کد خبر: ۶۰۴۹
گزارش تاریخی

بمباران گیلانغرب؛ انتقام صدام از مردم بی‌دفاع

براساس این گزارش عده‌ای از مجروحان که حالشان بشدت وخیم بود با هلیکوپتر به باختران انتقال یافتند. به گزارش خبرنگاران کیهان در پی حملات رژیم بعثی به گیلانغرب، کلیه ارگان‌ها و ادارات تجهیزات و پرسنل خود را در گروه‌های امداد به مناطق آسیب دیده اعزام داشتند و فعالیت وسیع برای انتقال مجروحان و جستجو برای یافتن شهدای احتمالی این حملات آغاز شد.
يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲

مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ ارتش شکست‌خورده بعثی صدام به تلافی شکست‌های سنگین خود در جبهه‌های مهران و پیرانشهر 19 مرداد ماه 1362 مردم بی‌دفاع گیلانغرب را با حملات وحشیانه هوائی، به خاک و خون کشید، در این حملات که در دو نوبت انجام گرفت 50 تن شهید و 500 تن زخمی شدند.

به گزارش خبرنگار کیهان مقارن ساعت 6:30 دقیقه بعد از ظهر 6 فروند جنگنده عراقی پس از تجاوز به آسمان گیلانغرب با موشک و بمب خوشه‌ای شهر را زیر حمله گرفتند. در نخستین لحظات این حمله وحشیانه 50 تن شهید و حدود 500 تن زخمی شدند و تعداد زیادی واحد مسکونی و اماکن عمومی ویران شد.

براساس این گزارش عده‌ای از مجروحان که حالشان بشدت وخیم بود با هلیکوپتر به باختران انتقال یافتند. به گزارش خبرنگاران کیهان در پی حملات رژیم بعثی به گیلانغرب، کلیه ارگان‌ها و ادارات تجهیزات و پرسنل خود را در گروه‌های امداد به مناطق آسیب دیده اعزام داشتند و فعالیت وسیع برای انتقال مجروحان و جستجو برای یافتن شهدای احتمالی این حملات آغاز شد.

خبرنگار روزنامه کیهان همچنین گزارش می‌کند:

در پی حمله ناجوانمردانه هواپیماهای ارتش بعث عراق به مناطق و محله‌های مستضعف‌‌نشین گیلانغرب از بمب‌های خوشه‌ای و بمب ناپالم نیز استفاده شده است. در این راستا زمانی که مردم در خیابان‌ها مشغول رفت و آمد بودند ناگهان 4 فروند هواپیمای عراقی در آسمان این شهر ظاهر شدند که در سطح بسیار پائین و با شکستن دیوار صوتی اقدام به بمباران 9 نقطه شهر گیلانغرب کردند.

به محض اینکه پدافند نیروهای ایرانی در مسیر هواپیماها اقدام به تیراندازی کرد، بلافاصله لحظه‌ای بعد 4 هواپیمای دیگر عراقی با طرح و نقشه قبلی در آن زمان که مردم سراسیمه برای نجات بمباران‌شدگان هجوم آورده بودند از سمت دیگر به سرعت آمدند و زنان و پیرمردان و بچه‌های بی‌گناه در مسیر خیابان‌ها و در داخل منازل را به رگبار مسلسل کالیبر ـ 50 و تیربار بستند.

بر اساس این گزارش رگبار سریع و بی‌وقفه هواپیماهای مهاجم در همان لحظه نخست تعداد فراوانی را به خاک و خون کشید و قربانیان بی‌گناه در هر گوشه‌ای جان دادند. در این دو مرحله حمله وحشیانه، مسجد جامع گیلانغرب نیز هدف بمباران قرار گرفت که در اطراف آن 2 نفر شهید شدند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: مزدوران بعثی گوئی دستور داشتند یک فاجعه عظیم در گیلانغرب به‌ وجود آورند که از بمب‌های خوشه‌ای، ناپالم، تیربار، مسلسل و هر نوع سلاح دیگر که در اختیار داشتند استفاده کرده بودند و بلافاصله بعد از این حملات شهر یک‌پارچه در میان دود و آتش و انفجار قرار گرفت.

خبرنگار اعزامی کیهان که از نزدیک چند محل بمباران شده و منازل مورد هدف تیربار و مسلسل هواپیماهای رژیم بعثی را دیده است، گزارش می‌کند:

در بیشتر نقاط شهر آثار گلوله‌ها و بمب دیده می‌شود و از اجساد سوخته‌شدگان که بلافاصله به بیمارستان طالقانی باختران اعزام شدند آثار بمب‌های آتش‌زای ناپالم کاملا مشخص بود. بر پایه این گزارش در جمع شهدای این دو مرحله حمله، خان‌جان قاسمی 60 ساله که خود نیز شهید شد با دو پسر و دخترش و یکی از بستگان نزدیکش به نام بدری قاسمی به عنوان خانواده‌ای که 4 شهید داده معرفی شده است.

همین گزارش حاکیست: آخرین آمار این حملات حکایت از به شهادت رسیدن 53 تن و مجروح شدن حدود 600 تن و تخریب بیش از 20 خانه می‌کند که آمار مجروحان سرپائی در این حملات به حساب نیامده است.

حجت‌الاسلام عسگری نماینده و امام‌جمعه گیلانغرب در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی کیهان گوشه‌ای از این جنایت فجیع هواپیماهای ارتش شکست خورده بعث عراق را اینگونه بازگو می‌کند:

در روز حادثه طبق برنامه جلسه مسئولین در منزل اینجانب تشکیل شده بود. در این جلسه بنده مشاهدات خود را از سفر به پیرانشهر و چگونگی تصرف پادگان حاج‌عمران برای مسئولین بازگو می‌کردم که در یک لحظه ناگهان صدای وحشتناک انفجار و بمب خانه ما را تکان داد. بلافاصله بیرون دویدیم و مشاهده کردیم که دود و آتش و ضجه و ناله سراسر شهر را پر کرده است.

در ادامه وی می‌افزاید: وقتی سراسیمه به داخل خیابان‌های شهر رفتیم و عمق فاجعه را دیدیم با هر وسیله‌ای از جمله کمپرسی، خاور، اتومبیل، تراکتور و هر چه که در دسترس بود با همکاری برادران امدادگر و مسئولین شهر شروع به بیرون آوردن مجروحین و شهدا از زیر آوار و انتقال آنها به شهرهای باختران و اسلام‌اباد غرب کردیم.

حجت‌الاسلام عسگری همچنین می‌گوید: ناجوانمردان بعثی که قصد داشتند مسجد جامع گیلانغرب را با خاک یکسان کنند چون از این عمل نتیجه نگرفتند با مسلسل‌های خود 30 نفر را در صحن مسجد به شهادت رساندند. سپس وی با تاکید به روحیه عالی مردم شهر گیلانغرب در پی این حادثه عظیم گفت:

«این برای هشتمین بار است که گیلانغرب مورد حمله زمینی و هوائی ارتش مزدور بعث قرار می‌گیرد ولی هربار مردم با روحیه عالی در حالی که شهدای خود را روی دست بلند می‌کردند با فریاد «مرگ بر آمریکا – مرگ بر صدام»، جواب دندان‌شکنی به ارتش مزدور بعثی دادند».

 

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات