کد خبر: ۶۱۸۳
به روایت اسناد

ترس شهربانی رژیم پهلوی از آیت‌الله طالقانی در تبعید

آیت‌الله سید محمود طالقانی از مبارزین جان بر کف انقلابی بود که در راه اعتلای فرهنگ مبارزه علیه رژیم پهلوی لحظه‌ای فروگذاری به عمل نیاورد. در مناسبت‌های مختلف و فرصت‌های پیش آمده با ایراد سخنرانی و روشنگری به افشاگری علیه رژیم پهلوی می‌پرداخت و در این راستا مورد تعقیب و آزار ساواک و شهربانی قرار گرفته بود. چندین بار توسط سازمان‌های مذکور دستگیر و به مناطق مختلف کشور تبعید شده بود که در محل‌های تبعید نیز دست از مبارزه برنمی‌داشت.
سه‌شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سید محمود طالقانی در تاریخ 19 شهریور 1358 دیده از جهان فرو بست. وی از مبارزان بزرگ انقلابی در تاریخ سیاسی معاصر بود. آیت‌الله طالقانی بارها با تهدید، دستگیری و تبعید رژیم پهلوی مواجه شد. یکی از این موارد تبعید وی در سال 1350 است.

در این زمینه در یکی از گزارشات شهربانی که در آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی موجود است در مورد تغییر محل تبعید وی آمده است:

نامبرده بالا که طبق رای اعضای کمیسیون حفظ امنیت اجتماعی تهران به سه سال اقامت اجباری در شهرستان زابل محکوم گردیده است. در تاریخ 1350/9/30 به وسیله مامورین مراقب ژاندارمری به زابل داخل و در این شهرستان اقامت نموده لذا با توجه به روحیه حادی که در مشارالیه مشاهده می‌شود احتمال دارد در این نقطه مرزی که اکثر مردم آن نیز اهل تشیع بوده درصدد تحرکاتی جهت تشویش افکار عمومی و اغوای آن‌ها با ایجاد آشوب و اقدامات خلاف مصالح مملکت برآید و مبادرت به برقراری تماس با برخی از هواداران خود برای بعضی فعالیت‌های ضد امنیتی بکند، اقامت وی در زابل به مصلحت نمی‌باشد. علیهذا با نگرش به مراتب فوق برای جلوگیری از هرگونه اتفاق سوء خواهشمند است دستور فرمائید نامبرده را به شهرستان سراوان که اغلب اهالی آن اهل تسنن می‌باشند منتقل نموده و از نتیجه اقدامات معموله این شهربانی را آگاه فرمایید. ضمنا یاد آور می‌شود موارد مشابه نیز از طریق کمیسیون حفظ امنیت اجتماعی قم با اقامت اجباری در این شهرستان محکوم شده بود که به علل فوق او را به شهرستان سنندج انتقال داده‌اند.

ترس شهربانی زابل از آیت‌الله طالقانی/درخواست شهربانی زابل درخصوص تغییر محل تبعید آیت‌الله طالقانی از زابل به سراوان

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات