معرفی چهار کتاب برای آشنایی با تاثیر محرم بر پیروزی انقلاب اسلامی

همزمان با فرا رسیدن ایام سوگواری سرور شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) چهار کتاب با عناوین، «نهضت عاشورا و تاثیرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن بر جامعه ایرانی»، «محرم 1357 به روایت اسناد»، «محرم و انقلاب اسلامی ایران»، «هیئت‌های مذهبی و انقلاب اسلامی» معرفی می‌شود.
شنبه ۰۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ همزمان با فرارسیدن ماه محرم، ماه پیروزی خون بر شمشیر، کتاب‌هایی برای آشنایی علاقمندان به تاریخ با تاثیر محرم بر پیروزی انقلاب اسلامی معرفی می‌شود.


1- نهضت عاشورا و تاثیرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن بر جامعه ایرانی

این کتاب که به قلم اعظم فولادی‌پناه و مهشید کبیری از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، می‌کوشد گوشه‌ای از تحولات تاریخ معاصر ایران را که متأثر از نهضت اباعبدالله الحسین(ع) بوده واکاوی کند.

در فصول اولیه کتاب، نهضت‌های شیعی متاثر از عاشورا در طول تاریخ شیعه مورد بررسی قرار می‌گیرد و از فصل چهارم تا دهم، اثرگذاری نهضت حسینی بر مبارزه با رژیم پهلوی مورد تبیین قرار می‌گیرد.

معرفی چهار کتاب برای آشنایی با تاثیر محرم بر پیروزی انقلاب اسلامی

این اثر با قیمت 47 هزار تومان و در 548 صفحه، اطلاعات جامع و کاملی درباره تاثیر نهضت حسینی بر جامعه ایرانی به خوانند ارائه می‌دهد.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب، اینجا کلیک کنند.


2- محرم 1357 به روایت اسناد

محرم سال 1357 از جمله برهه‌های مهم در تاریخ انقلاب اسلامی است. تظاهرات ادامه‌دار مردم در این ماه، به میتینگ بزرگی در روزهای تاسوعا و عاشورا ختم شد و به‌مثابه مهر باطلی بر پیشانی رژیم پهلوی عمل کرد. کتاب «محرم 1357 به روایت اسناد» از زاویه سندهای ساواک، به بررسی این برهه تاریخی می‌پردازد.

معرفی چهار کتاب برای آشنایی با تاثیر محرم بر پیروزی انقلاب اسلامی

کتاب فوق به قلم منصور خلیلی در بهار 1388 با شمارگان 2000 جلد و 268 صفحه چاپ شده است. اين پژوهش سندي تلاش مي‌كند اسناد مربوط به حوادث، درگيري‌ها، تظاهرات، اعلاميه و... در محرم 57 ر ارائه كند. انتشار اسناد مبارزاتی مردم استان‌های مختلف کشور در محرم آن سال، بازخوانی پیام‌های امام خمینی و نیز دستورالعمل‌های رژیم پهلوی برای مقابله با تظاهرات عمومی در آذر 57، محتوای اغلب اسناد کتاب را تشکیل می‌دهد.

برای تهیه این کتاب می‌توانید، اینجا کلیک کنید.


3- محرم و انقلاب اسلامی ایران

این کتاب به قلم اكبر فلاحی در فروردین ماه 1393 در 384 صفحه از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است. تاثیرگذاری محرم بر انقلاب اسلامی از همان سال‌های آغازین کاملا مشهود و ملموس است. این کتاب با بررسی تاریخ نهضت اسلامی، اثرگذاری محرم بر انقلاب را بررسی می‌کند.

معرفی چهار کتاب برای آشنایی با تاثیر محرم بر پیروزی انقلاب اسلامی

منبع اصلی این کتاب، اسناد، تاریخ‌شفاهی، روایت‌های متقن تاریخی و منابع دست اول است.

این کتاب را نیز می‌توانید از اینجا تهیه کنید.


4- هیئت‌های مذهبی و انقلاب اسلامی

هیئات مذهبی نقش ویژه‌ای در پیروزی انقلاب اسلامی داشتند. وعاظ، سخنرانان مذهبی، مداحان و ... از همان ابتدای نهضت با درک ظرفیت ماه محرم، نهایت بهره‌برداری را از این ماه به عمل آوردند. کتاب فوق چنان که از عنوانش پیداست می‌کوشد نقش چند هیئت معروف از جمله هیئت قائمیه تهران، هیئت فاطمیه، هیئت انصارالحسین و... را در شكل‌گیری روند پیروزی انقلاب اسلامی واکاوی کند.

معرفی چهار کتاب برای آشنایی با تاثیر محرم بر پیروزی انقلاب اسلامی

موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، این کتاب را در تابستان 1393 با شمارگان 1000 جلد و 272 صفحه روانه بازار کرد.

این اثر به سهم خود می‌تواند در تقویت جایگاه هیئت‌های مذهبی و استفاده از توانایی و پتانسیل هیئت‌های مذهبی در حل مشكلات جامعه و همچنین جذب جوانان و نسل جدید به این هیئات مفید باشد.

این کتاب را هم می‌توانید از این لینک تهیه کنید.


علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب‌ها، ضمن مراجعه به صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با شماره 22211174 تماس حاصل نمایند و یا به فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجمع ناشران مراجعه کنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات