موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرد:

کتابی درباره «افول قدرت امریکا»

مطالعه کتاب «افول قدرت امریکا» برای مخاطب فارسی زبان از این جهت اهمیت دارد که به‌خوبی نشان می‌دهد این ابرقدرت جهانی چطور می‌تواند به اضمحلال نزدیک شود و خود را به سوی نابودی بکشاند.
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۱

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ کتاب «افول قدرت امریکا» تازه‌ترین اثر از منشورات موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی است. این کتاب به قلم ایمانوئل موریس والرستین، جامعه‌شناس و نظریه‌پرداز مشهور امریکایی نوشته شده و توسط دکتر سیروس فیضی به فارسی ترجمه شده است. چنان‌که از عنوان کتاب حاضر برمی‌آید، این تحقیق به روند نزولی قدرت ایالات متحده و افول هژمونی این کشور در چند دهه اخیر در عرصه جهانی پرداخته و ابعاد مختلف این مسئله را تحلیل و ارزیابی می‌کند.

در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم: «به اعتقاد والرستین هر نظامی سه مرحله دارد: مرحله پیدایش و رشد، مرحله زندگی عادی و مرحله‌ی بحران و افول. بر اساس نظریه‌ی وی در نظام جهانی کاپیتالیستی امروز، دو مرحله از مراحل فوق طی شده است و اکنون این نظام در مرحله‌ی بحران و افول قرار دارد و این شبه انحصاری هژمونی قدرت غالب، یعنی امریکا، در حال فروپاشی است.»

این نظریه‌پرداز آمریکایی و پژوهشگر ارشد مطالعات علوم اجتماعی دانشگاه ییل، در فصل‌هایی از کتاب، جایگاه مشروعیت در نظام جهانی کنونی را از منظر گفتمان‌های مختلف اسلام و غرب، روشنفکران، جنبش‌های مخالف سیطره‌ی نظام سرمایه‌دای و مواردی از این دست بررسی می‌کند و نشان می‌دهد که زمینه‌های زیادی برای دگرگونی این نظام وجود دارد و بدیل‌های رقیب این نظام همه در تکاپو هستند.


کتابی درباره «افول قدرت امریکا»


مطالعه کتاب «افول قدرت امریکا» برای مخاطب فارسی زبان از این جهت اهمیت دارد که به‌خوبی نشان می‌دهد این ابرقدرت جهانی چطور می‌تواند به اضمحلال نزدیک شود و خود را به سوی نابودی بکشاند.

والرستین در معرفی این کتاب می‌نویسد: «این کتاب به شیوه ساده‌ای سازمان یافته و سه بخش دارد: بخش نخست، این نظریه را ارائه می‌دهد که ایالات متحده در حال افول است و اینکه 11 سپتامبر شاهد مضاعفی برای این امر است. بخش دوم یک سری مقالاتی است که تفاوت میان حرف و واقعیت را بر سر واژگان پرنمود گفتمان سیاسی امروزین‌مان به بحث می‌گذارند و سرانجام، بخش سوم نشان می‌دهد که در این جهان دشوار چه باید بکنیم؟»

این کتاب در 340 صفحه به قیمت 46 هزار تومان توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و روانه بازار نشر شد.

برای تهیه کتاب «افول قدرت امریکا» ضمن رجوع به صفحه منشورات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، می‌توانید با شماره 22211174 تماس بگیرید و یا به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری مراجعه کنید.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات