مرکز اسناد انقلاب اسلامی

در مراسم رونمایی از کتاب "ناگفته‌های جنگ 33 روزه" مطرح شد:
آئین رونمایی و معرفی کتاب «ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه» پیش از ظهر امروز در مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شد.
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۳ - ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - 2020July 27

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، آئین رونمایی و معرفی کتاب «ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه» پیش از ظهر امروز (دوشنبه ۶ مرداد) با حضور دکتر محمدمهدی اسماعیلی معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، دکتر صفاءالدین تبرائیان مترجم کتاب و ارتباط تصویری با استاد غالب ابوزینب عضو دفتر سیاسی حزب‌الله لبنان و مهندس سید صلاح فحص نماینده جنبش امل در تهران در مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شد.

محمدمهدی اسماعیلی در ابتدای این نشست گفت: مساله مقاومت با اتفاقاتی که در این دو دهه رخ داده به ویژه با خروج خفت‌بار اسرائیل از لبنان و حماسه جوانان حزب‌الله در جنگ ۳۳ روزه برگ تازه‌ای در تعاملات منطقه باز کرده است. اکنون جریان مقاومت به جریانی قوی و تاثیرگذار در منطقه تبدیل شده است که شاید چند دهه قبل رویای این تاثیرگذاری را هم نمی‌توانستیم متصور شویم.

وی افزود: مقاومت با روحیه جهادی توانست رژیم صهیونیستی و آمریکا را در منطقه به انزوا برساند. این در صورتی است که اسرائیل در جنگ ۱۹۶۷ در فاصله شش روز تا نزدیکی‌های قاهره جلو رفت و بلندی‌های جولان را اشغال کرد. این رژیم در اوایل دهه ۸۰ نیز بیروت را اشغال کرد اما امروزه به جایی رسیده که امنیتش در تل‌آویو و دیگر شهرهای مهمش در مخاطره است. جریان مقاومت که با الهام از اندیشه و عمل امام خمینی(ره) آغاز شد و با مدیریت حکیمانه رهبر معظم انقلاب تداوم پیدا کرد امروز با افتخار در راس رخدادهای منطقه قرار گرفته است.

اسماعیلی: ناگفته‌های جنگ33 روزه برای نخستین‌بار اتحاد امل و حزب‌الله را نشان داده است/ سید صلاح فحص: این اثر نخستین مستندنگاری در تاریخ مقاومت است

اسماعیلی ادامه داد: جنگ ۳۳ روزه نصرت تمام‌عیار الهی بود و حرکتی از جنس جنگ بدر بود. امروزه با گذشت سال‌ها از آن ایام اتفاقاتی که قبل، حین و بعد از جنگ رخ داد به دلایل مختلف از جمله فاصله زبانی بین مقاومت با جامعه داخل ایران، ایرانیان از چند و چون این اتفاق بزرگ باخبر نشدند. ما در پژوهشکده انقلاب اسلامی تصمیم گرفتیم در سیاست خارجی روی ترجمه بیشتر تمرکز کنیم تا بتوانیم مقاومت و ادبیات این حوزه را به فارسی‌زبانان منتقل کنیم. دو کتاب دیگر در این حوزه نیز به زودی منتشر خواهند شد.

معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به ویژگی‌های کتاب «ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه» گفت: امتیاز مهم این کتاب در همراهی دو رهبر اصلی جریان مقاومت است که در دو حوزه مختلف فعالیت چشمگیر داشتند؛ در حوزه دیپلماسی و سیاسی به زعامت نبیه بری و سیدحسن نصرالله به عنوان نماد جهاد علیه صهیونیست‌ها. در این کتاب برای نخستین‌بار به ایرانیان ارتباط و اتحاد جنبش امل و حزب‌الله لبنان نشان داده شده است. دکتر تبراییان با درک عالی که از فضای لبنان دارند از عهده ترجمه این کتاب به خوبی برآمده‌اند.

در ادامه این نشست غالب ابوزینب عضو دفتر سیاسی حزب‌الله لبنان که از طریق ارتباط تصویری در این جلسه شرکت کرده بود گفت: ما در سالگرد  پیروزی بزرگ هستیم. در جنگی که توانستیم پوزه دشمن اسرائیلی را به خاک بمالیم. توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان باعث شد که ما وارد این جنگ شویم. پس از این جنگ ارمغان خوبی برای حزب‌الله و جریان مقاومت به دست آمد و معادلات تازه‌ای در منطقه به دست ما رقم خورد. این جنگ قدم‌های مهمی برای آزادسازی فلسطین بود.

اسماعیلی: ناگفته‌های جنگ33 روزه برای نخستین‌بار اتحاد امل و حزب‌الله را نشان داده است/ سید صلاح فحص: این اثر نخستین مستندنگاری در تاریخ مقاومت است

وی افزود: در ایام جنگ نامه آیت‌الله خامنه‌ای بین جوانان مقاومت پخش شد و سید حسن نصرالله به عنوان فرمانده، پیام‌های اطمینان‌بخش می‌داد و به همین دلیل یقین پیروزی حاصل شد. تانک‌های مرکاوای رژیم صهیونیستی از بین رفتند و پاسخ موشکی به ناوگان اسرائیل داده شد. پس از این جنگ آن‌ها متوجه قدرت مقاومت شدند و اسرائیل فهمید در منطقه حرفی برای گفتن ندارد. این در صورتی بود که آن‌ها پیشرفته‌ترین ارتش منطقه را داشتند و از حمایت غربی‌ها برخوردار بودند.

ابوزینب ادامه داد: یکی از عوامل پیروزی در این جنگ، جمهوری اسلامی ایران بود و بدون حمایت مردم ایران و مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای این پیروزی به دست نمی‌آمد.

سپس سید صلاح فحص نماینده جنبش امل در ایران که این روزها در بیروت به سر می‌برد طی ارتباط تصویری گفت: من از مرکز اسناد انقلاب اسلامی تشکر می‌کنم که با انتشار این کتاب زبان مقاومت در جنوب لبنان را به مردم مقاوم جمهوری اسلامی ایران منتقل کرد. با انتشار این کتاب ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه واضح شد.

وی با اشاره به پیشینه جریان مقاومت یادآور شد: مقاومت در جنوب لبنان ریشه دارد و به خاطر اشغال زمین‌های ما توسط اسرائیل به وجود آمده است. ریشه مقاومت از سیدعبدالله شرف‌الدین است. امام موسی صدر وقتی به لبنان آمد اسرائیل مدام به جنوب لبنان حمله‌ور می‌شد و کشتار عمومی می‌کرد. امام صدر وقتی این روند را دید با کمک‌های شهید والامقام مصطفی چمران جنبش امل را تاسیس کرد و این روند ادامه داشت تا جریان مقاومت به قدرت سیاسی و نظامی امروز رسید.

اسماعیلی: ناگفته‌های جنگ33 روزه برای نخستین‌بار اتحاد امل و حزب‌الله را نشان داده است/ سید صلاح فحص: این اثر نخستین مستندنگاری در تاریخ مقاومت است

نماینده جنبش امل در ایران ادامه داد: کتاب "ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه" نخستین مستندنگاری در تاریخ مقاومت است که برای آشنایی ایرانیان با ادبیات مقاومت ترجمه و انتشار آن ضرورت داشت. واجب است با تولید دیگر منابع مستند در مورد جریان مقاومت تاریخ درخشان آن را برای آیندگان به یادگار بگذاریم. مقاومت مراحل زیادی داشته که باید سندهایش منتشر شود، ما آماده ارائه اسناد مقاومت به مرکز اسناد انقلاب اسلامی هستیم.

صلاح فحص در ادامه با اشاره به این نکته که ملت‌های مسلمان معمولا تاریخ‌شان را فراموش می‌کنند گفت: باید مدام هشدار وجود رژیم صهیونیستی را به فرزندان‌مان بدهیم. با این کتاب‌ها می توانیم دشمنی صهیونیست‌ها را نشان بدهیم. ما نباید از مقاومت بگذریم و این مفهوم باید همیشه در ذهن کودکان ما باشد. از جنگ ۳۳ روزه به بعد اسرائیل دیگر جرات تعرض و خراب‌کاری در لبنان را نداشته است و این نکته بسیار مهمی است.

نماینده جنبش امل اظهار داشت: اگر ملت متحد نبود ما به پیروزی نمی‌رسیدیم، علت پیروزی وحدت جنبش امل و حزب‌الله است. امام صدر می گوید بهترین روش مقاومت علیه دشمن اسرائیلی وحدت ملی است. اگر مردم با ما باشند می‌توانیم قوی‌تر باشیم. مطمئن باشید اگر اسرائیل توسط نیروهای نظامی ما نابود نشود در آینده خودکشی خواهد کرد.

صفاءالدین تبراییان مترجم این کتاب سخنرانی بعدی این مراسم بود. وی در ابتدای صحبت‌هایش با اشاره به خباثت‌های رژیم صهیونیستی گفت: در جنگ سال ۱۹۴۸ اعراب از اسرائیل شکست قطعی خورده و ۷۰۰ هزار نفر فلسطینی آواره شدند، نتیجه جنگ شش روزه ۱۹۶۷ نیز شکست حتمی اعراب و از دست رفتن بخش قابل توجهی از صحرای سینا و همچنین بلندی‌های جولان بود. جنگ رمضان ۱۹۷۳ نیز معروف به جنگ اکتبر است با شکست قطعی اعراب همراه بود. این‌ها را مقایسه کنید با جنگ ۳۳ روزه که برای اولین‌بار رژیم صهیونیستی نه از حکومت‌های عرب که از یک گروه قلیل شکست سنگینی خورد.

وی ادامه داد: از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۷۳ دولت اسرائیل حدود ۳ هزار تجاوز رسمی به کشور لبنان از زمین و دریا انجام داد. این ماهیت تجاوزکارانه این رژیم نامشروع را آشکار می‌کند. در عملیات ۱۹۸۲ حدود ۱۵ هزار لبنانی به شهادت رسیدند و ۳۲ هزار نفر زخمی شدند. این عملیات صهیونیست‌ها منجر به آوارگی نیم میلیون لبنانی شد. در سال ۱۹۸۳ یک اتفاق مهم رخ داد که مقر تفنگداران آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بیروت با ۲۴۱ نفر تلفات منهدم شد. پس از آن عملیات مهمی علیه مقر سربازان فرانسوی صورت گرفت و این‌ها باعث شد تا رژیم صهیونیستی نیروهایش را از لبنان بیرون ببرد.

اسماعیلی: ناگفته‌های جنگ33 روزه برای نخستین‌بار اتحاد امل و حزب‌الله را نشان داده است/ سید صلاح فحص: این اثر نخستین مستندنگاری در تاریخ مقاومت است

این پژوهشگر حوزه مقاومت در ادامه با اشاره به اینکه استراتژی آمریکا در منطقه حفظ امنیت اسرائیل است، گفت: سال ۲۰۰۶ امنیت این رژیم مورد مخاطره قرار گرفت و رژیمی که مدام خود را فاتح می‌دانست و ادعا می‌کرد با تیم ورزشی‌اش هم می‌تواند لبنان را تسخیر کند در موضع ضعف قرار گرفت. این در صورتی است که رژیم صهیونیستی از سال‌ها پیش ششمین قدرت هسته‌ای جهان هم بود.

مترجم کتاب "ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه" اضافه کرد: امام موسی صدر بنیانگذار مقاومت در لبنان است؛ ایشان اگر امروز در منطقه حضور داشت به نظرم همان کاری را می‌کرد که سیدحسن نصرالله انجام می‌دهد و شهید چمران نیز اگر در قید حیات بود تردیدی ندارم همان فعالیت‌های شهید قاسم سلیمانی را انجام می‌داد.

تبراییان در ادامه  با اشاره به اینکه اسرائیل در سال ۲۰۰۶ از ۹۰ درصد ذخایر مهمات خود استفاده کرد، گفت: کل نیروهای حزب‌الله در سال ۲۰۰۶ سه هزار نفر بودند در مقابل ۳۰ هزار نیروی اسرائیلی. در این جنگ روزی ۱۶۰ موشک به اسرائیل شلیک می‌شد و برای نخستین بار در تاریخ یک میلیون اسرائیلی آواره شدند. این در صورتی است که هدف این جنگ نابودی شیعیان بود. برخی از نیروهای حزب‌الله فقط با یک کلاشینکف می‌جنگیدند. سال ۲۰۰۶ برای اولین بار اسرائیل در جنگی خود درخواست آتش‌بس داد.

صفاالدین تبرائیان درباره کتاب "ناگفته‌های جنگ 33 روزه" نیز گفت: نسخه اصلی این کتاب برای اولین بار در سال 2012 یعنی 8 سال پیش منتشر شد. قبل از انتشار مطالب این کتاب بصورت پاورقی توسط طلال سلمان سردبیر محترم روزنامه السفیر منتشر شد. اگر به وبگاه حزب‌الله مراجعه شود خواهید دید که این کتاب بصورت پاورقی در آنجا منتشر شده است.

وی درباره مشکلات ترجمه این اثر گفت:‌ دشواری ترجمه ‌ این کتاب برای بنده تا جایی بود که بعضی وقت‌ها سه‌بار در روز با آقای سید شرف‌الدین مسئول دفتر سفیر ما در لبنان تماس می‌گرفتم و توضیحاتی را که خواننده ایرانی برای درک بهتر مطلب نیاز داشت از ایشان می‌پرسیدم. 

تبرائیان خاطرنشان کرد: وحدت و همدلی که شما بین این دو برادر عزیز و سردمدار مقاومت یعنی سید حسن نصرالله و نبیه بری می‌بینید در کتاب موج می‌زند و همین امر موجب شده که حتی در رخدادهای لبنان بیانیه مشترک بدهند.

اسماعیلی: ناگفته‌های جنگ33 روزه برای نخستین‌بار اتحاد امل و حزب‌الله را نشان داده است/ سید صلاح فحص: این اثر نخستین مستندنگاری در تاریخ مقاومت است

در پایان این مراسم، مشاور ارشد سیدصلاح فحص لوح تقدیری با امضای نبیه بری به رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی و نیز مترجم کتاب اهدا کرد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر