واکنش اهالی سیاست، فرهنگ و رسانه درپی درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان

در پی درگذشت حجت‌الاسلام‌والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی پیام‌های تسلیتی از سوی شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و اهالی رسانه منتشر شد.
سه‌شنبه ۰۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۲
به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی در پی درگذشت حجت‌الاسلام‌والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس این مرکز، پیام‌های تسلیتی از سوی شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و اهالی رسانه منتشر شد.

حجت‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتشار متنی در پی درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان نوشت: «رحلت برادر عزیزم آقا روح‌الله حسینیان را به مقام ولایت دامت برکاته، به همه مجاهدین، انقلابیون، ولایتمداران، عزیزان روحانی، خاندان محترمشان و به ویژه آقازادگانشان تسلیت می‌گویم. آن عزیز نمودار شهامت، جسارت، صلابت و شجاعت بود، که از دوران نوجوانی او را به این ویژگی‌ها می‌شناختم. حمد خدای را که خط ولایت و ولایتمداری را همیشه در همه برهه‌ها دنبال می‌کرد و مشی او الگوی اهل ایمان بود. ان‌شاء‌الله که از رحمت حضرت سیدالشهدا در این ماه برخوردار و با اصحاب آن مولای عزیز محشور شود. خداوند بر همه بازماندگانشان صبر و اجر عطا فرماید.»
واکنش اهالی سیاست، فرهنگ و رسانه درپی درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان

حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با انتشار تصویری از رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در حساب کاربری خود نوشت: «اناالله و اناالیه راجعون، دوست عزیز و برادر ثابت قدمم در راه حق؛ حجت‌الاسلام و المسلمین روح‌الله حسینیان به سالار شهیدان پیوست. روح‌الله حسینیان، واقعا روح‌الله و واقعا حسینی بود. این مصیبت را به خانواده محترم، فرزندان و همه دوستداران جبهه انقلاب اسلامی به‌ویژه رهبر معظم انقلاب تسلیت می‌گویم. برای شادی روح این یار صادق امام خمینی(ره) و عمار واقعی امام خامنه‌ای، صلوات بر محمد و آل محمد هدیه کنید. روحش شاد.»

نادر طالب‌زاده، محمدحسن محققی، سعید قاسمی، محمود امینی، سیدسلیم غفوری، احسان محمدحسنی، وهب همدانی، محمدمهدی همت، سیدحسن شکری، گل‌علی ‌بابائی، حسین بهزاد و جمعی دیگر از فعالان جبهه‌فرهنگی انقلاب نیز درپی درگذشت رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی پیامی بدین شرح صادر کردند: «اناالله و اناالیه راجعون؛ درگذشت روحانی مبارز دوران انقلاب، رزمنده پیشکسوت گردان حبیب‌بن مظاهر لشکر 27 در نبرد شکوهمند فتح‌المبین و رئیس سخت‌کوش مرکز اسناد انقلاب اسلامی حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان بر روحانیت مردمی مدافع اصل مترقی ولایت فقیه، رزمندگان لشکر محمدرسول‌الله(ص)، نویسندگان و پژوهشگران تاریخ خونبار انقلاب اسلامی و خانواده ارجمند آن عالم مجاهد تسلیت باد.»

مسعود ده‌نمکی،کارگردان‌ سینما و تلویزیون و از فعالان عرصه فرهنگی ضمن تسلیت درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان نوشت: «روح‌الله حسینیان به رحمت ایزدی پیوست، کسانی که شلمچه را خوانده‌اند بدانند در برابر مقاومت ارشاد در صدور مجوز نشریه، ایشان جوانمردانه از نشریه دفاع کردند، روحش شاد و گرامی باد.»
واکنش اهالی سیاست، فرهنگ و رسانه درپی درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان

سید محمود رضوی تهیه‌کننده سینما و تلویزیون درپی درگذشت حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان در حساب توئیتر خود نوشت: «دیروز در جلسه‌ای بیش از یک ساعت در مورد مرکز اسناد انقلاب اسلامی و حاج آقای حسینیان و نقش اساسی مرکز در شکل‌گیری سیانور، ماجرای نیمروز و ردّ خون حرف زدیم، امروز خبر درگذشتشان برایم شوکه‌کننده بود. خداوند رحمت کند و ایشان را با اباعبدالله (ع)، محشور و به خانواده و دوستان ایشان صبر عطا کند.»

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم نیز نوشت: «مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین آقای روح‌الله حسینیان رحمت‌الله علیه از علمای انقلابی، مردمی، فعال و ساده‌زیست بود که عمر شریف خود را وقف انقلاب اسلامی ایران کرد، ریاست مرکز اسناد انقلاب اسلامی را برعهده داشت و امانت و دقت مثال زدنی درجمع آوری این اسناد و تاریخ شفاهی انقلاب و خاطرات انقلابیان اصیل و حفظ و نگهداری و انتشار آنها را داشت، همزمان دو دوره نمایندگی مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس را بر عهده داشت. خداوند ایشان را رحمت کند و به خانواده و بستگان و همکاران ایشان صبر و اجر مرحمت فرماید.»

حجت‌الاسلام قاسم روانبخش عضو شورای مرکزی جبهه پایداری نیز اینگونه به درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان واکنش نشان داد: «اناالله و اناالیه راجعون، رحلت حجت‌الاسلام و المسلمین جناب آقای روح‌الله حسینیان را به همه دوستان و انقلابیون عزیز تسلیت می‌گویم. ایشان از چهره‌های شاخص انقلابی بود که در سنگرهای مهمی از دادستانی گرفته تا نمایندگی مجلس و نیز سال‌های متمادی در مرکز اسناد انقلاب اسلامی تلاش خالصانه داشت.»

سیدمحمد حسینی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز نوشت: «درگذشت روحانی مبارز، انقلابی، ولایی، شجاع، صریح و نماینده پیشین مجلس حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان را تسلیت عرض می‌کنم. ایشان در مسئولیت‌های مختلف به‌ویژه ریاست مرکز اسناد انقلاب اسلامی منشا خدمات ارزنده‌ای بود که باقیات صالحات وی است، روحش شاد و در جوار شهدای کربلا ماوایش باد.»

سردار حسین علایی از فرماندهان اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی درپی درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان در پیامی ابراز داشت: «اناالله و اناالیه راجعون، با تاسف درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین آقای روح‌الله حسینیان را تسلیت عرض می‌کنم. از خداوند متعال برای ایشان رحمت واسعه و برای همسر و فرزندان محترم ایشان و خاندان معزی، صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می‌نمایم.»

سجاد نوروزی فعال فرهنگی و رسانه‌ای نیز در این‌باره نوشت: «حجت‌الاسلام حسینیان را به صدق و صفا و جوانمردی می‌شناختم. با اینکه با برخی از سلایق سیاسی‌اش موافق نبودم و در دورانی که فعالیت رسانه‌ای داشتم چندبار به سختی از او انتقاد کرده بودم ولی هر بار که مرا می‌دید خیلی گرم و صمیمانه برخورد می‌کرد. 9 سال پیش تلفن همراهم زنگ خورد و او شمرده و آرام در رد مطلبی که نقدش نوشته بودم سخن گفت... قبول کردم و مطلب را اصلاح کردم... سالیانی که در فرهنگسرای اندیشه بودم افتخار میزبانی برنامه‌های مرکز اسناد انقلاب اسلامی را داشتم و آنجا آشنایی ما محکم‌تر شد. با فقدان او یک جوانمرد از سیاست ایران کم شد... به خانواده آن بزرگوار و رفقای عزیزم محمدعلی محمدی و مهدی رمضانی صمیمانه تسلیت می‌گویم...»

محمدعلی صمدی پژوهشگر دفاع مقدس و حوزه مقاومت درپی درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان نوشت: «خدا رحمت کند حاج‌آقا حسینیان را؛ خیلی برای انقلاب و مردم زحمت کشید. خیلی جاها از آبرویش هزینه کرد؛ سرسخت بود و بی‌ملاحظه؛ اشداء علی‌الکفار بود و رحماء بینهم. تا آخر هم به امام ‌خمینی و چیزی که برای آن جنگیده بود وفادار ماند. پاکدست بود و با سلامت نفس. خدا سفر جدید و شب اول قبراش را به خیر و هر چه سهل‌تر بگرداند، صلواتی به روح‌اش هدیه کنید. الهم صلی‌علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.» 
واکنش اهالی سیاست، فرهنگ و رسانه درپی درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان

وحید یامین‌پور فعال فرهنگی و رسانه‌ای نیز در این رابطه در صفحه شخصی خود نوشت: «اناالله و انا الیه راجعون، درگذشت انقلابی صادق، یار مخلص امام و رهبری، حجت‌الاسلام و المسلمین روح‌الله حسینیان را به خانواده محترم ایشان و همه دوستان و شاگردان‌شان تسلیت عرض می‌کنم، انشالله با شهدای کربلا محشور باشند.»
واکنش اهالی سیاست، فرهنگ و رسانه درپی درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان

عزت‌الله ضرغامی عضو شورای عالی فضای مجازی در حساب کاربری خود درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان را تسلیت گفت: «درگذشت غمبار روحانی انقلابی، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی را به خانواده بزرگوار و همه علاقمندان او تسلیت می‌گویم. غیرت، شجاعت و همت او در پاسداری از حریم دین و انقلاب و دفاع از مظلوم در مقابله با اصحاب قدرت و ثروت و دیکتاتوری روشنفکری در نوع خود کم‌نظیر بود. جای خالی او به این راحتی پر نمی‌شود، روحش شاد و یادش گرامی.»
واکنش اهالی سیاست، فرهنگ و رسانه درپی درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود نبویان، نماینده مجلس شورای اسلامی در اینستاگرام خود نوشت: «خبر درگذشت برادر مومن و انقلابی، جناب حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان باعث تاثر قلب گردید. ایشان که عمری به عنوان سیاست‌مدار با اخلاق در انقلاب اسلامی خدماتی ارائه دادند، خدمتگذاری صادق و با اخلاق بودند و در مقابل دشمنان اسلام و انقلاب، ثابت قدم. ان‌شاءالله در جنت با پیامبر گرامی اسلام(ص) و اهل بیت مطهرش، ارباب بی‌کفن و شهدا و صالحین محشور شوند. برای شادی روحش فاتحه‌ای می‌خوانیم و غفران و مغفرت الهی را برای آن عزیز از خدای منان طلب می‌کنیم.»

محمدرضا کائینی تاریخ‌پژوه نیز با انتشار تصویری از حجت‌الاسلام حسینیان در صفحه شخصی خود، نوشت: «مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان را، با دو خصلت به خاطر خواهم سپرد؛ یکی: شجاعتی که گاه در افشای حقیقت و شکستن فضای کاذب حاکم بر سیاست و فرهنگ جامعه، تَنه به تهور می‌زد! مواجهه قاطع با تحرکات بقایای باند مهدی هاشمی معدوم، افشای گرایشِ عامل اصلی قتل‌های زنجیره‌ای- که از قضا در آن فقره، درست‌ترین خبر و تحلیل از آب در‌آمد- و مواضع شفاف در فرآیند آشوب‌های پس از انتخابات هشتاد و هشت، در عداد مصادیق این بی‌باکی و آزادگی هستند.

جالب اینجاست که در تمامی این وقایع، او می‌توانست مرامی برگزیند که او را جنت مکان سازد و حتی تحسین و احترام جبهه تجدید‌نظر‌طلب و ضد‌انقلاب را برانگیزد! و مگر بسیاری از چهره‌های کلیدی چپ- که از قضا در خشونت‌های انقلابی دهه شصت، گوی سبقت را از همه ربودند- الان جانشین هابز و لاک و استوارت میل و...الخ نیستند؟ و مگر مطبوعات متمایل به چپ، در آستانه دوم خرداد هفتاد و شش، مواضع حسینیان علیه ناطق نوری را، با آب و تاب و تحسین تیتر نمی‌کردند؟ او بلد نبود ادای تکلیف را درز بگیرد؟ و آدمِ خوب داستان شود؟

و دیگری: افزودن برگ‌های فراوان به تاریخ‌پژوهی معاصر، در طول ربع قرن اداره مرکز اسناد انقلاب اسلامی و انتشار بسا آثار در این زمینه، که قطعا تاریخ‌نگاری انقلاب را، از خویش متاثر خواهد ساخت. این همه اما، به مفهوم تهی از خطا انگاشتن کارنامه وی در این دو عرصه نیست، همانگونه که در‌باره هیچکس نمی‌توان چنین گفت. آنچه مهم است، برآیند و معدل کردار انسان هاست. خدایش بیامرزد.»

عزت‌الله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع مجلس یازدهم در صحفه شخصی خود به درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان واکنش نشان داد و نوشت: «درگذشت برادر و همکار عزیر؛ روح‌الله حسینیان موجب تاثر گردید. هشیاری در حفاظت از مرزهای انقلاب و ایستادگی در مقابل منحرفین، خصوصا تلاش مخلصانه ایشان و همکارانش در مرکز اسناد انقلاب اسلامی جهت ثبت حقایق تاریخی، ستودنی است. انشاالله با شهدای انقلاب محشور شوند.»

مهرداد بذرپاش، رئیس دیوان محاسبات هم با انتشار تصویری از حضور حجت‌الاسلام حسینیان در مجلس نوشت: «آقای حسینیان را از سال 1384 شناختم و با ایشان مانوس بودم در مجلس نهم از نزدیک هم 4 سال توفیق همکاری نزدیک داشتم. دلسوزی عمیق برای نظام و انقلاب، شجاعت در مواضع انقلابی، آزادگی و حریت در منش، تواضع در رفتار را بارها در ایشان دیدم. اطلاعاتش درباره انقلاب و رجال انقلاب کم‌نظیر بود. در مرکز اسناد انقلاب اسلامی فصل نوینی در ثبت تاریخ انقلاب اسلامی رقم زد. اطلاعاتش از مواضع بسیاری از سیاستمداران و رجال سیاسی به ایشان برجستگی خاصی بخشیده بود که هرکسی نتواند در مقابلش ادعای خاص و عجیبی داشته باشد؛ محل رجوع و مشاور امین و دلسوزی بود برای کسی که از ایشان طلب مشورت می‌کرد. واقعا جایش خالی خواهد بود و در این کشور مثل ایشانی کمتر یافت می‌شود و خیلی زود خیلی‌ها حتی کسانی که به ایشان ظلم کردند، برایش دلتنگ می‌شوند. خداحافظ آقا  روح‌الله دوست داشتنی.»
واکنش اهالی سیاست، فرهنگ و رسانه درپی درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان


امیر ابراهیم رسولی، مدیر کل هیئت رئیسه مجلس در صفحه کاربری خود با انتشار ویدئویی از حجت‌الاسلام حسینیان در واکنش به درگذشت رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی نوشت: «حاج‌آقای حسینیان را از حدود سال 1384 از نزدیک شناختم، در مجلس هشتم و نهم هم نماینده مردم تهران بود او امروز درگذشت. اما واقعا جزء مسئولین پاکدست و صادق بود، خدایش رحمت کند...»

فرید مدرسی فعال رسانه‌ای در پی درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان در صفحه شخصی خود نوشت: «آقا روح‌الله حسینیان متفاوت بود از آنچه دیگران از او می‌گویند. آشنایی‌ام بازمی‌گردد به گزارشی انتقادی درباره‌اش در روزنامه اعتماد سال 1385، خوانده بود و پیغام فرستاد قشنگ فحش دادی، روی دیدگاه‌اش تعارف نداشت اما بامرام بود. برای مخالفانش هم مایه می‌گذاشت؛ بی‌توقع. خداوند رحمتش کند.»
واکنش اهالی سیاست، فرهنگ و رسانه درپی درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان
در حال تکمیل .... 
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات