مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۸۱۲
لرستان در اسناد انقلاب
فاطمیه شهرستان بروجرد که زیر نظر آقای ثقة‌الاسلامی و خانم ایشان اداره می‌شود؛ امسال خانم شیخ مجتبی بروجردی هم نیز آنجا سخنرانی می‌کند. مرکز تجمع گروهی از زنان مسن و بزرگسال می‌باشد که به‌منظور تلاوت قرآن مجید در آنجا جمع می‌شوند لیکن امسال گروهی از زنان جوان و دختران هم به‌منظور استفاده از سخنرانی خانم شیخ مجتبی شرکت می‌کنند.
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۳ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 2020May 19

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ برگزاری مراسمات وعظ، سخنرانی و تلاوت قرآن در ماه رمضان سال 1357 گسترش بیشتری یافته بود. فعالیت‌های انقلابی در ایام روزه‌داری در قالب محافل مذهبی ادامه داشت. اما حضور گسترده بانوان و اقدامات آنان در قالب این جلسات، حساسیت ساواک را بیش از پیش می‌کرد.

یکی از اسناد جالب توجه در این زمینه گزارش ساواک از فعالیت‌های فاطمیه شهرستان بروجرد در ماه رمضان سال 1357 است. در گزارشی مورخ  6/6/1357 در این رابطه آمده است:

«فاطمیه شهرستان بروجرد که زیر نظر آقای ثقة‌الاسلامی و خانم ایشان اداره می‌شود؛ امسال خانم شیخ مجتبی بروجردی هم نیز آنجا سخنرانی می‌کند. مرکز تجمع گروهی از زنان مسن و بزرگسال می‌باشد که به‌منظور تلاوت قرآن مجید در آنجا جمع می‌شوند لیکن امسال گروهی از زنان جوان و دختران هم به‌منظور استفاده از سخنرانی خانم شیخ مجتبی شرکت می‌کنند.»

در ادامه گزارش ساواک برای کنترل این جلسه «به‌منظور پی بردن به ‌ماهیت تجمع زنان مورد بحث و آگاهی از فعل و انفعالات موجود در فاطمیه مذکور اقدامات لازم» را در دستور کار خود قرار می‌دهد.

همچنین ساواک نظریه می‌دهد: « شیخ مجتبی بروجردی فردی است کاملا مظنون و شرکت همسر وی در فاطمیه خالی از منظورهای خاص نیست و پیش‌بینی شده که عوامل مربوطه در جریان فعل و انفعالات این مرکز مذهبی قرار گیرند. »

فعالیت‌های قرآنی زنان بروجرد در ماه رمضان سال 57 / نگرانی ساواک از شرکت دختران جوان در جلسات فاطمیه بروجرد

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر