مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۰۲۲
انقلاب اسلامی در مشهد
شهید سید رضا کامیاب از روحانیون مبارز و آگاه مشهد در تاریخ 7 مرداد 1360 توسط گروهک فرقان به فیض شهادت نائل شد. وی همواره در امر مبارزه علیه رژیم ‌پهلوی پیشتاز بود و در این زمینه زیر ذره‌بین ساواک قرار می‌گرفت. در گزارش ساواک با موضوع «سید کامیاب» آمده است: سید کامیاب از دوستان سیدعلی‌خامنه‌ای است و از طرفداران [امام‌] خمینی است. وی در حال حاضر به‌ جای [آیت‌الله]‌خامنه‌ای در مسجد امام‌ حسن مجتبی(ع) نماز می‌خواند و بعضا بعد از نماز سخنرانی می‌نماید.
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۱ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - 2020July 28

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید سید رضا کامیاب از روحانیون مبارز و آگاه مشهد در تاریخ 7 مرداد 1360 توسط گروهک فرقان به فیض شهادت نائل شد. وی همواره در امر مبارزه علیه رژیم ‌پهلوی پیشتاز بود و در این زمینه زیر ذره‌بین ساواک قرار می‌گرفت. در گزارش ساواک به تاریخ 6/9/1352 با موضوع «سید کامیاب» آمده است:

یادشده در مسجد چهارباغ بعد از نماز جماعت درباره آیه [إِنَّ الَّذينَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَيهِمُ المَلائِكَةُ...] و حدیث حضرت صادق: [لَوْ أَنَّ شِيعَتَنَا اسْتَقَامُوا لَصَافَحَتْهُمُ الْمَلَائِكَةُ] صحبت [کرد] و اظهار داشت خدا در قرآن فرموده آن‌هایی که گفتند رب ما خدا است و بعد استقامت کردند و در طول تاریخ انسان باید بگوید خدا و استقامت کند و از هیچکس نهراسد مانند افراد صدر اسلام.

 مثلا بلال حبشی هرچه او را کتک می‌زدند می‌گفت «اَحَد اَحَد» خدایم یکی است و الان مسخره است که بگوید ما مسلمانیم ولی ظلم کند و جنایت و حق‌کشی کند و قتل و غارت بنماید و مسخره‌اند ملتی که بگویند ما مسلمانیم ولی فقرا و گرسنگان زیاد [داشته] باشند. نامبرده افزود من حرف می‌‌زنم که امام صادق از من راضی باشد ولو  کسی دیگر از من ناراحت شود.

توضیح یکشنبه – سید کامیاب از دوستان سیدعلی‌خامنه‌ای است و از طرفداران [امام‌] خمینی است. وی در حال حاضر به‌ جای [آیت‌الله]‌خامنه‌ای در مسجد امام‌ حسن مجتبی(ع) نماز می‌خواند و بعضا بعد از نماز سخنرانی می‌نماید.

گزارش ساواک از فعالیت‌های سیاسی شهید کامیاب

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر