفل بهائیان تبریز چند تا پزشک به سیسان رفته و به مداوای بیماران بهایی و مسلمان می‌پرداختند...»

«بهائیت در آذربایجان» در شمارگان 1000 نسخه، در 464 صفحه با قیمت 52 هزار تومان توسط اصغر حیدری تدوین شده است.

برای تهیه این کتاب می‌توانید ضمن رجوع به صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با شماره تلفن 02122211174 تماس بگیرید. همچنین علاقمندان می‌توانند برای تهیه کتاب به صورت حضوری به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در: خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات