مرکز اسناد انقلاب اسلامی

در چهلمین سالگرد کشف و خنثی‌سازی کودتا نقاب، ویژه‌نامه «پشت پرده نقاب» منتشر شد. این ویژه‌نامه برای نخستین‌بار با ارائه اسناد و خاطرات منتشر نشده، ناگفته‌های جدیدی از کودتای نقاب در سال 1359 را بازگو می‌کند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۱ - ۱۸ تير ۱۳۹۹ - 2020July 08

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، روز 18 تیر ماه 1359 کودتای نقاب توسط نیروهای انقلاب، کشف و خنثی شد. در چهلمین سالگرد شکست این کودتا پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ویژه‌نامه «پشت پرده نقاب» به واکاوی ابعاد و پیامدهای این کودتا پرداخته است.

ویژه‌نامه «پشت پرده نقاب» برای نخستین‌بار با ارائه اسناد و خاطرات منتشر نشده، ناگفته‌های جدیدی از کودتای نقاب در سال 1359 را بازگو می‌کند.

«ناگفته‌های خلبانی که راز کودتای نقاب را فاش کرد» یکی از مهم‌ترین عناوین این ویژه‌نامه است. علاوه بر این «پشت پرده نقاب» به سؤال‌های بسیاری در رابطه با کودتا پاسخ می‌دهد.

بررسی ابعاد خارجی و حمایت کشورهای دیگر به ویژه امریکا و رژیم بعث عراق از کودتاچیان یکی دیگر از مسائلی است که بطور مشروح با استناد به خاطرات و اعترافات کودتاگران بدان پرداخته شده است.

بخش مشبعی از ویژه‌نامه «پشت پرده نقاب» پیامدهای داخلی کودتا و نقش گروهک‌های مختلف در این زمینه و همچنین واکنش‌های سیاسی جریانات مختلف را بررسی می‌کند. متن مشروح مذاکرات نمایندگان مجلس پس از کشف کودتا از مهم‌ترین اسناد مکتوبی است که برای اولین بار بطور مبسوط در این پرونده منتشر می‌‌شود.

علاقمندان می‌توانند ویژه‌نامه «پشت پرده نقاب» را اینجا مطالعه کنند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر