مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۰۳۳
گزارش
پائولو چیاناتینو خبرنگار کانال اول تلوزیون ایتالیا در پایان این بازدید در گفتگوئی با خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: با مشاهداتی که امروز من داشتم بکارگیری سلاح‌های شیمیائی واقعا وحشتناک و تکان‌دهنده است من مشاهدات خود را همراه با فیلم به جهانیان عرضه خواهم کرد ولی باید بکارگیری سلاح‌های شیمیائی هرچه سریعتر محکوم و منع شود.
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۴ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - 2020August 02

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ 12 مرداد 1367 سالروز جنایت فجیع صدام بعثی بر علیه مردم اشنویه است. وخامت خبر آنقدر وسیع و فجیع بود که رسانه‌های خارجی را نیز به واکنش وا داشت. در این راستا جمعی از خبرنگاران، عکاسان و فیلمبرداران خبرگزاری‌ها، رادیو  و تلوزیون‌های خارجی عصر روز جمعه از مناطق بمباران شده شیمیایی شهر اشنویه و مجروحین و مصدومین جنایت صدام، بستری در یک بیمارستان ارومیه بازدید کردند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی خبرنگاران رویتر، کانال یک تلوزیون ایتالیا، رادیو فنلاند و عکاسان کلکتیو در این بازدید ضمن مشاهده محل‌های اصابت 8 بمب شیمیایی در یک منطقه مسکونی شهر اشنویه خبر عکس، فیلم و مصاحبه‌هائی با مردم تهیه کردند.

در این بازدید علی سعادت معاون سیاسی استانداری آذربایجان ‌غربی در محل اصابت بمب‌ها در گفتگوئی با خبرنگاران خارجی اظهار داشت:

تاکنون بر اثر اصابت بمب‌های شیمیایی رژیم بعث صدام در اشنویه 2265 نفر مجروح و مصدوم شناسائی شده‌اند که از این تعداد 260 تن در بیمارستان‌های ارومیه، میاندوآب و تبریز بستری شده‌اند.

وی افزود: در جریان بمباران شیمیائی اشنویه 8 بمب به محلات امام، تم‌ بر برده زرد و نزدیکی گورستان عمومی شهر اصابت کرده است. در این جنایت رژیم متجاوز عراق از هواپیماهای گاگارین استفاده کرده و در حالیکه مردم در حال استراحت مطلق شبانه به‌سر می‌بردند در ساعت 2/45 دقیقه بامداد روز سه‌شنبه یازدهم مردادماه 1367 زنان و کودکان را آماج بمب‌های شیمیائی قرار داده است.

براساس اظهارات معاون سیاسی استاندار آذربایجان ‌غربی هنوز هم پس از گذشت سه روز از بمباران شیمیائی تعدادی از اهالی شهر از آثار بمب‌های شیمیائی رنج می‌برند و به تدریج به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند.

محمدجعفر یکی از اهالی اشنویه نیز به خبرنگاران اظهار داشت: به عقیده من امروز دیگر تنها نوشتن جنایت رژیم صدام کافی نیست باید هرچه سریعتر از طریق سازمان ملل با محکوم کردن این جنایت فکر اساسی برای جلوگیری از بکار بردن سلاح شیمیائی توسط عراق به‌عمل آید.

روایتی از بازدید خبرنگاران خارجی از بمباران شیمیایی اشنویه

در مصاحبه‌ای که خبرنگاران با پزشکان و پرستاران بیمارستان‌هائی که مجروحین بستری بودند داشتند گزارش بدین شرح است:

دکتر مهری مدیرکل سازمان منطقه‌ای بهداری و دکتر علی آصف پزشک معالج مجروحین در توضیحاتی به خبرنگاران اظهار داشتند که رژیم صدام در بمباران اخیر علیه مردم اشنویه از گازهای خردل و خردل توام با اعصاب و فلج کننده استفاده کرده است. این مواد شیمیائی به گفته پزشکان مذکور اثرات آنی و نیز دیررس دارند که خبرنگاران از گونه‌های مختلف آثار بمب‌ها در مجروحین فیلم‌برداری کردند.

حسین عثمانی مجروح 14 ساله در پاسخ به سوال خبرنگار رویتر اظهار داشت: همه ما مجروحین ایرانی هستیم و می‌دانیم که صدام جنایتکار است و به همین خاطر بدون هیچ گناهی مردم اشنویه را با بمب‌های شیمیائی هدف قرار داد. در این بازدید همچنین حال وخیم دو زن و چند کودک شیرخوار آسیب دیده خبرنگاران را شدیدا تحت تاثیر قرار داد.

 پائولو چیاناتینو خبرنگار کانال اول تلوزیون ایتالیا در پایان این بازدید در گفتگوئی با خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: با مشاهداتی که امروز من داشتم بکارگیری سلاح‌های شیمیائی واقعا وحشتناک و تکان‌دهنده است من مشاهدات خود را همراه با فیلم به جهانیان عرضه خواهم کرد ولی باید بکارگیری سلاح‌های شیمیائی هرچه سریعتر محکوم و منع شود.

وی با اشاره به اینکه در میان مصدومین هیچ فرد نظامی را مشاهده نکرده است افزود: منطقه بمباران شده نیز غیرنظامی است و مسلم است که این بمباران توسط رژیم بعثی صورت گرفته است.  

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر