پیام‌های تسلیت نهادهای فرهنگی و احزاب سیاسی درپی درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان

نهادها، ارگان‌ها، احزاب و ... در پی درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان با صدور پیامی، ضمن همدردی با بازماندگان، از مجاهدت‌های آن روحانی انقلابی تجلیل کردند.
چهارشنبه ۰۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۲
به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در پیامی درگذشت حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان را تسلیت گفت. در این پیام آمده است: «خبر درگذشت حجت‌الاسلام‌‌و‌المسلمین روح‌الله حسینیان، رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی باعث تأثر و تألم فراوان گردید. درگذشت این عالم مجاهد و شجاع و بصیر در عرصه مقابله با تحریف و جنگ نرم در ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، سعادت بزرگی است و امید است خداوند متعال ایشان را سر سفره فداکاران دشت نینوا و شهیدان راه حق مهمان و متنعم بگرداند. 

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه  ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، درگذشت این روحانی انقلابی را تسلیت گفته و رحمت و غفران الهی را برای آن مرحوم و صبر جمیل و اجر جزیل   برای بازماندگان و خانواده محترم ایشان را از درگاه ایزد منان مسئلت می نماید.»

جبهه پایداری هم در پیامی بدین شرح، از مجاهدت‌های مرحوم حسینیان تجلیل کرد: «خبر درگذشت مجاهد انقلابی، قاضی عادل و فساد ستیز، کلیددار گنجینه تاریخ انقلاب اسلامی، حضرت حجت الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان، موجبات اندوه خیل کثیری از دوستداران انقلاب را فراهم آورد. دوران حیات پربار مرحوم حسینیان، منظومه‌ای درخشان از جلوه‌های مختلف است که رکن رکین تمامی این جلوه‌ها، ایستادگی بر مسیر حق و پایداری بر مدار حقیقت است.

گستره مجاهدت‌های مرحوم حسینیان در سال‌های پیش از انقلاب به قدری وسیع و پردامنه بود که شاید کمتر طلبه‌ای را بتوان یافت که در مدرسه حقانی حاضر بوده باشد و مبارزات ایشان علیه رژیم منحوس پهلوی را به خاطر نیاورد. کارنامه مرحوم حسینیان در سال‌های حضور در سمت‌های خطیر دستگاه قضایی به وضوح نشانگر این است که این مرد انقلابی همواره در راه اقامه عدل، مبارزه با دست‌اندازان بر بیت‌المال و مقابله با اخلالگران امنیت مردم ثابت‌قدم بوده و با شجاعت و صلابتی مثال زدنی، عدالت را فدای زیاده‌خواهی‌ها و انحصارطلبی‌های صاحبان زر، زور و تزویر نکرده است و حقیقت را با توجیه مصحلت‌های بی‌مبنا، به قربانگاه نکشانیده است.

همچنین مرحوم حسینیان در سال‌های حضور در مجالس هشتم و نهم شورای اسلامی، با عملکردی بسیار روشن و درخشان اثبات کرد که قاضی عادل سال‌های نه چندان دور، در کسوت وکالت مردم نیز  دچار لغزش نشد و  هیچگاه  منافع گروه‌های ذی‌نفوذ عرصه سیاست را ارجح از منافع ملت ندانست.

در طی بیش از چهل سال گذشته، کم نبودند کسانی که سوابقی به یادماندنی در دوران مبارزه با حکومت پهلوی از خود به جا گذاشته بودند و همچنین در سالهای اولیه پس از انقلاب نیز منشا خدمات بسیاری بودند؛ لکن در کوران حوادث و ابتلائات دنیا، نتوانستند اندیشه و عمل خویش را از گزند انحرافات مصون بدارند و حتی برخی در میانه راه تصمیم گرفتند که با لجاجت هرچه بیشتر، پنجه بر صورت انقلاب بکشند و راه خود را از راه مکتب امام خمینی(ره) جدا کنند. 

اما مرحوم حسینیان در تمام سال‌های قبل و پس از انقلاب همیشه در مسیری مستقیم که مبتنی بر حقیقت انقلاب اسلامی بود حرکت کرد و هیچ گاه حقیقت را فدای حب و بغض‌های شخصی و زودگذر نکرد. اینکه یک مجاهد انقلابی بتواند در بزنگاه‌های دوران حیات خویش، همواره در راه حقیقت پایداری ورزد و با ایستادگی بر چارچوب‌ها و مبانی انقلاب اسلامی، دچار خطای تشخیص نشود، توفیق بزرگی است که حتی نصیب برخی اسامی بزرگ تاریخ انقلاب اسلامی، نشده است.

مرحوم حسینیان سال‌های پایانی عمر پربارشان به مبارزه علمی-پژوهشی با تحریف‌کنندگان داخلی و خارجی گذشت و در راه اهدای میراث تاریخی انقلاب به نسل‌های بعدی، مجاهدت نمود و همین پایداری مثال زدنی ایشان به ثبت حقایق تاریخی انقلاب در مرکز اسناد انقلاب اسلامی، دشمنی‌های اهالی تحریف داخلی و خارجی با ایشان را بیش از پیش برانگیخته بود.

مرحوم حسینیان از اعضای هیئت موسس جبهه پایداری انقلاب اسلامی بودند که سالیان متمادی در راستای اعتلای فکری و تشکیلاتی جبهه، گام برداشتند ،  همیشه مبلغ پایداری و ایستادگی بر آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی بودند و با روشنگری‌های مداوم، پاسداشت از حقیقت انقلاب را سرلوحه فعالیت‌های خویش در جبهه پایداری قرار داده بودند.جبهه پایداری فقدان این عالم وارسته، قاضی عادل، وکیل حاذق، استوانه ایستادگی و انقلابی همیشه در صحنه، حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین روح الله حسینیان را به خانواده محترم ایشان و همچنین همه دوستداران  انقلاب اسلامی تسلیت می‌‌گوید.»

در پایم تسلیت موسسه صهبا نیز آمده است: «حاج آقا روح‌الله حسینیان برای صهبا یک یار و پشتیبان مهم بودند که با اعتقاد عمیق به کار مردمی و خودجوش، پدرانه به صهبا اعتماد و از آن پشتیبانی کردند. از ایشان شنیده بودیم که در بخشی از مباحث حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مشهد مقدس، پیش از پیروزی انقلاب حاضر بوده‌اند. گویا از همان زمان تا به حال به‌دنبال ترویج و تبلیغ آن معارف ناب بوده‌اند و این استقبال گرم و یاریِ بدون چشم‌داشت از صهبا، دنبالۀ همان نیت شریف قدیمی بوده است.

حمایت سندی مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنایت ایشان، موجب دسترسی صهبا به اسنادی شد که در حالت عادی هیچ وقت نمی‌توانست به آنها برسد. و همین اسناد در انتشار کتاب‌های «حلقۀ سوم انسان۲۵۰ساله»، «برتبعید»، «عبد صالح خدا» و برخی آثار دیگر، بسیار موثر بوده است.

لذا صهبا و همهٔ مخاطبان بزرگوارش مدیون و ممنون این حمایت مخلصانهٔ حجت‌الاسلام حسینیان هستیم و امروز که ایشان از دار فانی وداع کرده‌اند، ضمن عرض تسلیت به جبههٔ فرهنگی انقلاب اسلامی و مجموعه ارزشمند مرکز اسناد، برای این روحانی مجاهد و دلسوز، آرزوی رحمت و مغفرت الهی را داریم.»

مجمع ناشران انقلاب اسلامی هم در پیام خود به مناسبت درگذشت رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی نوشت: «صبح امروز خبر درگذشت عالمی عالیقدر، مبارزی خستگی‌ناپذیر و اندیشمندی بصیر و پیری جوانمرد، موجبات تأثر و تألم دلباختگان به انقلاب اسلامی شد. رحلت حجت‌الاسلام‌والمسلمین روح‌الله حسینیان، رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی و نمایندۀ سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی غم محنت‌باری است بر دوش پژوهشگران حوزۀ تاریخ معاصر که با وی مأنوس و از دقت نظر و عمق فکری او مطلع بوده‌اند. شجاعت و انصاف در عرصۀ قضاوت، تیزهوشی و غیرت در عرصۀ سیاست و جامع‌نگری و سماحت در حوزۀ نشر و پژوهش های تاریخی از جمله ویژگی‌های برجستۀ این عالم وارسته و انقلابی بود. 

مجمع ناشران انقلاب اسلامی ضایعۀ درگذشت حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینیان را به خانوادۀ محترم ایشان و همچنین شاگردان و همکاران ایشان تسلیت گفته و از خداوند منان برای آن مرحوم علو درجات و برای بازماندگان آن مرحوم صبر و شکیبایی را مسئلت می‌نماید.»

جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی هم در همین رابطه پیامی صادر کرد که در آن پیام آمده است: خبر درگذشت عالم مجاهد، دانش آموخته مدرسه حقانی، پرچمدار مکتب امام و رهبری مرحوم روح الله حسینیان موجب تاثر گردید. عمر پر برکت این روحانی زمان شناس در دفاع از اصول ارزش‌های اسلام ناب گذشت.

وی در دوران مسئولیت دو دوره نمایندگی مجلس و نیز مسئولیت در دستگاه قضا همواره با شجاعت و روحیه انقلابی مدافع خط اصیل انقلاب بود و در فراز و فرود حوادث و رنگ باختن چهره‌ها برعهد خود باقی ماند. گنجینه ارزشمند اسناد انقلاب اسلامی صدقه جاریه تلاش مرحوم حسینیان برای نسل جوان به ویژه فرهیختگان و پژوهندگان حوزه و دانشگاه در شناخت ماهیت نظام انقلابی جمهوری اسلامی همراه باقی خواهد ماند. جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی توفیق هم زمانی درگذشت آن مرحوم با ایام شهادت حضرت سیدالشهدا علیه السلام را علو درجات برای وی میداند. جانبازان صبر و پایداری برای خانواده محترم، دوستان و همرزمان و همه پرچمداران مکتب امام خمینی (ره) از درگاه حضرت حق خواستارند.

انجمن علمی انقلاب اسلامی ایران هم با صدور پیامی درگذشت حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان را تسلیت گفت. در این پیام آمده است: در ایام مصیبت و حزن اهل بیت (علیهم السلام)، خبر عروج ملکوتی عالم مجاهد حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان، موجب تاثر و تاسف علاقه‌مندان، خدمتگزاران و نیروهای انقلاب اسلامی شد.

بدینوسیله ضایعه فقدان این شاگرد و یار و سرباز فداکار حضرت امام خمینی (قدس سره) و مقام معظم رهبری (دام ظله) را محضر همه پیروان ولایت و دلسوزان انقلاب اسلامی به ویژه خانواده محترم و شاگردان ایشان تسلیت عرض کرده، از پیشگاه خداوند کریم برای آن مرحوم رحمت واسعه و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت می‌کند.

خدمات خالصانه حجت‌الاسلام والمسلمین حسینیان به انقلاب بزرگ اسلامی به ویژه پرورش پژوهشگران و تاریخ‌پژوهان عرصه انقلاب اسلامی و به سامان‌رساندن زمینه و بستر مناسب برای مستند ساختن صحیح تاریخ گرانبار انقلاب اسلامی، خیر ماندگار و ذخیره‌ای حسنه در فهرست بلند خدمات آن عزیز به‌شمار می‌آید که امید است با همت و تلاش همه دلسوزان همچنان استمرار یابد و به نتایج ارزشمند بیشتری منتهی شود.

انجمن علمی انقلاب اسلامی ایران، با وقوف بر خدمات جهادگونه مرحوم حسینیان با گرامیداشت یاد آن مرحوم تلاش خواهد کرد با بهره‌گیری از رهنمودهای گراسنگ و راهگشای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای در مسیر تبیین، تشریح و مستندسازی اصول و ارزش‌های انقلاب اسلامی گام‌های اساسی بردارد و مسیر و راهی را که مرحوم حسینیان در طول سالیان پر فراز و نشیب گذشته با پایمردی و خلوص طی کرد، همچنان پر فروغ نگهدارد. ان‌شاءالله.

موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی طی پیامی درگذشت حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان را تسلیت گفت. در این پیام آمده است: «رحلت حجت‌الاسلام حسینیان را به جامعه پژوهشی، همکاران مرکز اسناد انقلاب اسلامی و خانواده محترم ایشان تسلیت و از خداوند متعال صبر جمیل برای بازماندگان خواستاریم.»

درحال تکمیل ...


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات