مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۹۸۴
جنایت رژیم بعث در 25 تیرماه
براساس این گزارش در بین شهدای این جنایت هولناک تعداد زیادی کودک شیرخوار و زن دیده می‌شود که از برخی تنها یک یا دو عضو بدست آمده است. این بمباران همچنین ده‌ها خانه مسکونی بخش مستضعف‌نشین شهر را ویران کرده و به صدها منزل مسکونی صدمات فراوان مالی وارد آورده است.
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۲ - ۲۴ تير ۱۳۹۹ - 2020July 14

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ 25 تیر 1361 مصادف با روز قدس، رژیم بعث صدام در اقدامی متجاوزانه به ‌شهر همدان تعدادی از مردم بی‌دفاع این شهر را شهید و مجروح کرد. خبرنگار روزنامه جمهوری‌اسلامی روایت حادثه را اینگونه گزارش می‌کند:

ساعت 9:30 به تاریخ 25 تیر 1361، درحالی که مردم مسلمان و متعهد شهر همدان خود را برای شرکت در راهپیمائی روز قدس و شرکت در نماز وحدت‌بخش آخرین جمعه ماه مبارک رمضان آماده می‌کردند و دسته دسته به‌طرف مبداء راهپیمایی نزدیک می‌شدند. چند فروند بمب‌افکن متجاوز عراقی از ارتفاع بسیار زیاد از فراز همدان گذشته و اقدام به بمباران مناطق مسکونی این شهر کردند.

در این بمباران محله‌ی روبروی 600 دستگاه و خانه‌های سبدبافان شهر همدان مورد هجوم وحشیانه هواپیماهای صدام قرار گرفتند و علاوه بر شهید و مجروح شدن تعدادی از مردم ده‌ها خانه مسکونی ویران شد. این گزارش حاکیست مردم همدان بلافاصله عملیات کمک رسانی و امداد را آغاز کرده و به‌یاری برادران و خواهران ستم‌دیده خود شتافتند.

همچنین هزاران نفر در صف‌های فشرده و با شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل و صدام، برای اقامه نماز جمعه به‌طرف استادیوم آزادی حرکت کردند و در آنجا تجمع کردند.

صدامیان در دومین حمله، ساعت 11:37 بطور بی‌هدف شهر همدان را بمباران کردند و مردم آماده برای راهپیمائی روز بزرگ قدس را مورد هدف قرار دادند. که بر اثر آن گروهی از نمازگزاران و تعدای زن و کودک شهید و مجروح شدند.

براساس گزارش روزنامه جمهوری اسلامی، بر اثر این جنایت، بیش از 75 تن از مردم بی‌گناه همدان شهید و 350 تن دیگر مجروح شدند. گزارشات حکایت از آن داشت که در بین شهدای این جنایت هولناک تعداد زیادی کودک شیرخوار و زن دیده می‌شد که از برخی تنها یک یا دو عضو باقی مانده بود.

منبع: روزنامه جمهوری اسلامی ایران/  25 و 26 تیرماه 1361.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر