مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۱۷۷
گزارش
به مناسبت سالگرد هفده شهریور 1357 روزی که ده‌ها هزار نفر از برادران و خواهران مسلمان و متعهد در میدان شهدا (ژاله) توسط عمال رژیم پهلوی به خاک و خون کشیده شدند. به منظور بزرگداشت این روز تاریخی و بزرگ در شهرستان‌های سراسر کشور مجالس و راهپیمائی‌هایی برگزار شد. مردم سراسر کشور ضمن تجدید میثاق با شهدا و امام امت، هدف از برگزاری این یادبود را هشداری برای منافقین و بدخواهان امام و انقلاب تلقی کرده و در این زمینه آماده جان‌نثاری و فداکاری شدند. همچنین شماری از شهدای جبهه‌های جنگ نیز در این مراسم‌ یادبود در شهرهای مختلف تشییع و به خاک سپرده شدند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۱ - ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ - 2020September 06

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ به مناسبت سالگرد هفده شهریور 1357 روزی که ده‌ها هزار نفر از برادران و خواهران مسلمان و متعهد که در میدان شهدا علیه رژیم جبار پهلوی بنای اعتراض داشتند به رگبار مسلسل ددمنشانه شاه‌پرستان بسته شدند و حدود 4000 نفر از آنان با گلوله‌های دژخیمان شاه و اسرائیل به شهادت رسیدند و با خون خویش چنان تلاطم و موجی در روند انقلاب آفریدند که هرگونه توطئه که پس از آن حادثه شده بود با همت و خروشندگی مردم درهم شکسته و نابود شده است. لذا به منظور بزرگداشت این روز تاریخی و بزرگ در شهرستان‌های سراسر کشور مجالس و راهپیمائی‌هایی برگزار شد که خلاصه گزارشات رسیده در روزنامه جمهوری اسلامی به تاریخ 18 شهریورماه 1360 بشرح زیر است:

گیلان

یوم‌الله هفده شهریور در رشت و دیگر شهرهای استان گیلان با حضور و خروش ده‌ها هزار تن از مردم انقلابی و مسلمان برگزار شد به گزارش خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در رشت انبوه جمعیت همیشه در صحنه این شهر بعد از پیمودن چند مسیر و گردهمائی در میدان شهدای دهاب جملگی به سوی دانشگاه گیلان حرکت کرده و در حالیکه روحانیون و پرسنل نظامی و انتظامی پیشاپیش آنان در حرکت بودند با سردادن شعارهائی نظیر «آمریکا آمریکا با ننگ خود بمیرد، حزب‌الله حزب‌الله سازش نمی‌پذیرد»، «کاخ سفید و کرملین را با خاک یکسان می‌کنیم مرگ بر آمریکا مرگ بر شوروی»، نفرت و انزجارشان را از جنایتکاران شرق و غرب و عمال خودفروخته و منافق و ملحد داخلی‌اش ابراز می‌داشتند در دانشگاه گیلان گردآمده و به سخنان یکی از خواهران و برادر طباخی مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران گیلان گوش فرادادند. وی در قسمتی از سخنان ضمن برشمردن جنایات گروهک‌های خودفروخته در استان گفت: آمریکا و منافقین بدانند آن نوری که در هفده شهریور روشن شد خاموش شدنی نیست و هر چقدر هم ملت زجر بکشند مصمم‌تر خواهند شد.

بنابر همین گزارش صبح دیروز پیکر مطهر گروهبان یکم علی جان‌فرزانه نیز که در جبهه سوسنگرد به لقاءالله شتافته بود پس از تشییع از رشت به امامزاده هاشم حمل و در جوار این بقعه متبرکه به خاک سپرده شد نظیر این مراسم در بندر انزلی نیز برگزار شد که طی آن فرماندار و برادر متقی فرمانده سپاه پاسداران این شهر برای انبوه تظاهرکنندگان سخنانی ایراد کردند و در پایان پیکر پاک برادر عباس سمیعی‌زاده عضو گروه شهید چمران که در جدال با نیروهای بعثی به فیض شهادت نائل آمده بود در میان اندوه مردم تشییع و در گورستان دفن شد.

در لاهیجان نیز خواهران و برادران قهرمان و انقلابی این شهر طی برگزاری و بزرگداشت روز بزرگ و تاریخی هفده شهریور پیکرهای مطهر برادران شهید حودهادی، قطب تحریری و محمد راستگار شهدای جبهة‌الله اکبر را تشییع کردند. به گزارش همین خبرگزاری مردم آزاده آستارا نیز از مسجد جامع این شهر دست به راهپیمائی زده و بعد از تجمع در میدان بزرگ آستارا به سخنان آقائی فرماندار این شهرستان پیرامون فداکاری‌های رزمندگان اسلام که رهروان همان مسیر شهدای هفده شهریور هستند گوش فرادادند.

مازندران ـ نور

به مناسبت بزرگداشت سالگرد 17 شهریور 1357، مردم همیشه در صحنه و انقلابی شهرستان نور دیروز با برگزاری یک راهپیمائی با شکوه، خاطره شهیدان آن روز را ارج نهادند. تظاهرکنندگان در شعارهای خود توطئه‌های منافقین را محکوم کردند، در این مراسم برادر محسنی فرماندار آمل سخنرانی نمودند. آنگاه قطعنامه راهپیمائی در 11 ماده قرائت شد. که از جمله آنها خواستار محکوم کردن توطئه‌ها و شناسائی گروهک‌ها و نظر به فرمایش آیت‌الله مشکینی تشکیل سازمان اطلاعات قوی در کشور و پشتیبانی از جبهه متحد اسلامی راجع به لایحه بازسازی بود.

آذربایجانشرقی - مرند

اقشار مختلف مردم مبارز و مسلمان مرند، روز 17 شهریور روزی که خون‌های پاک مردم مبارز ایران صحنه خیابان‌ها را رنگین و آمریکا را رسوا نمود با راهپیمائی با شکوهی ارج نهادند و مردم مرند 17 شهریور 1357 را که امام یوم‌الله نامید با شهدای گلگون کفن انقلاب اسلامی ایران تجدید میثاق نمودند. راهپیمایان پس از عبور از چند خیابان در جلوی مسجد قیام این شهر پس از استماع قطعنامه با شعارهای «خدایا، خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار»، به تظاهرات خود ادامه دادند. به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی در این روز در شهر مرند پیکر پاک شهید محمدرضا علیپور که داوطلب اعزامی از کمیته انقلاب اسلامی مرند که در کرخه‌کور در راه حق به درجه رفیع شهادت نائل آمده بود با شرکت اقشار مختلف مردم مسلمان مرند تشییع و در باغ رضوان این شهر به خاک سپرده شد.

بوشهر ـ بندر دیلم

به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی به مناسبت 17 شهریور روز خروش امت شهیدپرور ایران بر علیه نظام ستم شاهی پهلوی با انجام راهپیمائی با شکوهی در بندر دیلم گرامی داشته شد. مردم بیدار و متعهد بندر دیلم با شور و شوق انقلابی و با دادن شهارهائی کوبنده، خاطره شهادت بهترین فرزندان امت مسلمان ایران را گرامی داشتند. همچنین بندر دیلم در سوگ از دست دادن دو برادر سرباز به نام محمود ناطقی و حیدر محمدی عزادار بود و مردم پس از طی مسیر راهپیمائی به مسجد امام خمینی رفتند و به سخنان برادر اسلامی گوش فرا دادند.

خوزستان ـ مسجد سلیمان

خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی به مناسبت سالگرد 17 شهریور 1357 از مسجد سلیمان گزارش می‌کند: مردم متعهد و مسلمان مسجد سلیمان همانند سراسر کشور دست به راهپیمائی با شکوهی زدند. در این مراسم که سپاه، بسیج، عشایر، نیروهای مسلح و دسته‌های زنجیر زنی و نماینده مردم مسجد سلیمان حجة‌الاسلام فروغی پیشاپیش مردم بودند. همچنین مردم با شعار 17 شهریور روز فتح اسلام و ادامه شهیدان شهریور بهشتی و رجائی و باهنر به راهپیمائی با شکوه خود به طرف جهاد ادامه دادند و در این محل جمع شدند و به سخنان حجة‌الاسلام فروغی نماینده مجلس گوش دادند. وی در زمینه توطئه منافقین، ایادی آمریکا که چگونه دست به ترور شخصیت‌ها می‌زنند صحبت کردند و سپس برادر حجة‌الاسلام کوثری در زمینه 17 شهریور و توطئه آمریکا سخنانی ایراد نمود.

اصفهان

عصر دیروز ده‌ها هزار نفر از امت متعهد و بپاخاسته و همیشه در صحنه اصفهان به پاس بزرگداشت حماسه آفرینان روز خونین 17 شهریور سال 1357 در حالیکه بر سر و سینه می‌کوبیدند با شعارهائی از قبیل «الله اکبر خمینی رهبر از جان خود گذشتیم با خون خود نوشتیم یا مرگ یا خمینی، سازمان امنیت ایجاد باید گردد منافق مسلح اعدام باید گردد، از ابن‌ملجم بدتری منافق از هر خائنی تو بدتری منافق»، به صورت تظاهرات دسته‌جمعی به طرف ورزشگاه و سپس در ورزشگاه تختی اصفهان تجمع نمودند که در این گردهمائی پس از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید و سخنان برادر مهندس زارع استاندار اصفهان استاد فخرالدین حجازی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی طی سخنانی پیرامون 17 شهریور گفت:

«این روز که روز خون و آتش و شرف و مرگ بود آغاز پرواز به سوی ملکوت حق و تشکل ایثارگونه موحدین می‌باشد و روز تجلی عشق عبد است به معبود». استاد در ادامه سخنانش پیرامون توطئه‌های آمریکا و مزدوران داخلی‌اش نکاتی را برای حاضرین برشمرد در این مراسم که گروهی از رزمندگان بسیج اصفهان شرکت کرده بودند و در پایان مراسم در استقبال پر شور مردم اصفهان عازم جبهه‌های جنگ شدند. همچنین توسط گروهی نوجوان در درب ورودی ورزشگاه پرچم آمریکا که علامت صهیونیسم بر آن نقش بسته بود به آتش کشیده شد.

ساوه

به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از ساوه هزاران تن از مردم شهیدپرور ساوه با راهپیمائی خود در سالگشت عید خون و شهادت و یوم‌الله سال شهدای گلگون کفن 17 شهریور 1357 را ارج نهادند و شعارهائی مبنی بر ادامه راه شهداء دادند.

فارس ـ کوار

مردم مسلمان کوار همانند ملت مسلمان و شهیدپرور ایران سالگرد 17 شهریور 1357 روز پیروزی خون بر شمشیر را گرامی داشته و بنا به دعوت نهاد‌های انقلابی از ساعت 4 الی 6 بعد از ظهر به راهپیمائی پرداخته و سپس در مسجد ولی‌عصر کوار تجمع و به سخنرانی برادر بیرمی فرمانده سپاه پاسداران و آقای محمودی امام جماعت مسجد ولی عصر کوار پیرامون پیروزی انقلاب اسلامی گوش فرا داده و سپس در پایان برای پیروزی سپاهیان اسلام و سلامتی امام امت مراسم دعا و نیایش بعمل آمد.

اراک

مجلس بزرگداشت سالگرد 17 شهریور 1357 در اراک با شکوه هرچه تمام‌تر بعد از ظهر دیروز در مسجد آقا ضیاء‌الدین با حضور آیت‌الله خوانساری نماینده امام و پرسنل شهربانی و ژاندارمری تشکیل و حجة‌الاسلام محمدی در پیرامون 17 شهریور سخن گفتند و سپس شرکت‌کنندگان در صفوف منظم به طرف میدان شهدا راهپیمائی نمودند.

خراسان‌رضوی ـ گناباد

به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از گناباد عصر روز سه شنبه مراسم بزرگداشت شهدای 17 شهریور 1357 و شهدای هفت تیر و شهادت رئیس‌جمهور محبوب برادر رجائی و نخست‌وزیر محترم باهنر و شهادت حجة‌الاسلام قدوسی دادستانی انقلاب اسلامی مراسم بزرگداشتی در شهرستان گناباد با حضور کلیه اقشار مردم، ارگان‌ها و نهاد‌های انقلابی برگزار گردید در این مراسم برادر محمدزاده عضو سپاه پاسداران سخنانی درباره استحکام انقلاب و هدف ترور و تروریسم در انقلاب سخنانی ایراد نمودند.

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر