مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۸۲۳
آیت‌الله خامنه‌ای در اولین مراسم روز قدس در سال 1358:
آیت‌الله خامنه‌ای در اولین مراسم روز قدس فرمودند: هدف و آرمان نجات قدس بدین معنی یک هدف اسلامی است. بنابراین همانطوریکه رهبر و امام ما در پیام خود به ما آموخته‌اند، روز قدس روز اسلام است. روز قدس روز عزیزترین آرمان‌های مسلمانان است.
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۶ - ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 2020May 20

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روز جمعه، 26 مردادماه 1358 نخستین راهپیمایی مردم ایران تحت عنوان «راهپیمایی روز قدس» با شور فراوان برگزار شد. مطبوعات و رسانه‌های جمعی اخبار راهپیمایی سراسری مردم ایران در اولین روز قدس تاریخ جمهوری اسلامی را با جزئیات روایت کردند.

همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در تهران، هزاران تن از مردم با مشت‌های گره کرده، انزجار خود را از صهیونیست جهانی اعلام کرده و در حمایت از قدس و فلسطین شعار دادند.

یکی از سخنرانان مراسم روز قدس در تهران آیت‌الله خامنه‌ای بود. ایشان در این سخنرانی، ابتکار امام خمینی در انتخاب روز قدس را نشان‌گر وسعت دامنه‌های انقلاب دانستند. آیت‌الله خامنه‌ای در این سخنرانی فرمودند: انتخاب و اعلام روز قدس از سوی رهبر عزیز انقلاب اسلامی ایران نشان‌دهنده گستردگی و وسعت دامنه انقلاب ما است. نشان‌دهنده آن است که انقلاب اسلامی ایران در درون مرزهای ایران زندانی نمی‌شود. نشان‌دهنده آن است که آرمان مردم انقلابی و مبارز ایران آزادی همه ملت‌های تحت ستم مخصوصا ملت‌های مسلمان در منطقه خاورمیانه است.

بیت‌المقدس نخستین قبله مسلمانان، قبله معنوی و قلبی همه مسلمانان تاریخ اسلام است. آن‌روزی که غارتگران و دزدان اسرائیلی به کمک موشک‌ها و هواپیماهای آمریکائی و کارشناسان و متخصصان آمریکایی قدس شریف را از ما گرفتند، تنها ملتی خاص یا قومی خاص از مسلمانان، داغدار و جریحه‌دار نشد. مسلمانان جهان با همه وجودِ خود عمق این فاجعه را لمس کردند و دشمن را شناختند.

هدف و آرمان نجات قدس بدین معنی یک هدف اسلامی است. بنابراین همانطوریکه رهبر و امام ما در پیام خود به ما آموخته‌اند، روز قدس روز اسلام است. روز قدس روز عزیزترین آرمان‌های مسلمانان است.

دشمن ما در قدس کیست؟ دشمن اشغالگری که جامعه اسلامی را از شمال آفریقا تا اقصی نقاط شرق آسیا در برابر خود قرار داده است کیست؟ ساده‌لوحانه خواهد بود اگر این دشمن را اسرائیل غاصب بدانیم. ما در برابر خود در همه جبهه‌هائی که امروز در سراسر کشورهای خاورمیانه درگیر هستیم، دشمن واحدی و دشمن مشترکی را بالعيان مشاهده می‌کنیم. ما دست پلید امپریالیسم آمریکا را درهمه فاجعه آفرینی‌هایی که در این نقطه‌ی جهان انجام می‌گیرد به وضوح می‌بینیم.

ملت ایران، ملت مبارز و انقلابی ایران، با این نگاه مسئله فلسطين و مسئله قدس را از مسئله ایران جدا نمی‌داند. ما در ایران در برابر ماشین عظیم تجهیزات نظامی امپریالیسم آمریکا قرار داشتیم. ما در ایران در برابر دژ محکم امپریالیسم که بوسیله پست‌ترین و پلیدترین نوکران جیره خوارش اداره و حمایت می‌شد قرار گرفته بودیم. اما ملت ما با اتکا به خدا، با وحدتش، با فرمانبری‌اش در برابر رهبر عزیزش با اتکا به قرآن، با اعتصامش به حبل‌الله توانست این دشمن را عقب بنشاند، توانست این ماشین تجهیزات عظیم را خرد کند، نابود کند. توانست آمریکا را در این نقطه از جهان مغلوب کند.

هدف و آرمانِ نجات قدس، یک هدف اسلامی است/ تبیین دشمنی آمریکا علیه مسلمانان جهان/ ملت ایران، مسئله فلسطين را از مسئله ایران جدا نمی‌داند

امروز ملت ما مسئله قدس را نیز مانند مسئله خود یک مسئله اساسی، حیاتی، اسلامی و برخواسته از متن وظيفه الهي خود می‌داند. ملت مسلمان ایران خود را از برادران مبارز فلسطین جدا نمی‌بیند. خود را در آن جبهه حس می‌کند. همچنان که دل‌های گرم همه مستضعفان مسلمان جهان را در کنار خود و در داخل دایره‌ای که به وجود آورده است، در داخل دایره‌ای که از مراکز آن دایره با همه توطئه‌های جهانی امپریالیسم می‌جنگد و قدرت‌طلبان و سلطه‌جویان جهانی را عقب می‌راند. در کنار خود برادران عزیز دل‌های گرم را در سراسر جهان اسلام حس می‌کند.

برادران و خواهران مسلمان، رزمندگانی که انقلاب ایران را با نیروی اداره خود، با اتحاد و یکپارچگی خود، تا بدینجا رساندید و بزرگترین دژ امپریالیسم را در این منطقه نابود و منهدم کردید، امروز دشمن همچنان در قبال ما، در برابر ما، با همان تجهیزات قرار گرفته است.

انقلاب ایران را پایان‌یافته تلقی نکنید. اگرچه در مرحله سازندگی قرار داریم اما انقلاب ما هنوز باید آن نیروی تهاجمی، آن حالت تهاجم آغازین و نخستین را با خود همراه داشته باشد. ما درصورتی می‌توانیم از دستاورد عظیم این انقلاب پاسداری کنیم که حالت تهاجمی انقلاب را از دست ندهیم. امروز امپریالیسم‌ها، سلطه‌طلب‌ها و قدرت‌طلب‌های جهانی چون منافع خود را در این منطقه مورد تهدید مشاهده کرده‌اند برآنند که انقلاب ما را ریشه کن کنند. برآنند که راه ما را ببرند، برآنند که این دستاورد گرانقدر و عزیزی را که ملت ایران با خون ده‌ها هزار از عزیزترین فرزندان خود بدست آورده است از ما بربایند.

ما متقابلا برآنیم که با همه وجود، با همه قدرت، با همه اراده، با همه همبستگی و پیوستگی ممکن در میان یک ملت، در برابر توطئه‌های ضدانقلابی ایستادگی کنیم. ما در شناختن دشمن دچار اشتباه نخواهیم شد. ما دشمن خود را می‌شناسیم. امروز دشمن ما هيچ‌کسی و هیج قطبی جز همان قطب و همان کسی که تا دیروز، تا برپایی رژیم ننگین پادشاهی با ما می‌جنگید نیست.

ما امروز در مقابل همان دشمنی قرار داریم که تا دیروز در برابر او قرار داشتیم. ما امروز هم در مقابل قدرتمندان غارتگر جهان‌خوار قرار داریم. ما دچار اشتباه نمی‌شویم. ما این را از الهام امام و رهبر خودمان آموخته‌ایم که ادعاها و شعارهای چپ‌گرایانه ما را فریب ندهد و از شناسائی دشمن ما را غافل نسازد. دشمن ما امروز آن کسانی هستند، آن نیروهائی که در این منطقه با انقلاب اسلامی ما، با عمق جنبش ملی سراسری ما، منافع خود را از دست داده‌اند.

برادران و خواهران من، ما لازم است در همه لحظات در همه احوال فراموش نکنیم که در نیمه راه انقلاب خود هستیم. توطئه‌های گوناگون امروز از اطراف، ما را محاصره کرده است. اما ما چشم‌انداز آینده را بسیار روشن و امیدبخش می‌بینیم. به اعتماد و ایمان مردم مسلمانمان، ما از همه خواهران و برادران مسلمان جدا و قاطعا تقاضا می‌کنیم، درخواست می‌کنیم رمز پیروزی را یعنی اتحاد و وحدت نیروهای ملی و عمومی را از دست ندهند.

ما اگر نتوانیم در برابر انگیزه‌هائی که می‌تواند صفوف درهم فشرده ما را متلاشی کند، مقاومت کنیم باید امید تداوم انقلاب را از دل خارج کنیم. ما همچنین از همه نیروهای ملی، از همه کسانی که با انگیزه‌های غیراسلامی در میدان مبارزه قدم نهاده‌اند درخواست می‌کنیم صفوف خود را از ملت جدا نکنند؛ برخلاف شعار این ملت، برخلاف انگیزه‌های عمیقی که بر روح این ملت حاکم است شعاری ندهند؛ راه مردم را، راه ملت را بپیمایند. در این صورت است که انقلاب به پیروزی خواهد رسید، اسلام بر جامعه بطور کامل حکومت خواهد یافت. اسلام و نظام اسلامی که سودش و بهره‌اش فقط مخصوص مسلمانان نیست. برادران و خواهران عزیز را بخدا می‌سپارم.

والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر