کد خبر: ۶۲۳۷
به بهانه تجلیل رهبر انقلاب از آیت‌الله احمدی میانجی در تقریظ بر «مربع‌های قرمز»

کتاب «خاطرات آیت‌الله احمدی میانجی» معرفی شد

ویژگی منحصر به‌فرد خاطرات آیت‌الله میانجی این است که آن مرحوم رابط جامعه‌ی مدرسین و آیت‌الله شریعتمداری بوده و انگیزه اصلی آیت‌الله از بازگویی خاطراتش نیز در همین نکته نهفته است.
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۸

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی در تقریظی بر کتاب تازه منتشر شده «مربع‌های قرمز»، از مرحوم آیت‌الله علی احمدی میانجی یاد کرده و از شهرت آن استاد اخلاق به «علم و تقوا و ورع» نوشتند.

آیت‌الله احمدی میانجی از روحانیون مبارز و انقلابی، عضو جامعه مدرسین و استاد اخلاق حوزه علمیه قم بود که در شهریور 1379 به ملکوت اعلی پیوست. آن مرحوم در دوران حیات، خاطرات خود را با این تاکید که تا زنده هستند این خاطرات منتشر نشود،‌ در مرکز اسناد انقلاب اسلامی به ثبت رساند. بعد از وفات آن «فقیه‌ اخلاقی‌ و پارسا»، مرکز اسناد انقلاب اسلامی اقدام به انتشار خاطرات ایشان در قالب کتاب کرد.

ویژگی منحصر به‌فرد خاطرات آیت‌الله میانجی این است که آن مرحوم رابط جامعه‌ی مدرسین و آیت‌الله شریعتمداری بوده و انگیزه اصلی آیت‌الله از بازگویی خاطراتش نیز در همین نکته نهفته است.

مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس فقید مرکز اسناد انقلاب اسلامی در مقدمه‌ای که بر کتاب خاطرات آیت‌الله احمدی‌میانجی نگاشته، تصریح می‌کند: هركس با آيتالله فقيد آشنايى داشته باشد، مىداند كه او از مخلصينِ دوران بود، كم مىگفت و از خود هرگز نمىگفت؛ به همين دليل بارها در مقابل درخواست مصاحبه مركز اسناد جواب ردّ مى‌داد؛ اما ناگهان خواهش مركز، مورد قبول معظمله واقع شد و خود در علت قبول، چنين فرمودند: من چندان خاطرهي مهمى ندارم كه به درد شما و نسلهاى آينده بخورد اما بعداً با خود فكر كردم بهنظرم رسيد كه لازم است چند نكتهي مهمى را در رابطه با حزب جمهورى خلق مسلمان و اطرافيان آيتالله شريعتمدارى بگويم و از قول من در تاريخ ثبت بشود، تا فردا افراد مغرض نيايند مسائل را وارونه مطرح سازند و چهرهي آيت‌الله شريعتمدارى را مظلوم وانمود كنند و در نهايت نتيجه بگيرند كه - نعوذ بالله - امام خمينى ظالم بوده و در حق وى جفا كرده است. من فقط بهخاطر اين چند نكته به اينجا آمدهام و البته از شما مىخواهم تا زندهام خاطراتم چاپ و پخش نشود.

سرانجام دست تقدير، در شهريور 1379 آيتالله را در جوار رحمت الهى قرار داد و مركز اسناد انقلاب اسلامی نیز طبق تعهد، اقدام به آمادهسازى و انتشار خاطرات ایشان نمود.

خاطرات آیت‌الله میانجی در پنج فصل تنظیم شده است؛ فصل نخست به دوره کودکی تا جوانی آن مرحوم اختصاص دارد. فصل دوم، خاطرات آیت‌الله از تحصیل در حوزه علمیه را شامل می‌شود و سومین فصل به تشریح اوضاع ایران در دوره پهلوی اختصاص دارد. آیت‌الله میانجی در چهارمین فصل کتاب، به ذکر خاطرات و مشاهدات خود از وقایع نهضت اسلامی می‌پردازد و فصل پنجم نیز شامل رخدادهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی می‌شود. در پایان نیز تصاویر و اسناد، ضمیمه کتاب شده است.

خاطرات آیت‌الله میانجی بسیار خواندنی و جذاب است و مطالعه آن، بازتابی کلی تاریخ انقلاب اسلامی را در برابر دیده خواننده منعکس می‌سازد. به علاوه، این خاطرات، اوضاع کلی حوزه علمیه قم را نیز برای خواننده تبیین می‌کند. خاطرات مرحوم احمدی‌میانجی از واقعه کشف حجاب، نهضت ملی نفت و کودتای 28 مرداد 1332 از مطالب خواندنی این اثر است. همچنین در این کتاب، ناگفته‌هایی درباره آیت‌الله سید کاظم شریعتمداری به ثبت رسیده است که بدون شک از جمله مطالب مهم کتاب حاضر می‌باشد.

کتاب «خاطرات آیت‌الله احمدی میانجی» معرفی شد


ارادت و علاقه آیت‌الله احمدی میانجی به امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای نیز موضوعی است که در فرازهایی از خاطرات آن مرحوم به چشم می‌خورد. در همین رابطه در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «...تصور مى‌كردیم اگر آقاى بروجردى به رحمت خدا برود، وضع حوزه قم ناگوار مى‌شود. زمانى‌كه ایشان مرحوم شد، همه به نجف چشم دوختند. در نجف، آقاى حكیم، آقاى خویى و... بودند و در قم هم آقاى گلپایگانى و شریعتمدارى حضور داشتند. رساله‌ی امام خمینی هنوز پخش نشده بود... حتى شاه تلگراف تسلیت فوت ایشان [آیت‌الله بروجردی] را به نجف مخابره كرد و به قم اعتنا نكرد. یعنى اینكه در قم خبرى نیست. امام خمینی اعتراض كردند و اكنون مى‌بینید كه به لطف خدا طلبه‌ها در حوزه‌ی قم به 30، 35 هزار تن رسیده‌اند. معتقدم كه خدا نسبت به حوزه‌ی قم نظر خاصى دارد. حتى بعد از رحلت امام همه نگران بودند كه عاقبت حوزه چگونه مى‌شود؟ اما خدا رحیم است و با روى كار آمدن آقاى خامنه‌اى نه‌تنها آب از آب تكان نخورد؛ بلكه حوزه شكوه و عظمت بیشترى پیدا كرد...»

کتاب «خاطرات آیت‌الله احمدی میانجی» در سال 1396 به همت موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی تجدید چاپ شد. علاقه‌مندان می‌توانند از طریق مراجعه به صفحه منشورات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به نشانی irdc.ir این کتاب را با قیمت 19 هزار تومان تهیه کنند و یا با شماره 22211174 تماس حاصل نمایند. همچنین می‌توانند این کتاب را ازفروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجمع ناشران تهیه نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات