مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۸۸۲
گزارش
مردم سراسر کشور در 25 خرداد 1360 جهت حمایت از سخنان امام خمینی در رابطه با محکوم کردن گروه‌های معاند دست به راهپیمائی زدند. در این راستا خیابان‌های شهرهای سراسر کشور شاهد حضور گسترده مردم در محکوم کردن جبهه ملی هستند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۸ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - 2020June 14

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مردم سراسر کشور در 25 خرداد 1360 جهت حمایت از سخنان امام خمینی در رابطه با محکوم کردن گروه‌های معاند دست به راهپیمائی زدند. در این راستا خیابان‌های شهرهای سراسر کشور شاهد حضور گسترده مردم در محکوم کردن جبهه ملی بود. گزارش مطبوعات آن روز از شهرهای مختلف کشور بدین ‌شرح است:

مشهد

گزارش خبرنگار کیهان از راهپیمایی مردم مشهد حکایت از این دارد که به دنبال رهنمودهای گوهربار امام خمینی مردم مشهد در یک راهپیمایی عظیم عمل گروهک‌های ضد‌انقلاب را محکوم کردند.

اقشار، مختلف مردم مشهد به عنوان پشتیبانی و حمایت از رهبر انقلاب و اعتراض به عملکرد گروهک‌های ضد اسلام و ملیون ورشکسته دست به یک راهپیمائی عظیم زدند و در خیابان‌های این شهر به حرکت درآمدند. راهپیمایان در حالیکه عکسهایی از رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران را در دست داشتند. شعار می‌دادند: «خمینی روح خدا، فرمانده کل قوا» «حزب‌الله، پیشمرگ روح‌الله» به اجتماع خود ادامه دادند.

همین گزارش حاکیست قبل از آغاز راهپیمائی تعدادی از جوانان حزب‌الله در حالیکه پیشاپیش راهپیمایان بر موتور و دوچرخه سوار بودند، اعمال گروهک‌های ضد اسلام را محکوم کردند.

تبریز

روزنامه کیهان در بخش دیگری از گزارش خود از شهر تبریز نوشته است: در پی سخنان سرنوشت‌ساز امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی عده کثیری از روحانیون، بازاریان و اقشار مختلف مردم شهر تبریز برای کسب تکلیف از آیت‌الله مدنی نماینده امام در این شهر در منزل وی اجتماع کردند. اجتماع کنندگان جبهه ملی و پشتیبانان را محکوم کردند.

آیت‌الله مدنی طی سخنانی مردم را به حفظ آرامش دعوت نمودند که فردا در مسجد جامع شهر سخنرانی خواهد کرد. اجتماع‌کنندگان شعار می‌دادند: « مرگ بر ملی‌گرای خائن، آئین حکم قرآن اجرا باید گردد، ملی‌گرای خائن اعدام باید گردد».

چالوس

خبرنگار روزنامه کیهان خیزش مردم شهر چالوس را اینگونه گزارش می‌کند که گروهی از پاسداران پادگان المهدی چالوس هنگام بازگشت از عملیات نظامی از همافران چالوس تا بلوار این شهر دست به تظاهرات زدند و از ولایت فقیه و سخنان اخیر امام حمایت کردند.

پاسداران در این راهپیمایی شعارهایی نظیر: «فرمانده کل‌قوا خمینی» و شعارهایی مبنی بر حمایت از اصل ولایت فقیه و سخنان اخیر امام می‌دادند.

خرم‌آباد

در گزارش خبرنگار روزنامه کیهان در رابطه با خیزش مردم خرم‌آباد آمده است: طبقات مختلف مردم خرم‌آباد در خیابان‌های این شهر دست به راهپیمائی زدند.

در این راهپیمائی که روحانیون و دیگر اقشار مختلف مردم شرکت داشتند، راهپیمایان در حالیکه تصاویری از رهبر انقلاب و شعارهای مذهبی و پرچم جمهوری اسلامی ایران را در دست داشتند با دادن شعارهائی در تائید رهبری انقلاب نظیر فرمانده کل قوا – خمینی روح خدا و نیز شعارهایی در مخالفت با بنی‌صدر که وی را مخالف ولی‌فقیه و پشتیبان دیکتاتور می‌خواندند از خیابان‌های این شهر گذشتند و در مسجد علوی خرم‌آباد اجتماع کردند.

در این اجتماع یکی از روحانیون درباره پیام امام خمینی و مسائل جاری مملکت سخنانی بیان داشت. این راهپیمائی بدون هیچگونه درگیری پایان یافت و مامورین شهربانی خرم‌آباد برقراری نظم را برعهده داشتند.

اهواز

به نقل از خبرنگار روزنامه کیهان هزاران تن از اقشار مختلف مردم شهر قهرمان‌پرور دزفول به‌منظور پشتیبانی از حکم برکناری بنی‌صدر از فرماندهی کل‌قوا و حمایت از ارتش و سپاه پاسداران انقلاب ‌اسلامی در این شهر اقدام به راهپیمائی کردند.

راهپیمایان در حالی که شعارهایی بر محکومیت دشمنان روحانیت می‌دادند و فریاد می‌زدند: «ما به تو رای نداده‌ایم ما به اسلام رای دادیم»، فرمان کوتاه امام مبارک آزادی ارتش مبارک «15 خرداد 60 بت بنی‌صدر شکست». مقابل یک کتابفروشی که مرکز پخش و فروش روزنامه توقیف شده انقلاب اسلامی بود اجتماع کردند و پس از پاره کردن تعداد زیادی از روزنامه‌های موجود در این کتابفروشی اقدام به بستن این مغازه کردند. این گزارش حاکیست راهپیمایان در پایان در خیابان امام به ادای نماز وحدت پرداختند.

اراک

گزارش خبرنگار روزنامه کیهان از اراک نشان می‌دهدکه در پی فرمایشات حیات‌بخش اخیر امام در رابطه با حضور مردم در صحنه، از ساعت 3 بعداز ظهر طبقات مختلف مردم اراک در صفوف فشرده‌ای در حالیکه عکس‌های رهبر انقلاب را در دست داشتند با شعارهایی در حمایت از رهبر انقلاب در خیابان‌های شهر اقدام به راهپیمائی کردند و بار دیگر پیوند خود را با امام اعلام داشتند. در این شهر هیچگونه اثر و نشانه‌ای از تجمع مخالفین دیده نشد.

کرمانشاه

گزارش خبرنگار روزنامه کیهان از مردم همیشه در صحنه اینگونه است: بعداز ظهر دیروز در پی تظاهرات عده‌ای به تائید بنی‌صدر جمعی تحت عنوان حزب‌الله در حالیکه عکس‌هایی از امام خمینی، آیت‌الله بهشتی، حجت‌الاسلام رفسنجانی و رجایی و پلاکاردهایی از سخنان امام در دست داشتند اقدام به راهپیمایی کردند.

زنجان

گزارش خبرنگار روزنامه کیهان از زنجان حکایت از این دارد که بعداز ظهر دیروز (25 خرداد 1360)، گروه‌های زیادی از مردم زنجان در حالی که عکس‌هایی از رهبر انقلاب اسلامی و روحانیون و مقامات کشور در دست داشتند و شعارهایی علیه بنی‌صدر می‌دادند در خیابان‌های زنجان به‌ راه افتادند. این عده ضمن اجتماع در خیابان امام‌خمینی به سخنرانی شهردار زنجان پیرامون ولایت فقیه و توطئه‌های ضد انقلاب و عملکرد‌های خائنانه جبهه‌ ملی گوش فرادادند.

شهردار زنجان مردم را دعوت کرد تا هر روز بعدازظهر در نقاط مختلف شهر برای جلوگیری از توطئه‌های ضد انقلاب اجتماع کنند.

شیراز

خبرنگار روزنامه اطلاعات از شیراز راهپیمائی مردم را اینگونه گزارش می‌کند: به ‌دنبال پیام دیروز امام خمینی رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران هزاران نفر از مردم شیراز در حالیکه عکس‌هایی از امام امت، آقای رجایی و دکتر بهشتی در دست داشتند، در خیابان‌های این شهر دست به راهپیمائی در پشتیبانی از ولایت فقیه زدند. همچنین از ساعت چهار بعد از ظهر، گروهی تحت عنوان حمایت از رئیس جمهور در خیابان فاطمی شیراز، اجتماع کردند و به شعار دادن پرداختند. این عده در چند مورد با مردم درگیر شدند و در این درگیری‌ها چند نفر مجروح شدند و به چند اتومبیل و مغازه خساراتی وارد شد.

خبرنگار روزنامه اطلاعات در ادامه این درگیری گزارش می‌کند: در خیابان‌های زند و توحید شیراز نیز درگیری شدیدی روی داد و طی آن، گروهی با پرتاب کوکتل مولوتف دو دستگاه از چادرهای تجمع جوانان حزب‌الله را به آتش کشیدند. متحدین این شهر هرگونه حرکت مشکوکی را در نطفه خفه کردند.

همچنین حدود ساعت هشت دیشب گروه‌هایی از مردم با دادن شعار‌هایی به ‌طرفداری از ولایت فقیه و روحانیت مبارز در خیابان‌های این شهر دست به راهپیمایی عظیمی زدند.

قم

گزارش خبرنگار روزنامه اطلاعات از قم در رابطه با لبیک مردم این شهر به سخنان امام خمینی اینگونه است: در پی پخش سخنان مهم امام امت خمینی کبیر انبوه مردم قم به خیابان‌ها ریختند و به‌ راهپیمایی پرداختند.

راهپیمایان در حالی که گروه زیادی از پرسنل ژاندارمری، شهربانی و سپاه پاسداران قم در صفوف منظم، و دسته موزیک پیشاپیش آنان در حرکت بودند یکصدا فریاد برآوردند « این است شعار ملت بگو مرگ بر بنی‌صدر» ، «حزب فقط حزب‌الله بنی‌صدر ضد الله» در پایان این مراسم راهپیمایان در مجلسی که از طرف جامعه مدرسین حوزه علمیه به‌همین مناسبت در صحن مطهر حضرت معصومه(ع)، ترتیب یافته بود شرکت کردند در این مراسم آقای عبائی یکی از فضلای حوزه علمیه قم سخنرانی کرد و طی سخنانی گفت ما عدم لیاقت سیاسی آقای رئیس‌جمهور را در جوار آرامگاه حضرت معصومه و در حضور شهدای بخون خفته‌مان اعلام می‌کنیم و از مقامات قضائی محاکمه سریع او را جدا خواهانیم.

وی همچنین اظهار داشت ما از مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم تا هرچه سریع‌تر مقدمات احضار و استیضاح وی را در مجلس فراهم آورد. سخنان ناطق با تکبیر‌های حاضران مورد تائید قرار گرفت.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر