مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۰۴۸
گزارش| راهپیمایی غدیر پس از پایان جنگ
در سالروز عید سعید غدیرخم، روز ولایت و امامت و تجدید بیعت با امام، نامیده شده بود اقشار مختلف مردم کشورمان با شرکت در راهپیمائی عظیم و پر شکوه بار دیگر میثاق ناگسستنی خویش را با امام امت تجدید نموده و وحدت و انسجام نفوذناپذیر خود را در مقابله با کفر و استکبار جهانی به نمایش گذاشتند.
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۱ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - 2020August 05

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در سالروز عید سعید غدیرخم، روز ولایت و امامت و تجدید بیعت با امام، نامیده شده بود اقشار مختلف مردم کشورمان با شرکت در راهپیمائی عظیم و پر شکوه بار دیگر میثاق ناگسستنی خویش را با امام امت تجدید نموده و وحدت و انسجام نفوذناپذیر خود را در مقابله با کفر و استکبار جهانی به نمایش گذاشتند.

گزارش خبرنگاران روزنامه جمهوری اسلامی از سراسر کشور از این راهپیمائی باشکوه که در آن مردم انقلابی به همراه خانواده‌های معظم شهدا، روحانیون، کارکنان ادارات و نهادها، اصناف و بازاریان متعهد و نیروهای نظامی و انتظامی شرکت داشتند بدین شرح است:

قم

همزمان با عید سعید غدیر خم روز ولایت و امامت شهر قم شاهد برپایی غدیر دیگری بود و صدها هزار تن از اقشار مختلف مردم وفادار قم در یک راهپیمائی باشکوه و بی‌نظیر در طول انقلاب اسلامی غدیر دیگری به نمایش گذاشتند و با امام خویش بیعتی مجدد و مقدس بستند که تا آخرین قطره خون از رهبری انقلاب حمایت کرده و از اوامر و مواضع اطاعت خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار جمهوری اسلامی مردم همیشه در صحنه خون و قیام قم از ساعت اولیه صبح زن و مرد کوچک و بزرگ جهت شرکت در راهپیمائی بیعت مجدد با امام در خیابان‌ها ریخته و از میدان مطهری در صفوف به هم فشرده و یکپارچه در حالیکه شعارهایی در تثبیت مقام رهبری و بیعت با امام از قبیل «اماما اماما با تو پیمان بستیم»، «ما همه سرباز توئیم گوش به فرمان توئیم خمینی»، بسوی مصلای قم حرکت کرده و به سخنان آیت‌الله جوادی آملی از اساتید و مدرسین حوزه علمیه قم گوش فرا دادند.

او طی سخنانی ضمن بیان اهمیت ولایت و امامت در نظام آفرینش عید سعید غدیرخم را تبریک عرض نموده و ضمن تشکر از امت حزب‌الله در خصوص حضور گسترده در راهپیمائی از قائم‌مقام رهبری آیت‌الله منتظری که این راهپیمائی را پیشنهاد نمودند تقدیر کرد.

آیت‌الله جوادی آملی همچنین اظهار داشت: «مسئله امامت و ولایت آنقدر مهم است که اگر پیغمر(ص) آن را اعلام نمی‌کرد پیغمبر نبود و اگر مردم نمی‌پذیرفتند مسلمان نبودند و در غدیر خم مردم انشاء تولی کردند نه اینکه انشاء ولایت کرده باشند بلکه علی ولی‌الله است مردم ولایت علی(ع) را پذیرفتند ما امروز مجددا انشاء تولی می‌کنیم فقیه جامع‌الشرایط ولی‌الله است. این راهپیمایی‌ها نه انتخابات است نه انشاء ولایت بلکه انشاء تولی است. ما ولایت امام را مجددا پذیرفته و بر آن صحه می‌گذاریم.

این گزارش حاکیست حضور مردمی در این راهپیمائی به حدی بود که در اغلب مسیرها حرکت راهپیمائی به کندی پیش می‌رفت و بیش از 300 هزار نفر تخمین زده می‌شد. حضور گسترده طلاب، اساتید حوزه علمیه و خواهران همیشه در صحنه این شهر و طلاب غیر ایرانی حوزه علمیه و مجاهدین و معاودین عراقی و مهاجرین افغانی در آن چشمگیر بود.

ساوه

صبح دیروز راهپیمائی عظیم و پرشکوه مردم حزب‌الله، روحانیون، خانواده‌های معظم شهدا، مردم افغانی و اکراد مقیم ساوه، نیروهای نظامی و انتظامی و مسئولین شهرستان ساوه برگزار شد.

در این راهپیمائی که از مسجد انقلاب برگزار شد شرکت‌کنندگان با شعارهای کوبنده نظیر: «بیعت نمایند تمام اقشار – با رهبر آزاده فداکار، روح خدا، مرجع تقلید ماست. موضع او، مورد تائید ماست، بیعت ما بیعت خونین بود، احیاگر سنت و آئین بود»، پس از گذشتن از مسیرهای تعیین شده در امامزاده سیدعلی‌اصغر گلزار شهدا تجمع نمودند و به سخنان یکی از روحانیون گوش فرا دادند.

خمینی‌شهر

در سالروز خجسته عید سعید غدیرخم، روز ولایت و امامت همزمان با سراسر کشور مردم خداجوی خمینی‌شهر دست به یک راهپیمائی باشکوه زدند و این روز بزرگ را گرامی داشتند. تظاهرکنندگان در حالیکه شعارهائی در رابطه با این روز در حمایت از امام سر می‌دادند پس از گذشتن از خیابان‌های اصلی شهر در مسجد امام محمدباقر(ع) تجمع نموده و به سخنان فرمانده منطقه هوائی شهید سرلشکر بابائی اصفهان در رابطه با این روز بزرگ گوش فرا دادند.

اسلام‌شهر

اقشار مختلف مردم حزب‌الله و همیشه در صحنه اسلام‌شهر به ندای رهبرکبیر انقلاب لبیک گفته و با حضور گسترده خود ضمن تجدید میثاق با امام‌ خمینی بیعت کرده و با شعارهای «لبیک یا امام‌خمینی، روح خدا مرجع تقلید ماست، موضع او مورد تائید ماست»، و دیگر شعارهایی طی یک راهپیمائی با شکوه در خیابان‌های اسلام‌شهر در محل برگزاری نماز جمعه تجمع کرده و به سخنان مسئول سازمان تبلیغات اسلامی این شهر گوش فرا دادند.

در این مراسم حضور کلیه تاکسیرانی اسلام‌شهر قابل توجه بود که با بیش از 300 دستگاه تاکسی خود بعد از یک مانور بسیار جالب در تمام شهرک‌ها در راهپیمائی تهران نیز شرکت داشتند.

دزفول

در پی فرمایشات آقای منتظری مبنی بر شرکت در راهپیمائی بیعت با امام، مردم همیشه در صحنه و مقاوم دزفول همراه با دیگر مردم حزب‌الله کشورمان طی یک راهپیمائی باشکوه، از مسجد جامع این شهر تا مصلی نماز جمعه، بار دیگر پشتیبانی خود را از امام عزیز اعلام کردند. بر اساس این گزارش در حالیکه تعداد کثیری از رزمندگان اسلام پیشاپیش راهپیمائیان حرکت می‌کردند با سردادن شعارهائی از قبیل «اماما اماما پیامت را شنیدیم، به جان و دل خریدیم – اماما اماما لبیک»، عزم خود را تا برقراری پرچم اسلام در سراسر جهان گیتی به نمایش گذاشتند. همین گزارش حاکیست در پایان این راهپیمائی قطعنامه‌ای قرائت گردید که با تکبیر راهپیمایان مورد تائید قرار گرفت.

همچنین گزارشگر روزنامه جمهوری اسلامی از آبادان گزارش می‌کند:

مردم حزب‌الله و مهاجرین جنگ تحمیلی خوزستان به‌همراه رزمندگان اسلام دیروز همزمان با عید سعید غدیرخم و روز بیعت با امام امت بار دیگر یادآور روزهای اوج انقلاب و زنده کردن آن روزها در سرزمین مقدس خوزستان شدند. به‌گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی هزاران نفر از مردم حزب‌الله عشایر عرب و مهاجرین جنگ ‌تحمیلی به‌ همراه رزمندگان اسلام در حالیکه گروهی کفن‌پوش به‌ همراه مسئولین و ائمه جمعه و جماعت در حمایت از رزمندگان اسلام، یکبار دیگر با امام امت بیعت کردند.

همچنین به‌ گزارش خبرنگار نظیر این مراسم در شهرهای ماهشهر، امیدیه، سربندر، رامشیر، هندیجان، شهرک مهاجرنشین شهید چمران، شادگان و دیگر شهرک‌ها و روستاهای این استان برگزار شد.

خرم‌آباد

مراسم راهپیمائی بیعت با امام در خرم‌آباد و شهرهای لرستان با شکوه خاصی برگزار گردید. راهپیمایان در حالیکه حجت‌الاسلام میانجی نماینده امام در لرستان، نمایندگان مردم خرم‌آباد در مجلس، استاندار، جامعه روحانیت و مسئولین و خانواده شهدا در پیشاپیش حرکت می‌کردند در میدان امام ‌خمینی گرد آمدند و به سخنان نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس گوش فرا دادند. در پایان قطعنامه‌ای قرائت گردید نظیر همین مراسم در شهرهای بروجرد، الیگودرز، ازنا، کوهدشت، الشتر، پلدختر و دیگر بخش‌ها و شهرها برگزار شد.

جهرم

همزمان با عیدسعید غدیر روز ولایت و امامت در پاسخ به پیام آقای منتظری هزاران تن از اقشار مختلف مردم حزب‌الله و همیشه در صحنه جهرم، خانواده‌های معظم شهدا، اسرا، مفقودین و جانبازان، نیروهای نظامی و انتظامی، کارکنان ادارات و نهادها و معاودین و پناهندگان عراقی مقیم این شهر پس از اجتماع در مقابل ساختمان تبلیغات سپاه پاسداران در حالیکه تصاویری از امام امت و مسئولین جمهوری اسلامی با خود حمل می‌کردند ضمن سردادن شعارهای کوبنده به طرف مصلی بزرگ امام خمینی حرکت نموده و بار دیگر میثاق ناگسستنی خویش را با امام امت تجدید نموده و وحدت و انسجام نفوذناپذیر خود را در مقابل کفر و استکبار جهانی به نمایش گذاشتند. در پایان قطعنامه‌ای در 5 ماده قرائت شد که مورد تائید حاضرین قرار گرفت.

سمنان

اقشار مختلف مردم مسلمان سمنان با حضور گسترده و بی‌نظیر خود در یک راهپیمائی باشکوه روز بیعت با امام را گرامی داشتند. راهپیمایان ضمن تجدید بیعت با امام آمادگی خود را برای مبارزه با هرگونه توطئه‌ای اعلام کردند در این مراسم حجت‌الاسلام ناطق‌نوری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی سخنان مبسوطی ایراد نمود در پایان قطعنامه‌ای قرائت گردید.

همچنین در این گزارش از مهدی‌شهر آمده است:

همزمان با عید غدیرخم روز تجدید بیعت با امام و ولایت راهپیمائی باشکوهی با شرکت مردم حزب‌الله و شهیدپرور مهدی‌شهر که در پیشاپیش آنان روحانیت و خانواده شهدا حرکت می‌کردند از میدان امام تا میدان  منتظری برگزار گردید. راهپیمایان با شعارهای «مرگ بر منافق و جنگ جنگ تا پیروزی»، پشتیبانی خود را از مقام‌معظم رهبری و مقام ولایت اعلام داشتند. در پایان مراسم مسئول بسیج استان سمنان سخنانی بیان نمود.

آذربایجان شرقی

همزمان با عید سعید غدیرخم مردم حزب‌الله تبریز یکپارچه با صدای «الله‌اکبر خمینی رهبر، اماما اماما پیامت را شنیدیم، به جان و دل خریدیم، آذربایجان جانباز از خمینی کنار نمی‌گیرد»، بیعت ناگسستنی خود را با امام خویش اعلام داشتند. به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی مردم حزب‌الله تبریز از نخستین ساعات بامداد دیروز با شرکت در یک راهپیمائی باشکوه و با سردادن شعارهای کوبنده ضمن تجدید بیعت مجدد با امام خویش در میدان مصلای امام اجتماع کرده و به سخنان یکی از روحانیون در رابطه با بیعت مجدد با امام و توطئه‌های ابرقدرت‌ها گوش فرادادند، در پایان این مراسم قطعنامه‌ای در پشتیبانی از امام امت و مبارزه با کفار تا شهادت قرائت گردید.

همچنین در این گزارش از شهرستان مرند گزارش شده است:

مردم همیشه در صحنه و پیروان راستین راه ولایت و امامت شهرستان مرند به ‌منظور تجدید بیعت با امام امت به‌صورت یکپارچه به خیابان‌ها ریخته و در حالیکه نیروهای نظامی و انتظامی، مقامات محلی، روحانیون، خانواده‌های معظم شهدا و اسرا و جانبازان در پیشاپیش راهپیمایان حرکت می‌کردند با شعارهای کوبنده خود بیعت و وفاداری خود را با امام امت تجدید کردند.

راهپیمایان پس از طی خیابان‌های این شهر در میدان امام‌خمینی این شهر اجتماع کرده و قطعنامه 9 ماده‌ای را مورد تائید قرار داده و به سخنرانی سرپرست کل دادگستری‌های آذربایجان شرقی گوش فرا دادند.

در ادامه خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از اهر گزارش می‌کند:

راهپیمائی بزرگ تجدید بیعت با امام با حضور یکپارچه مردم مسلمان و انقلابی اهر در حالیکه پیشاپیش آنان روحانیت منطقه، مسئولین شهر، خانواده شهدا، اسرا، مفقودین و نیروهای نظامی و انتظامی در حرکت بودند برگزار شد. در این راهپیمائی با شکوه و کم‌نظیر که از محل مسجد سفید اهر تا مصلی شهر برگزار شد شرکت‌کنندگان با شعارهای کوبنده ضمن تجدید بیعت با امام امت آمادگی خود را برای پیروی از فرامین امام اعلام کردند. در خاتمه قطعنامه‌ای در 9 ماده قرائت که با تکبیر راهپیمایان مورد تاکید قرار گرفت. همچنین نظیر این مراسم در بخش‌های ورزقان، کلیبر و خداآفرین و هوراند برگزار گردید.

شهرهای شمالی

در پی بیعت با امام مردم حزب‌الله، امام‌جمعه، روحانیون، خانواده‌های شهدا، اسرا، مفقودین، جانبازان و دیگر اقشار مختلف مردم رودسر دست به راهپیمائی باشکوهی از مقر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی زدند. به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی راهپیمایان با شعارهای کوبنده و دشمن‌شکن بیعت مجدد خود را با امام امت اعلام نمودند. در این مراسم حجت‌الاسلام جنیدی امام‌جمعه رودسر پیرامون اهمیت این روز و جبهه و جنگ سخنانی بیان نمود. در پایان مراسم قطعنامه‌ای قرائت و مورد تائید حاضرین قرار گرفت.

همچنین خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از نوشهر گزارش می‌کند:

راهپیمائی تجدید بیعت با امام با حضور یکپارچه روحانیون، فرماندار، مسئولین محلی، خانواده‌های معظم شهدا، نیروهای نظامی و انتظامی، فرهنگیان و گروه کثیری از مردم مسلمان و مقلد نوشهر از مقابل مسجد جامع این شهر برگزار شد. راهپیمایان ضمن عبور از مسیر چند خیابان و سردادن شعارهای «اماما اماما پیامت را شنیدیم، به جان و دل خریدیم»، در خیابان انقلاب این شهر اجتماع نمودند. در این مراسم حجت‌الاسلام مطهری امام‌جمعه موقت نوشهر پیرامون عید غدیرخم سخنانی بیان نمود. درپایان قطعنامه‌ای در 9 ماده قرائت و مورد تائید حاضرین قرار گرفت.

در ادامه گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از چالوس بدین‌شرح است:

گروه کثیری از اقشار مختلف مردم مسلمان و همیشه در صحنه چالوس به همراه امام جمعه، جامعه روحانیت، نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی، مسئولین و خانواده‌های این شهر دست به راهپیمائی پر شکوهی زدند و ضمن سردادن شعارهای کوبنده بار دیگر با حضرت امام تجدید پیمان نمودند.

پایان این مراسم حجت‌الاسلام افرازیده نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی طی سخنانی از حضور یکپارچه مردم تقدیر نمود. نظیر این مراسم در مناطق کلاردشت، مرزن‌آباد، کجور و علمده با شکوه فراوان برگزار شد.

همچنین در این گزارش از تنکابن آمده است:

به منظور تجدید بیعت با رهبرکبیر انقلاب اسلامی امام خمینی، اقشار مختلف مردم همیشه در صحنه عباس‌آباد تنکابن در حالیکه امام‌ جمعه و دیگر مسئولین نظامی و انتظامی در پیشاپیش آنان حرکت می‌کردند دست به یک راهپیمائی کم‌نظیری در خیابان‌های این شهر زدند. راهپیمایان ضمن سر دادن شعارهای کوبنده و انقلابی نفرت و انزجار خود را از استکبار جهانی اعلام داشتند. این راهپیمائی با قرائت قطعنامه و سخنرانی یکی از روحانیون به پایان رسید.

مشهد

بار دیگر مردم حزب‌الله با فریاد لبیک یا خمینی، پیوند ناگسستنی خود را با امام امت اعلام کردند. صبح دیروز صدها هزار نفر از مردم خداجوی و همیشه در صحنه مشهد با تجمع در میدان شهداء و طی چند خیابان در حالیکه حجت‌الاسلام و المسلمین واعظ طبسی، چند تن از نمایندگان مردم مشهد، استاندار خراسان، روحانیون و مسئولین ادارات در پیشاپیش صفوف به‌هم فشرده مردم در حرکت بودند با فریادهای «اماما اماما فریادت را شنیدیم»، «به جان و دل خریدیم» به طرف بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج راهپیمائی کردند.

حضور گسترده مردم بحدی بود که ساعت‌ها در مسیر خیابان‌ها در حرکت بودند. حضور خواهران در حالیکه اطفال خود را در بغل داشتند چشمگیر بود. راهپیمایان ضمن اینکه بین یکدیگر شیرینی توزیع می‌کردند روز عید سعید غدیر و بیعت دوباره با امام امت را به یکدیگر تبریک می‌گفتند. در پایان راهپیمائی حجت‌الاسلام واعظ‌ طبسی سخنان کوتاهی پیرامون عید سعید غدیر و حضور گسترده مردم در صحنه بیان کرد و در پایان قطعنامه‌ای برای حضار قرائت شد.

بیرجند

در خجسته سالروز عید سعید غدیر خم روز تجدید بیعت با امام مردم مسلمان بیرجند همگام با دیگر هموطنان به دعوت آقای منتظری لبیک گفته و از نخستین ساعات بامداد مانند سیلی خروشان از گوشه و کنار شهر منسجم و مصمم به سوی میدان امام‌خمینی دست به یک راهپیمائی زدند.

راهپیمایان در حالیکه تصاویری از حضرت امام و مسئولین مملکتی و پلاکاردهائی مبنی بر محکومیت آمریکا و ایادی داخلی و خارجی و منافقین کوردل با خود حمل می‌کردند با شعارهای «مرگ بر آمریکا، مرگ بر شوروی و مرگ بر اسرائیل»، «ما همه سرباز توایم خمینی گوش به ‌فرمان توایم خمینی»، با امام خود تجدید بیعت نموده و از مقام امامت و ولایت تجلیل به‌عمل آوردند و بار دیگر همبستگی کامل و حضور همه‌جانبه خود را در صحنه پیکار و جهاد مقدس در مبارزه همیشگی حق علیه باطل اعلام نمودند و این روز بزرگ را گرامی داشتند.

تربت‌حیدریه

راهپیمائی عظیم مردم تربت‌حیدریه در روز عید غدیر خاطره باشکوه دوران انقلاب را زنده ساخت در این راهپیمائی که علما و کارکنان ادارات، نیروهای نظامی و انتظامی و اقشار مختلف حضور داشتند. نماینده مردم تربت‌حیدریه در مجلس پیرامون عیدغدیر و ولایت سخنانی ایراد نمود در پایان هفتاد کامیون و وانت هدایای مردم شهیدپرور این شهرستان بخصوص کشاورزان و دامداران به ارزش پنج میلیون و 500 هزار تومان تحت کاروان بیعت با امام، ویژه عید غدیر توسط ستاد پشتیبانی جبهه و جنگ به مناطق جنگی ارسال گردید.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر