همراه با اقامه عزای سرور و سالار شهیدان،

مراسم چهلمین روز ارتحال حجت‌الاسلام حسینیان برگزار شد

مراسم یادبود چهلمین روز ارتحال حجت‌الاسلام حسینیان رئیس فقید مرکز اسناد انقلاب اسلامی عصر جمعه (11مهرماه)، در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.
شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، عصر جمعه (11 مهرماه)، مراسم یادبود چهلمین روز درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس فقید مرکز اسناد انقلاب اسلامی در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

در این مراسم حجج اسلام مصطفی پورمحمدی، علیرضا صدر، محمدحسن ابوترابی‌فرد، غلامحسین محسنی اژه‌ای، علی رازینی، قدرت‌الله علیخانی، سید رضا تقوی، شهاب مرادی، حمید رسائی و نیز غلامرضا خواجه سروی، حمید نقاشیان، قاسم تبریزی، اکبر اشرفی، سردار بهرام نوروزی و خانواده و دوست‌داران مرحوم حسینیان حضور داشتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی، سخنران این مراسم بود. وی در ابتدای صحبت‌های خود عمر انسان را به دو بخش قابل تقسیم دانست و گفت: عمر و زندگی انسان از دو نظر می‌تواند مورد توجه قرار گیرد: ما یک عمر تقویمی داریم، یعنی اینکه چند سال در این دنیا زندگی می‌کنیم و یک عمر تنفیعی. عمر تنفیعی، به کیفیت عمر می‌پردازد نه کمیت آن. اسلام هم ما را متوجه به کیفیت عمر می‌کند نه کمیت عمر.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به حدیث نبوی در این باره گفت: پیغمبر اکرم(ص) فرمودند بر عمرتان بیشتر حساس باشید تا مالتان. همانطور که درهم و دینار و مالتان را محکم نگه می‌دارید، در مصرف عمر هم بخیل باشید و این عمر را در جای مناسب خرج کنید.

عضو شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور، کسب علم و دانش را عاملی بر ترقی کیفیت عمر تنفیعی دانست و گفت: امروز یکی از ارکان استقلال و قدرت کشور، دانش و دانشمندان ما هستند که در صحنه‌های مختلف تلاش می‌کنند. پیشرفت علمی موجب شد که جهانخواران و خیانتکاران بین‌المللی به پای میز مذاکره بیایند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید در همه زمینه‌ها قدرت داشته باشیم تا بتوانیم حرفمان را در این دنیا به کرسی بنشانیم. پس اگر بخواهیم بر کیفیت عمرمان بیفزاییم باید برای علم و سرمایه‌های علمی ارزش قائل باشیم.

نماینده تهران یادآور شد: مقاومت هم کیفیت عمر را افزایش می‌دهد کسانی می‌توانند از سرمایه‌های علمی‌شان بهره ببرند که در مقابل مشکلات مقاوم باشند. مقاومت فایده عمر و برکت و ارزش عمر را بیشتر می‌کند. پیغمبر اکرم فرموده: «ملتی که در برابر مشکلات مقاوم باشد به نتیجه می‌رسد.» اما اگر زود بترسد و رنگ ببازد، هرگز نمی‌تواند از عمرش استفاده کند.

حجت‌الاسلام تقوی با اشاره به تهدیدهای رئیس جمهور آمریکا خاطر نشان کرد: اگر آن آقا در کاخ سیاهش تَشر بزند و رنگ از چهره مسئولان این کشور بپرد، این روش انسان را به جایی نمی‌رساند. باید در برابر این تهدیدها ایستاد. امروز مقاومت نتیجه داده و فرمانده سرافراز جبهه مقاومت در منطقه شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی با مقاومت به این نقطه رسید.

نماینده مجلس شورای اسلامی وحدت و همبستگی را از ارکان قدرت دانست و درباره‌ی تاثیر آن بر کیفیت عمر گفت: وحدت و همبستگی می‌تواند بر کیفیت عمر بیفزاید. قطره‌ها اگر به هم متصل شوند رود، و رودها اگر به هم متصل شوند، دریا بوجود می‌آید. وحدت قدرت و عزت ایجاد می‌کند و وحدت اقتدار می‌افزاید.

حجت‌الاسلام تقوی ضمن گرامی‌داشت یاد مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان خاطرنشان کرد: مجلس ما به یاد یک عالم فرزانه و یک شخصیت خدوم و یک روحانی ارزشمند تشکیل شده است. من این مرحوم را از قبل از انقلاب در حوزه علمیه قم می‌شناختم و در طول دوران انقلاب هم کم و بیش با یکدیگر ارتباط داشتیم. اما در این چند سال اخیر ارتباطات ما بیشتر شده بود.

وی ادامه داد: مرحوم حسینیان شخصیتی بسیار دوست‌داشتنی بود که از لحظه لحظه عمرش به خوبی استفاده کرد و یکی از کسانی بود که می‌توانم بگویم از عمر 65 ساله‌اش خوب بهره گرفت و خوب استفاده کرد. تا آنجایی که من اطلاع دارم هیچ‌گاه روز و ساعت و لحظه‌ای را به بطالت نگذراند.

نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب اسلامی در پی درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان یادآور شد: ویژگی دیگر مرحوم حسینیان در پیام مقام معظم رهبری مستتر بود. ایشان در پیامی که به مناسبت درگذشت حجت‌الاسلام حسینیان صادر کردند، نکته‌های ظریفی را گنجانده و فرموده بودند: «روحانی مبارز و انقلابی» حقاً آقای حسینیان یک مبارز انقلابی بود، یک انقلابی و یک مبارز همیشه در صحنه که سینه به سینه‌ی سیاه‌دلان، در هرجایی می‌ایستاد و صریح حرفش را می‌زد.

حجت‌الاسلام تقوی افزود: دومین نکته‌ای که رهبری در پیامشان فرمودند، مقاومت و خستگی‌ناپذیری مرحوم حسینیان بود. آن مرحوم تا واپسین روزها که به خاطر بیماری راهی بیمارستان شد، با قدرت مشغول کار بود. ایشان در سه قوه کار کرده بود؛ هم قوه قضاییه، هم مجریه و هم مقننه و در هر سه قوه هم خوب درخشید و نام نیک از خود به جای گذاشت.

نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی بعد دیگری از شخصیت حجت‌الاسلام حسینیان را صراحت آن مرحوم دانست و گفت: نکته دیگری که باز هم در پیام رهبر انقلاب دیده می‌شد «صراحت در مواضع بحق انقلابی» بود. مرحوم حسینیان صراحت داشت. او می‌گفت: من باید تکلیفم را انجام بدهم. مرد عمل بود و شجاع. و در بیان حقیقت، صراحت داشت و در صراط مستقیم ولایت بود. به امام و به رهبری عشق می‌ورزید.

حجت‌الاسلام تقوی با اشاره به مجاهدت‌های رئیس فقید مرکز اسناد انقلاب اسلامی در حوزه تدوین و مستندسازی تاریخ انقلاب یادآور شد: آن مرحوم یک محقق و نویسنده بود. برادر عزیزمان جناب حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدی فرمودند: در مدتی که مرحوم حسینیان مدیریت مرکز اسناد انقلاب اسلامی را برعهده داشت، بیش از هزار و دویست جلد کتاب در دفاع از تاریخ انقلاب و ارز‌ش‌های انقلابی منتشر شد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: یکی از کسانی که جلوی تحریف تاریخ انقلاب را می‌گرفت آقای حسینیان و مرکز اسناد انقلاب اسلامی بود. این کار بسیار مهمی است و مسئولین باید به آن توجه کنند. مرحوم حسینیان با تحریف تاریخ مبارزه کرد و در این سال‌های آخر عمر در این سنگر قرار گرفت تا جلوی خیانت‌هایی که از این نقطه به این کشور وارد می‌شود را بگیرد.

حجت‌الاسلام تقوی ضمن عرض تسلیت به خانواده مرحوم حسینیان تصریح کرد: همسر گرانقدر مرحوم حسینیان هم خدمت‌گذار در عرصه جامعه هستند و با تشکیل هسته خدمت به محرومان کار بزرگی را انجام می‌دهند. مرحوم حسینیان با خانواده در خدمت انقلاب و مردم و بخصوص طبقه محروم جامعه بود. باید این‌ها را گفت تا مردم بیشتر این خدمت‌گذاران را بشناسند.

مراسم عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) با نوای ذاکرین اهل بیت بخش دیگری از این مراسم بود.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات